آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۱۸

 • پارلمـان اروپـا چندپـاره شد

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای رسمی ارائه شده از انتخابات پارلمان اروپا حاکی از این است که احزاب راست‌افراطی، ملی‌گراها، سبزها و پوپولیست‌ها حائز بیشترین آرا شدند. گفته می‌شود رای‌گیری برای انتخاب ۷۵۱ کرسی پارلمان اروپا که روز یکشنبه ۲۶ مه ‌۲۰۱۹ (۵ خرداد) در ۲۸ کشورعضو اتحادیه اروپا انجام شد نشان می‌دهد که انتخابات پارلمان اروپا بیشترین میزان مشارکت اروپایی‌ها در ۲۰ سال اخیر را به نمایش گذاشت. بیش از ۵۰ درصد از شهروندان اروپایی واجد شرایط در این انتخابات شرکت کردند. این درحالی است که پنج سال پیش از این میزان مشارکت ۶/ ۴۲ درصد بود. «آلستر مک دونالد» و «یان استروزسکی» در گزارش ۲۶ مه ‌در رویترز نوشتند که موقعیت احزاب سنتی (چپ و راست‌های میانه) در اروپا تضعیف شد و در عوض راست‌گراهای افراطی، پوپولیست‌ها، ملی‌گراها و سبزها از نقاط مختلف اروپا جایگاه خود را تقویت کردند.بسیاری این موج را نتیجه تلاش‌های ماه‌های اخیر جوانان و نوجوانان و نیز کسانی می‌دانند که از فضای موجود در اروپا دل خوشی ندارند.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  شاید نقطه عطف فرآیند استعمارزدایی در سال ۱۹۵۶ پس از تسخیر کانال سوئز از سوی رهبر ملی‌گرای مصر جمال عبدالناصر رخ داد. حمله هماهنگ بریتانیا، فرانسه و اسرائیل به مصر فقط توانست موقعیت ناصر را تحکیم بخشد و دولت آن روز آمریکا را تحقیر کند. دولت بریتانیا سقوط کرد؛ اشتهای این کشور برای ایفای نقش یک امپراتوری فروکش کرد؛ چنان‌که ظرفیتش هم برای این کار رو به افول رفت. بیشتر ذخایر باقی‌مانده بریتانیا در خاورمیانه، آفریقا و آسیا از هم گسست و استقلال خود را در دهه بعد به دست آوردند. قدرت‌های دیگر اروپایی مانند بلژیک و پرتغال سرنوشت‌های مشابهی را در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در آفریقا تجربه کردند. عصر استعماری پایان یافت و جایگزین آن ترکیب ناخوشایندی از ملی‌گرایی محلی و رقابت‌های جنگ سرد بود.
 • پاشنه آشیل ترکیه

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  ایالات‌متحده آمریکا از ماه مارس سال جاری دولت ترکیه را متوجه تحریم‌هایی می‌کند که در صورت عدم انصراف آن کشور از خرید سامانه دفاعی اس۴۰۰ روسی عملیاتی می‌شود. به‌‌رغم هشدارها و اعلام زمان آغاز تحریم‌های اقتصادی و تجاری علیه ترکیه، هنوز آنکارا سعی دارد از طریق مذاکرات دیپلماتیک مساله را حل کند. به‌طوری که خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه چندی پیش اعلام کرد که در روند مذاکرات پیشرفت‌هایی حاصل شده است ولی به نظر می‌رسد دولت آمریکا مصمم به اجرای تحریم‌های جدی علیه ترکیه است.

بیشتر