آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۱۶

 • می استعفا کرد

  دنیای اقتصاد: ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا بالاخره تن به استعفا داد. او یکی از بدشانس‌ترین نخست‌وزیران بریتانیا به‌حساب می‌آید که وارث جامعه‌ای دو پاره شد و حالا این جامعه دو پاره را با شکافی عمیق‌تر ترک کرد. به گزارش سی‌ان‌ان، می ‌پس از اینکه نتوانست برگزیت را مدیریت کند، تن به استعفا داد. ترزا می‌در مقابل دفتر نخست‌وزیری بیانیه‌ای را خواند و گفت: «اکنون برای من روشن شده که منافع بریتانیا با یک نخست‌وزیر تازه بهتر تامین می‌شود. من امروز اعلام می‌کنم که جمعه هفتم ژوئن از رهبری حزب محافظه‌کار استعفا می‌کنم.
 • پیروزی خیره‌کننده ناسیونالیست هندو

  دنیای اقتصاد: او خود را نگهبان می‌خواند اما اقلیت‌ها می‌گویند از اینکه زیرنظر او هستند، احساس ناامنی می‌کنند. او با افتخار از ریشه و تبار فقرزده‌اش می‌گوید اما در حق میلیاردرها لطف می‌کند. او از کسب و کار حرف می‌زند اما هنوز قادر نیست که شغل کافی برای زندگی بهتر هندی‌ها فراهم کند. به‌رغم این تضادها، نارندرا مودی، نخست‌‌وزیر فعلی هند، روز پنج‌شنبه حزب خود را مجددا به یک پیروزی خیره‌کننده رساند.
 • پایان سیادت احزاب کلاسیک

  دنیای اقتصاد: نهمین انتخابات پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه ۲۳ می‌(دوم خرداد) با مراجعه شهروندان بریتانیا و هلند به شعبه‌های رای‌گیری آغاز شد. این انتخابات به مرور و تا یکشنبه شب ۲۶ می‌(۵ خرداد) در کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا نیز برگزار خواهد شد. قرار است با پایان رای‌گیری در همه کشورها نتایج قطعی انتخابات شامگاه یکشنبه آینده اعلام شود. انتخابات امسال در اروپا زیر سایه دو اتفاق مهم قرار گرفته است: اول، اقبال بالا به احزاب پوپولیستی و راست افراطی در بسیاری از کشورهای اروپایی؛ دوم، بحث برگزیت در بریتانیا. به گزارش یورو نیوز، مردم بریتانیا درحالی پای صندوق رای رفتند که نزدیک به سه سال پیش اکثریت آنها در یک همه‌پرسی تاریخی به خروج از اتحادیه رای داده بودند. براساس تقویم سیاسی اروپا قرار بود بریتانیا پیش از این از اتحادیه خارج شود و در‌واقع در این دوره نماینده‌ای در پارلمان نداشته باشد. با تعویق چندباره برگزیت قرار شد بریتانیا در ۳۱ اکتبر آینده رسما از اتحادیه خارج شود.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  دومین بعد نظم پساجنگ جهانی دوم دیپلماتیک بود. سازمان ملل محور آن بود. ایده همانا خلق یک نهاد جهانی بود؛ یک انجمن دائمی که بتواند مانع مناقشات بین‌المللی شود یا اگر این ممانعت با شکست مواجه شد، بتواند به حل‌وفصل مناقشات بین‌المللی بپردازد. سازمان ملل همچنین هم «بازتاب» و هم «مقوم» اندیشه موجود در مورد نظم بود. برای مثال، ماده ۵۱ آشکارا بیان می‌کند که «اگر یک حمله مسلحانه علیه یکی از اعضای سازمان ملل رخ دهد، هیچ‌چیز در منشور حاضر نباید حق ذاتی فرد یا دفاع جمعی از خود را مختل کند.» این منشور همچنین مشخص می‌کند که «هیچ چیز... نباید این حق را به سازمان ملل برای مداخله در اموری دهد که اساسا در چارچوب حوزه قضایی داخلی هر کشوری هستند» (ماده ۲، بند ۷). آنچه به این مجموعه افزوده می‌شود یک نظم وستفالیایی است که در آن حقوق نهادهای مستقل و دارای حق حاکمیت یعنی دولت‌ها به رسمیت شناخته شده و مورد حمایت قرار می‌گیرد.
 • رشد بی‌سابقه اشتغال‌ در جهان سرمایه‌داری

  دنیای اقتصاد: اکونومیست در سرمقاله این هفته خود می‌نویسد: امروزه بیان انتقاداتی نظیر اینکه ماشین‌ها فرصت‌های شغلی را تهدید می‌کنند یا آنکه مشاغل کوتاه‌مدت هستند به نقل محافل اقتصادی بدل شده‌اند. این درحالی است که آمارهای مختلف واقعیت دیگری را نشان می‌دهد. در کشورهای توسعه‌یافته عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه اغلب اعضا کمترین نرخ بیکاری طی ۱۵ تا ۶۴ سال گذشته را تجربه می‌کنند. رشد نرخ اشتغال‌ البته قرار نیست تا ابد پایدار بماند و درنهایت یک دوره رکودی آن را از بین می‌برد اما بهتر است که انتقادات نیز منصفانه باشند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، نشریه انگلیسی اکونومیست جلد این هفته خود را به افزایش اشتغال در جهان توسعه‌یافته اختصاص داده است. این مطلب به‌شدت از مخالفت حزب کارگر انگلیس با اصلاحات برنامه‌های رفاهی انتقاد می‌کند و می‌نویسد: این روزها انتقاد از نظام اشتغال و بهره‌کشی از کارکنان به نقل محافل مختلف بدل شده است. براین اساس اگر اقبال با کارگران یار باشد تا بتوانند از سیستم اقتصادی بازار آزاد با فرصت‌های شغلی کوتاه‌مدت بگریزند و یک شغل واقعی برای خود دست‌و‌پا کنند، بازهم کنترل زندگی خود را از دست داده‌اند چراکه توسط کارفرمایان بی‌وجدان در ازای درآمد ناچیزی مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرند و در همین زمان ماشین‌ها تهدیدی برای بیکارشدن آنان درنظر گرفته می‌شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر