آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۴۱

 • احضار بازرس مولر به کنگره

  دنیای اقتصاد: رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا روز هفدهم ژوئیه بنابر احضاریه‌ای که به وی ارسال شده است در مجلس نمایندگان حاضر خواهد شد و درمورد پرونده ترامپ صحبت خواهد کرد. شهادت مولر مهم‌ترین نشست در مجلس نمایندگان طی سال‌های اخیر به حساب می‌آید و این حضور می‌تواند کمکی به دموکرات‌ها باشد که تصمیم بگیرند آیا ترامپ را باید استیضاح کنند یا نه؟ توافق برای احضار مولر پس از چند هفته مذاکره بین دموکرات‌ها، تیم مولر و وزارت دادگستری حاصل شده است.
 • فرجام نافرجام معامله قرن

  دنیای اقتصاد: «جرد کوشنر» مشاور ارشد کاخ سفید و داماد ترامپ و طراح طرح صلح خاورمیانه، روز سه‌شنبه ۴ تیر ماه در یک کنفرانس در بحرین طرح خود را برای صلح خاورمیانه تشریح کرد. او گفت: با این طرح می‌خواهیم شاهد صلح و امنیت و کامیابی فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها و مردم سراسر جهان باشیم. کوشنر گفت: کامیابی اقتصادی برای فلسطینی‌ها بدون چاره‌اندیشی سیاسی منصفانه که ضامن امنیت اسرائیل و به رسمیت شناختن کرامت فلسطینی‌ها باشد، امکان‌پذیر نیست. او افزود: هدف این جلسه این است که با دید تازه‌ای به منطقه نگاه کنیم.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  فضای سایبری جدیدترین حوزه بین‌المللی است که درحال ظهور است. مدیریت فضای سایبری چالش پیچیده‌تری است. در فضای سایبری اکنون میلیاردها بازیگر وجود دارد و هریک دسترسی‌های زیادی به تلفن همراه، تبلت یا اتصال به اینترنت دارند. بیشتر آنچه مورد نیاز است می‌تواند به راحتی خریداری شود. اینترنت نقش جهانی چشمگیرتری در اقتصاد غیرنظامی و تجاری ایفا می‌کند تا انرژی هسته‌ای؛ واقعیتی که محدود کردن توسعه و گسترش تکنولوژی‌ها را غیرممکن می‌سازد.
 • انتقاد تند کره‌شمالی از آمریکا

  دنیای اقتصاد: پیونگ‌یانگ در یک اقدام شگفت‌انگیز، درست پس از آنکه اعلام کرده بود که یک نامه عالی از رئیس‌جمهوری آمریکا دریافت کرده، دست به انتقاد از آمریکا زده است. به گزارش سی‌ان‌ان، روز چهارشنبه وزارت‌خارجه کره‌شمالی در یک بیانیه اعلام کرد که اظهارنظرهای اخیر مقامات رده بالای آمریکا در مورد تحریم‌ها و تصمیم به اینکه اعلام کنند کره‌شمالی ناقض حقوق‌بشر است، ناشی از خصومت آمریکا و تهمت دروغین است.
 • اولتیماتوم ژنرال‌ها به اخوان‌المسلمین

  میدل‌ ایست آی: مقام‌های ارشد مصر چند روز پیش از مرگ محمد مرسی به او و چند رهبر دیگر اخوان‌المسلمین در زندان این کشور اولتیماتوم داده بودند که یا این سازمان را منحل اعلام کنند یا در صورت مخالفت با این درخواست با تبعات آن روبه‌رو شوند و چند روز بعد از آن بود که مرسی که با این درخواست مخالفت کرده بود، جان خودش را از دست داد. مقامات مصری به این رهبران اخوان‌المسلمین تا پایان ماه رمضان فرصت داده بودند که تصمیمشان را به آنها اعلام کنند. با این حال مرسی و دیگر رهبران اخوان‌المسلمین ظاهرا از پذیرفتن این درخواست خودداری کرده بودند. سال گذشته میلادی مقامات ارشد نزدیک به عبد الفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر کمی بعد از انتخاب شدن مجدد او به این سمت سندی راهبردی تهیه کردند، ظاهرا آنها در آن زمان در این سند موضوع درخواست از مرسی و رهبران اخوان‌المسلمین برای منحل کردن سازمانشان را برای نخستین بار مطرح کردند. این منابع به این سایت گفتند که کاملا از وجود این سند و انجام شدن مذاکرات پنهانی با مرسی پیش از مرگ ناگهانی در دوشنبه هفته گذشته مطلع بودند. در این سند دولتی با تیتر بستن پرونده اخوان‌المسلمین استدلال شد که کودتای نظامی سال ۲۰۱۳ ضربه‌ای بزرگ به اخوان‌المسلمین وارد کرد.
 • ولیعهد عربستان در سئول

  النشره: ولیعهد عربستان و هیات همراه وی روز چهارشنبه به منظور دیدار و رایزنی با مقامات برجسته کره‌جنوبی وارد سئول شدند. مون‌جائه‌این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی صبح روز چهارشنبه با شاهزاده محمد سلمان، ولیعهد عربستان دیدار کرد.

بیشتر