آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۸۳

 • سوخت موتور ژرمن‌های افراطی

  دنیای اقتصاد: با وجود رونق اقتصادی آلمان، یک حزب دست راست افراطی توانسته است با مدیریت خوب تبدیل به اپوزیسیون اصلی این کشور شود و به این شیوه نماینده‌های خود را وارد مجالس قانون‌گذاری هر ایالتی کند. این حزب شانس بالایی برای انتخابات ماه بعد در ایالات شرقی آلمان که پیش‌تر جزو کمونیست‌ها بودند، دارد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، بخت آنها وقتی بیشتر می‌شود که بدانیم اقتصاد آلمان در این اواخر نیز شاهد رشد آهسته‌ای بوده است.
 • شکست پروژه بمب‌های آخر‌الزمانی مسکو

  دنیای اقتصاد: « انفجاری رخ می‌دهد. ناگهان تخلیه روستایی که در دستور کار قرار گرفته بود لغو می‌شود. از آن طرف بر اثر انفجار پنج دانشمند هسته‌ای روسیه کشته می‌شوند و بعد هم اعلام می‌شود که تشعشعات رادیویی تا سواحل نروژ هم رسیده است.» هنوز کسی از داستان مرموز انفجار در روسیه پرده برنداشته است. با این حال همه اینها به ما می‌گوید که روسیه احتمالا در آزمایش موشک هسته‌ای خود شکست خورده است.
 • «بروس لی» وارد می‌شود

  دنیای اقتصاد: «اش لونگ» به‌عنوان منشی در یک شرکت کشتی‌سازی در هنگ‌کنگ کار می‌کرد. شباهنگام، او ماسک بر صورت زده، کلاه مشکی بر سر گذاشته و لباس‌های محافظ بدن به تن کرده و به‌خیابان‌ها می‌رود تا با پلیس ضدشورش وارد درگیری شود.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  آنچه باید در مورد پاکستان انجام گیرد همواره مشکلی درازمدت برای آمریکا بوده است. آنچه نگران‌کننده است اینکه گزینه‌های ایالات‌متحده برای پرداختن به مساله پاکستان بی‌نهایت محدود است. پاکستان نمایانگر یک چالش دشوار سیاست خارجی است. پاکستان کشوری است که کنترلی بر تسلیحات یا مواد هسته‌ای خود ندارد، حملات تروریستی علیه هند انجام می‌دهد و همین موجب وقوع دو جنگ میان آنها شده، یا زیرشاخه‌ای از طالبان در پاکستان وجود دارد که بیش از یک دهه است به‌شدت مورد حمایت اسلام‌آباد است تا به این وسیله نشان دهد که در سرنوشت و آینده کشور همسایه‌اش افغانستان صاحب «حرف» و «نقش» است. تحریم‌ها و اشکال دیگر مجازاتی که دولت غیرنظامی را تضعیف می‌کند ریسک «غیرسازنده بودن» و «غیرمفید بودن» را به‌دنبال دارد. خاورمیانه تشکیل‌دهنده بزرگ‌ترین چالش برای سیاست‌گذاران در هر نقطه از جهان است. اینجا منطقه‌ای است که از تجربه بالاترین سطح از خشونت برخوردار است.
 • چین؛ ریشه رکود بعدی اقتصاد جهان

  دنیای اقتصاد: خبر‌های رسمی از یک هشدار بزرگ حکایت دارند. منحنی بازدهی اوراق خزانه آمریکا اکنون کاملا معکوس شده است، امری که حکایت از آن دارد که یکی از معتبرترین‌ نماگرهای وقوع رکود اقتصادی درحال‌حاضر به مرز هشدار رسیده است. برای مدتی، این وارونگی جزئی بود؛ در برخی تفاضل بازدهی اوراق قرضه کوتاه‌مدت و میان‌مدت، نرخ‌ها به سطح زیر صفر کاهش یافت، درحالی‌که فاصله بازدهی اوراق خزانه‌داری۱۰ تا ۲۰ ساله، در نرخ‌های مثبت باقی ماند. منحنی‌ بازدهی‌ معکوس شده به آن معنی است که سرمایه‌گذاران انتظار دارند نرخ‌های بهره کاهش یابند، وضعیتی که عمدتا در زمان‌های رکود اقتصادی تجربه می‌شود. چنین رکودی برای نمایان شدن معمولا مدتی زمان می‌برد، مدتی که معمولا بین ۱۲ تا ۱۸ ماه است. بنابراین با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که رکود اقتصادی بعدی آمریکا در بازه بین مارس ۲۰۲۰ تا فوریه ۲۰۲۱ احتمالا رخ خواهد داد. البته این احتمال نیز وجود دارد که منحنی بازدهی، علائمی اشتباه را روایت کند. بنابراین گرچه وارونگی منحنی‌ بازدهی خبر خوبی نیست، اما نمی‌تواند چندان عامل نگرانی باشد. آمارهای اقتصادی آمریکا نظیر سطح فروش خرده‌فروشی و اشتغال درحال‌حاضر وضعیت مطلوب فصلی را گزارش می‌کنند.
 • اقتصاد آرژانتین بر لبه پرتگاه

  دنیای اقتصاد: موسسات اعتبارسنجی «فیچ» و «استاندارد اندپورز» دو موسسه از سه موسسه معتبر رتبه‌سنجی جهان، در تازه‌ترین ارزیابی خود رتبه اعتباری بدهی دولت آرژانتین را کاهش دادند. به گزارش این موسسات، در پی آخرین بحران اقتصادی آرژانتین ناشی از شوک‌های انتخاباتی، احتمال ورشکستگی اقتصادی دولت این کشور افزایش یافته است.به گزارش«رویترز» پس از رای‌گیری روز یکشنبه که در آن نامزد چپ‌گرای آلبرتو فرناندز توانست رقیب راست‌گرای خود را شکست دهد، بازارهای آرژانتین روندی نزولی در پیش گرفتند. این درحالی است که هفته سخت اقتصاد آرژانتین با کاهش ۲۰ درصد ارزش پزو، پول ملی این کشور، همراه بود؛ امری که منجر شد بانک مرکزی این کشور روی به ذخایر احتیاطی دلار خود آورد. به‌دنبال این وضعیت، موسسه اعتبارسنجی «فیچ» در تازه‌ترین ارزیابی خود رتبه اعتباری دولت آرژانتین را از B به CCC کاهش داده است. «استاندارد اندپورز» نیز رتبه اعتباری دولت این کشور را از B به B- رسانده است.
 • بمباران مواضع تجزیه‌طلبان یمن توسط عربستان

  رویترز: ساکنان عدن می‌گویند جنگنده‌های ائتلاف جنگی در یمن به رهبری عربستان سعودی اردوگاه‌های اشغال شده توسط تجزیه‌طلبان در این شهر بندری را بمباران کردند. آنها با اشغال چند نقطه این شهر دولت محلی تشکیل داده بودند. ائتلاف جنگی پیش‌تر هشدار داده بود که اردوگاه‌های اشغال شده را ترک کنند اما نیمه‌شب شنبه در نهایت با حمله گروه ائتلاف جنگی روبه‌رو شدند. آنها از یک هفته پیش اردوگاه‌ها و پایگاه‌های دولتی را به تصرف درآورده‌اند و حضور آنها تلاش‌های سازمان ملل برای بازگرداندن صلح به این کشور را پیچیده‌تر کرده است. یمن نزدیک به ۴ سال شاهد جنگی خونین بوده است. جدایی‌طلب‌ها از حمایت یکی از کشورهای ائتلاف جنگی یعنی یمن برخوردارند و با حوثی‌ها درحال جنگ هستند. در بیانیه گروه ائتلاف از جدایی‌طلب‌ها خواسته شده است مسیر گفت‌وگو را در پیش بگیرند و زیر پرچم ائتلافی‌ها با حوثی‌ها مبارزه کنند. تلویزیون دولتی عربستان سعودی اعلام کرده نیروهای جدایی‌طلب ممکن است از ساختمان وزارت کشور و پالایشگاه خارج شوند. این تحولات در شرایطی رخ می‌دهد که جنبش انصارالله یمن از هدف قرار دادن میدان نفتی و پالایشگاه الشیبه وابسته به شرکت‌ آرامکو عربستان با استفاده از ۱۰ فروند پهپاد خبر داد. یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به انصارالله گفت: یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بزرگ‌ترین عملیات پهپادی هجومی را از زمان آغاز تجاوز علیه یمن به عمق عربستان انجام داده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر