• قره‌باغ محل دوئل بازیگران خارجی

  دنیای‌اقتصاد: دومین روز از نبردهای سنگین میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در ناگورنو-قره‌باغ نشان از تشدید بحران دارد و نیروهای قره‌باغ روز دوشنبه هفتم مهرماه از کشته شدن ۲۸ نفر دیگر از افراد خود خبر دادند. الجزیره در گزارش ۲۹ سپتامبر در همین زمینه نوشت: وزارت دفاع ناگورنو-قره‌باغ اعلام کرد که شمار کشته‌هایش در شدیدترین دور از درگیری‌ها (با احتساب کشته‌های روز یکشنبه) به ۸۴ نفر رسیده و بیش از ۱۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند. الجزیره در این گزارش نوشت که تا روز سه‌شنبه تعداد کل کشته‌های غیرنظامی به ۱۱ نفر رسیده است: ۹ نفر در جمهوری آذربایجان و دو نفر در ارمنستان و همین باعث شد تعداد کل کشته‌ها (آن ۸۴ نفر به علاوه این ۱۱ نفر) به ۹۵ نفر برسد.
 • مجادله «شومن» با سیاستمدار کهنه‌کار

  دنیای اقتصاد: بالاخره زمان موعود فرارسید: مناظره دو نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا. اولین مناظره، تنها یک‌سوم راه از مناظره سه راندی است. نخستین مناظره اما بامداد امروز چهارشنبه ساعت ۴ و ۳۰دقیقه به‌وقت تهران برگزار شد و این مناظره ۹۰ دقیقه‌ای روی شش موضوع ۱۵ دقیقه‌ای متمرکز شده بود: «قاضی دیوان عالی، ویروس‌کرونا‌، اقتصاد، نژاد و خشونت در شهرهای آمریکا، پیشینه دو نامزد و نحوه برگزاری انتخابات و انسجام و اعتماد به آن.» مناظره نخست در دانشگاه «کیس وسترن پریزرو» کلیولند، مرکز اوهایو و با میزبانی «کریس والاس»، مجری شبکه فاکس‌نیوز برگزار شد.
 • درگذشت امیر کویت

  تلویزیون دولتی کویت عصر دیروز سه‌شنبه ۸ شهریورماه اعلام کرد که شیخ «صباح احمد جابر الصباح» امیر کویت، در سن ۹۱ سالگی در یکی از بیمارستان‌های آمریکا درگذشت. امیر کویت از مدتی پیش به‌دلیل بیماری و وخامت حال تحت درمان بود و برای معالجه به آمریکا سفر کرده بود. مدتی پیش از اعلام رسمی این خبر، تلویزیون کویت برنامه‌های معمول خود را قطع و پخش قرآن را آغاز کرد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  هیتلر احتمالا یک پدیده کاملا جدید سیاست دموکراتیک نبود. انتخابات آمریکا در قرن نوزدهم در تصویر‌سازی، خیال‌پردازی و سرزنش حزبی غوطه می‌خورد. اما هیچ کس آن رویه‌ها را تا این حد اتخاذ نکرده یا آنقدر موثر و مخرب همچون هیتلر در جمهوری جوان و شکننده آلمان به کار نگرفته بود. هیتلر در «نبرد من» ادعا می‌کرد که این تصمیمی دشوار برای او بود تا آرزوهای اولیه زیبایی‌شناسانه‌اش را برای سیاست ترک گوید. این یک فداکاری برای او بود. به‌طور مثال، ماکس وبر این تصمیم را تصمیمی نه‌چندان برجسته تلقی می‌کرد.
 • ترامپ به‌دنبال معاونت ایوانکا

  واشنگتن‌پست: در یک کتاب جدید فاش شده که دونالد ترامپ چندین بار در سال ۲۰۱۶ پیشنهاد کرده بود دختر بزرگش ایوانکا ترامپ، نامزد معاونتش در ریاست‌جمهوری باشد. ترامپ اما این ادعا را رد کرده و آن را نادرست خوانده است. ریک گیتس، معاون سابق رئیس کمپین ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ دونالد ترامپ در کتاب جدیدی تحت عنوان «بازی شرورانه: داستان یکی از خودی‌ها درباره اینکه چطور ترامپ پیروز شد، مولر کم آورد و آمریکا شکست خورد»، به شرح یکسری گفت‌وگوهایی که رئیس‌جمهوری با دستیارانش در ژوئن ۲۰۱۶ درباره انتخاب نامزد معاونتش برای انتخابات بعد پیروزی در رقابت مقدماتی حزب جمهوری‌خواه داشته، پرداخته است. طبق گفته گیتس، ترامپ یک بار در نشستی به کارمندان کمپینش درباره فرآیند جست‌وجو برای انتخاب نامزد معاونت خود گفت: «من فکر می‌کنم این نامزد باید ایوانکا باشد. ایوانکا به عنوان نامزد معاونت ریاست‌جمهوری من چطور است؟ او زرنگ، باهوش و زیباست و مردم عاشقش خواهند شد!» اما دونالد ترامپ در توییتی این گزارش را رد و آن را نادرست خواند.
 • هشدار مقتدی صدر در مورد جنگ داخلی

  روسیاالیوم: مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در سخنانی درباره کشاندن این کشور به جنگ داخلی هشدار داد. مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق با انتشار پیامی در توییتر نوشت که طرف‌های مشکوکی به اوضاع بد دامن می‌زنند و امنیت و صلح در عراق را به خطر می‌اندازند. وی در ادامه نسبت به کشاندن عراق به جنگ داخلی، شیعی- شیعی یا فرقه‌ای هشدار داد. مقتدی صدر همچنین افزود: عراق امانتی بر گردن ماست، پس بدانید که ریختن خون یک عراقی توسط عراقی دیگر ممنوع است.
 • دیدار مکرون با رهبر مخالفان بلاروس

  رویترز: رئیس‌جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه در لیتوانی با رهبر اپوزیسیون بلاروس دیدار کرد. سوتلانا تیخانوفسکایا از مکرون خواسته تا در مذاکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوی جدید در بلاروس شرکت کند. براساس بیانیه تیم سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس، او با امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در ویلنیوس ملاقات کرده و این مذاکرات روی مذاکرات احتمالی درباره انتخابات ریاست جمهوری جدید در بلاروس و احتمال میانجی‌گری دیگر کشورها از جمله فرانسه متمرکز است. در این بیانیه به نقل از تیخانوفسکایا آمده است: اهمیت بسیاری دارد که کشورهای اروپایی در رابطه با تحولات بلاروس بی‌تفاوت باقی نمانند. فرانسه به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین دموکراسی‌ها به خوبی ما را درک می‌کند. برای همین است که من هدف اصلی خودمان را به مکرون بازگو کردم، یک انتخابات آزاد و شفاف که باید امسال برگزار شود. تیخانوفسکایا پس از دیدار با مکرون گفت، رئیس‌جمهوری فرانسه وعده داد هر آنچه لازم باشد برای کمک به مذاکرات با هدف حل و فصل این بحران سیاسی انجام دهد. وی افزود: مکرون به ما وعده داد تا هر کار ممکنی را برای کمک به مذاکرات برای حل و فصل این بحران سیاسی در کشورمان انجام دهد.
 • ناقوس جنگ در قفقاز

  دنیای اقتصاد: روز یکشنبه ۶ شهریورماه طی درگیری نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان ۱۶ نظامی کشته و چندین غیرنظامی هم زخمی شدند. گفته شده این سنگین‌ترین درگیری نظامی میان دو کشور از سال ۲۰۱۶ به این سو بوده است و این امر موجب نگرانی‌هایی در مورد ثبات منطقه قفقاز شمالی شده که دالانی برای خطوط لوله‌ای است که نفت و گاز را به بازارهای جهانی منتقل می‌سازد.
 • برملاشدن راز مگو

  دنیای اقتصاد: یکی از رازهای سر به مهر ایالات‌متحده مسائل مربوط به مالیات‌دهی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بود. او از زمانی که وارد کاخ سفید شد، از شفاف‌سازی این مورد خودداری می‌کرد. اما روزنامه نیویوک‌تایمز در آستانه انتخابات و در حالی که تنها ۳۵ روز تا انتخابات ایالات متحده باقی مانده است، اظهارنامه مالیاتی ترامپ را افشا می‌کند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  پیام هیتلر تفاوتی با بسیاری دیگر از ملی‌گرایان دست‌راستی دیگر که می‌کوشیدند صدای خود را در کل آلمان به گوش همه برسانند، نداشت. او قطعات و تکه‌هایی از ایده‌ها و احساسات و عواطفی را که به‌عنوان یک پسر در لینز، به‌عنوان یک ولگرد در وین و به‌عنوان سربازِ رسمی در ارتش جمع کرده بود، با هم آمیخت و گره زد. او نه منطق را به‌کار می‌گرفت و نه عقل را بلکه فقط شور و هیجان محض را به‌کار می‌بست؛ در حالی که از نظر جسمی احساسات مخاطبان خود را مانند یک رسانه تجسم می‌کرد. هیچ‌کس هرگز به سراغ مجموعه درهم و برهمی که اصل آن «نبرد من» بود نمی‌رفت؛ مجموعه‌ای که حتی به شکل منسجم یک اندیشه سیاسی نبود بلکه ممکن بود فرد به این شکل از آن نفع ببرد و درس‌هایی در مورد این مساله بیاموزد که چگونه یک سخنران موثر و یک تبلیغاتچی باشد.
 • اظهارات تند مکرون علیه رهبران لبنان

  دنیای‌اقتصاد: امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، رهبران لبنان را به خیانت جمعی به دلیل عدم‌تشکیل دولت در پی انفجار ماه آگوست متهم کرد. رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد: گروه‌های لبنانی به صراحت با احترام به تعهدات‌شان مقابل فرانسه و جامعه جهانی مخالفت کردند. به گزارش الجزیره، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری درباره وضعیت لبنان تاکید کرد: گروه‌های لبنانی تصمیم گرفتند وعده و قول‌شان را زیر پا بگذارند و به آن خیانت کنند. مقامات لبنانی منافع فردی را بر منافع کشور ترجیح دادند. رئیس‌جمهوری فرانسه تاکید کرد: ابتکار عمل فرانسه از روی میز برداشته نشده و مسوولان لبنانی باید فرصت تشکیل دولت نجات را غنیمت بشمرند.
 • اعتراضات در مناطق روستایی مصر

  دنیای اقتصاد: عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر از مردم این کشور به دلیل اینکه به اعتراض‌ها نپیوستند، تشکر کرد، این در حالی است که ده‌ها مصری در اعتراض به وضعیت موجود افزون بر یک هفته است که در خیابان‌ها حضور دارند.
 • انزوای شاهزاده ماکیاولیست

  دنیای اقتصاد: جاه‌طلبی‌ها و توسعه‌طلبی‌های محمد بن سلمان در سال‌های اخیر به چهره این کشور در میان کشورهای اسلامی و خاورمیانه آسیب جدی زده است. آخرین اقدام وی راهبری محرمانه برای عادی‌سازی روابط دو کشور عربی با رژیم صهیونیستی بود.
 • چرخش ۱۸۰درجه‌ای ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: سیاست اقتصادی و سیاست خارجی ایالات‌متحده همیشه با هم گره خورده است. اما آنچه به‌طور سنتی همزیستی محتاطانه و البته پنهانی خوانده و در زرورق سخنان شکوهمندی همچون ترویج «ثبات جهانی» و «حقوق بشر» پیچیده می‌شد، آشکارا و بدون هیچ عذری در دوران ترامپ با هم یکی شده است. در هیچ کجا این یکی‌شدگی سیاست اقتصادی و سیاست خارجی روشن‌تر و عیان‌تر از تقابل‌های بی‌شمار وی با دولت چین نبوده است. ترامپ آشکارا کووید-۱۹ را «ویروس چینی» نامید و پکن را به پنهان کردن شیوع اولیه و کاشت بذر این بیماری همه‌گیر جهانی متهم کرده است. «ازهر شکری»، «لین اودانل» و «پاتریشیا صبغه» در گزارش ۲۵ سپتامبر برای الجزیره نوشتند، تنش‌ها میان دو غول اقتصادی جهان از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید شدت یافته زیرا او وعده داده بود به محض استقرار در کاخ سفید رویکرد سختی در قبال چین اتخاذ کند یعنی آنچه وی آن را «اقدامات ناعادلانه چینی‌ها» نامیده بود.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  هیتلر قادر بود مخاطبان خود را گاهی برای ساعت‌ها طلسم‌شده و میخکوب‌شده نگاه دارد که البته چنین نمی‌شد اگر او با صدای بلندِ گوش‌خراش و پرخاش‌جویانه لب به سخن می‌گشود. سخنرانی‌های او به گونه‌ای ساختاربندی می‌شد که لحن صدایش به دقت و به شیوه‌ای کنترل شده اوج می‌گرفت. این سخنرانی‌ها عاطفی، حماسی و احساسی و طعنه‌آمیز بود و مطمئن و کنایه‌آمیز و بله، شوخ‌طبعانه هم بود. هیتلر فردی باهوش بود و می‌توانست به راحتی با برهم‌زنندگان سخنرانی‌هایش برخورد کند؛ برهم‌زنندگانی که در سال‌های اول او دیده می‌شدند. او چنان با مخاطبانش انس می‌گرفت که می‌توانست با هر حالتی از آنها انطباق یابد. هانستانگل او را با «بندباز» و یک «ویولونیست ماهر» مقایسه می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر