آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۱۷

 • معامله ۸ میلیارد دلاری بدون مجوز کنگره

  دنیای اقتصاد: دولت دونالد ترامپ به‌دلیل تنش‌ها در منطقه خاورمیانه «وضعیت اضطراری» اعلام کرد. او روز جمعه ۳ خرداد اعلام کرد که آماده فروش سلاح‌ به ارزش هشت میلیارد دلار به عربستان، امارات و اردن است. «پاتریشیا زنگرل»، در گزارش ۲۴ مه ‌برای رویترز نوشت دولت ترامپ به کمیته‌هایی در مجلس سنا اطلاع داد که در جهت امضای ۲۲ معامله فروش سلاح به ارزش هشت میلیارد دلار گام برمی‌دارد، بدون اینکه همانند دیگر فروش‌های تسلیحاتی به کنگره مراجعه کند. دولت آمریکا گفته است این برنامه را از مدت زمان طولانی دنبال می‌کرده است. این مساله خشم قانون‌گذاران را برانگیخته است. ماه‌هاست که اعضای کنگره فروش تسلیحات تهاجمی را به عربستان و امارات ممنوع کرده‌اند زیرا از تلفات انسانی وسیع شان در یمن و نیز سابقه حقوق‌بشری‌شان همچون قتل خاشقجی خشمگین هستند.
 • مستـاجر بعـدی خانه شمـاره ۱۰

  دنیای اقتصاد: ترزا می ‌روز جمعه اعلام کرد که از سمت نخست‌وزیری پس از سه سال کنار خواهد کشید. این کناره‌گیری در شرایطی رقم ‌خورد که وی نتوانست برگزیت را مدیریت کند و بریتانیا را هم به موقعیتی غیرقابل پیش‌بینی رسانده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، ترزا می ‌وقتی از خانه شماره ۱۰ بیرون آمد و به پشت تریبون رفت، اذعان کرد که برای جدایی و مدیریت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، چوپان دیگری لازم است. با این حال او هشدار داد که موضع سرسختانه‌ای که بخشی از تندروهای حزب محافظه‌کار در طول نخست‌وزیری‌اش به وی تحمیل کردند، باید تغییر یابد. ترزا می ‌گفت: «برای موفقیت، نخست‌وزیر بعدی باید راهی برای اجماع پیدا کند. فقط با اجماع از سوی همه طرف‌ها می‌توان به توافق رسید.»
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  پیمان NPT مجموعه‌ای از چانه‌زنی‌هاست. این پیمان به این پنج کشور اجازه داشتن تسلیحات هسته‌ای را می‌دهد (ایالات‌متحده، شوروی [و سپس روسیه]، چین، بریتانیا و فرانسه که همگی را می‌توان به نوعی «پدربزرگ‌هایی» دانست که مستثنی از برخی قوانین و قواعد هستند) اما از آنها می‌خواهد که اجازه انتقال، کمک، تشویق یا تحریک هیچ دولتی برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را ندهند. تلاش‌های موازی در قلمروهای دیگر هم صورت گرفت. «کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیک» موافقت، دستیابی، توسعه یا انتقال تسلیحات بیولوژیک از هر نوع را برای هر دولت عضوی (که تمام اعضا، دولت بودند) غیرقانونی می‌ساخت. یک توافق جهانی (کنوانسیون تسلیحات شیمیایی) که در نهایت تولید و استفاده از تسلیحات شیمیایی را ممنوع می‌کرد در سال ۱۹۹۷ اجرایی شد.
 • بازگشت تظاهرات به الجزایر

  رویترز: هزاران تن از مردم الجزایر روز جمعه سوم خرداد برای چندمین ماه پیاپی در پایتخت و شهرهای دیگر با خواست اصلاحات سیاسی و برکناری تمامی کادر رهبری کشور به خیابان آمدند.
 • هشدار بولتون به کره‌شمالی

  آسوشیتدپرس: مشاور امنیت ملی آمریکا روز شنبه اعلام کرد که آزمایش‌های موشکی ماه جاری میلادی کره‌شمالی نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل بوده‌اند. این صحبت‌ها از سوی جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا فراتر از صحبت‌ها و اظهارنظرهای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا است که در ابتدای امر گفته بود بابت این آزمایش‌ها خوشحال نیست اما بعدا آنها را کم اهمیت شمرد. مشاور امنیت ملی آمریکا در توکیو و پیش از سفر چهار روزه ترامپ به ژاپن در جمع خبرنگاران گفت: شکی نیست که این آزمایش‌ها، نقض‌کننده قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل هستند.
 • تدابیر میلیون دلاری برای سفر ترامپ

  میرور: رئیس‌جمهور آمریکا درحالی چند روز دیگر در راستای سفر سه‌روزه به بریتانیا، وارد ایرلند می‌شود که با ادوات و تجهیزات نظامی قدرتمند شامل یک کشتی جنگی، یک زیردریایی هسته‌ای، موشک‌های ضدهوایی، ادوات نیروی هوایی و نیروهای ویژه از او طی این سفر محافظت می‌شود؛ تدابیری که میلیون‌ها دلار از پول مالیات‌دهندگان آمریکایی و بریتانیایی را صرف می‌کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر