• وزن‌کشی نامزدها پس از آخرین مناظره

  دنیای‌اقتصاد: وقتی دومین مناظره ترامپ و بایدن به دلیل بیماری رئیس‌جمهوری ایالات متحده لغو شد، مناظره سوم، به مناظره دوم و آخرین آن تبدیل شد. روز پنج‌شنبه دومین مناظره با مجری‌گری کریستین والکر از شبکه ان‌بی‌سی نیوز برگزار شد. این مناظره در شرایطی برگزار شد که کمتر از ۱۲ روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مانده است. در مناظره دوم، دو نامزد عمدتا به موضوع شیوع ویروس کرونا، دخالت کشورهای خارجی در انتخابات آمریکا، بیمه‌های درمانی و آینده اقتصاد آمریکا پرداختند. بر عکس مناظره اول که دو نامزد به میان سخنان یکدیگر می‌پریدند، این بار میکروفن نامزدها هنگام پاسخگویی طرف مقابل قطع می‌شد تا به این طریق سخنان یکدیگر را قطع نکنند.
 • پیش خرید گسترده «رمدسیویر» توسط دولت ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: شرکت داروسازی آمریکایی «گیلیاد» (Gilead Sciences) روز پنج‌شنبه اول آبان ماه اعلام کرد که سازمان غذا و داروی آمریکا داروی «رمدسیویر» را تایید کرد. «مگی فاکس» در گزارش ۲۲ اکتبر برای سی.ان.ان نوشت، این اولین دارویی است که برای درمان «کووید-۱۹» مورد تایید قرار گرفته است. رمدسیویر دارویی است که از زمان آمدن بیماری کرونا در جهان برخی از بیمارستان‌های جهان از آن برای بهبودی حال بیماران کووید-۱۹ بستری در بیمارستان استفاده می‌کردند. از جمله ژاپن که در زمره اولین کشورهایی بود که تجویز این دارو را برای درمان کرونا آغاز کرد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  ایالات‌متحده نقایص خود را داشت اما این نقایص نباید منتقدان بومی را از «شکوه ایالات‌متحده، آرمان‌گرایی آن، انسان‌مداری‌ و تجلی امیدهای بشری» بازدارد. اظهارات میهن‌پرستانه در سراسر نوشته‌ها و مصاحبه‌های کیسینجر پخش شده و دیده می‌شود، هرچند هرگز در یک مجموعه منسجم جمع نشده است. در کتاب سه جلدی عظیم خاطراتش، همراهی‌ها و همدردی‌های «آمریکایی‌ میانه»اش به شکلی زودگذر پدیدار می‌شوند. کیسینجر مدافع سرسخت آمریکا بود و گاهی در جمع دوستان و همکارانش سرزنش می‌شد. او در جمع دوستان و همکارانش با نگرش منفی مواجه شد و همین باعث آزار او می‌شد؛ زیرا نگرش منفی مشابهی در میان خبرگان آلمان طی سال‌های وایمار به تضعیف نهادهای اجتماعی و اخلاق فردی کمک کرده و موجب فاجعه شده بود.
 • سودان در حال آماده شدن برای روابط با اسرائیل

  القدس العربی: منابع دولتی سودان از آمادگی نخست‌وزیر این کشور برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی پرده برداشتند. دو منبع در دولت سودان اعلام کردند که عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر کشورشان برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در صورت موافقت پارلمان سودان اعلام آمادگی کرده است.
 • سکاندار رسانه‌های اجتماعی کیست؟

  دنیای‌اقتصاد: نشریه انگلیسی اکونومیست طرح روی جلد و سرمقاله این هفته خود را به سیل مطالب پرطرفداری اختصاص داده است که در رسانه‌های اجتماعی تحت لوای آزادی بیان منتشر می‌شوند اما شرکت‌های فناوری به‌رغم تخریبی که این مطالب در جامعه ایجاد می‌کنند، همچنان مصون مانده‌اند.
 • بازگشت لبنان به ایستگاه اول

  دنیای اقتصاد: با وجود درخواست مردم لبنان برای تغییرات اساسی در ساختار سیاسی اما رئیس‌جمهور لبنان بار دیگر سعد حریری، نخست‌وزیر سابق را مامور تشکیل کابینه کرد؛ نخست‌وزیری که سال گذشته در بحبوحه تظاهرات دولتی استعفا کرد. «هویدا سعد» و «مگان اسپسیا» در گزارش ۲۲ اکتبر برای نیویورک تایمز نوشتند، حریری که زمانی دولت را ترک کرد که کشورش در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار گرفته بود، فرمان تشکیل کابینه را دریافت کرد. این در حالی است که از حمایت کافی در پارلمان برای تشکیل کابینه هم برخوردار بود.
 • شارلاتانیسم ترامپ

  دنیای اقتصاد: دو رخداد بد برای ترامپ در یک روز اتفاق افتاد. نخست فاش شد که ترامپ به‌رغم رجزخوانی‌هایش با چین، در این کشور حساب بانکی دارد و حتی مالیات نیز پرداخته است و دومی اینکه فاش شده است وکلای کارزار انتخاباتی که در خارج از این کارزار به سود او کار می‌کنند، ۹۰ هزار دلار به کارزار انتخاباتی بایدن کمک کرده‌اند.
 • آرامش در مرز هند و چین

  دنیای‌اقتصاد: هند دیروز چهارشنبه ۳۰ مهر یک سرباز چینی را که به دلیل مناقشه در مرز کوهستانی میان دو کشور در بازداشت نگه داشته بود، آزاد کرد. این امر می‌تواند نشانه‌ای مثبت از چند ماه تنش میان دو کشور باشد که می‌رفت به یک نبرد گسترده تبدیل شود. «استیون لی مایرز» در گزارش ۲۱ اکتبر برای نیویورک تایمز به نقل از خبرگزاری ارتش آزادی‌بخش خلق چین نوشت، این سرباز- سرجوخه‌ای که نامش علنی نشده است- در حالی ناخواسته از مرز عبور کرد که به گله‌دارانی که در جست‌وجوی گاومیش‌های گمشده خود بودند کمک می‌کرد. این سرباز دیروز صبح چهارشنبه به کشور خود بازگردانده شد.
 • تعطیلی یک مسجد در حومه پاریس

  دنیای‌اقتصاد: دولت فرانسه روز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه دستور تعطیلی موقت یک مسجد را در راستای موج اسلام‌هراسی جدید در این کشور صادر کرد. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که یک معلم فرانسوی در کلاس خود تصویری موهن از پیامبر اسلام را نشان داد. در همین راستا، مسجد جامع پانتین در حومه پاریس تعطیل شد. پلیس فرانسه در اعلامیه‌ای که بیرون این مسجد نصب شده اعلام کرده مسجد پانتین به خاطر جلوگیری از تحرکات تروریستی بسته شده است. وزیر کشور فرانسه روز دوشنبه گفته بود کشورش با دشمنانی از درون مواجه است. الجزیره در گزارش ۲۰ اکتبر نوشت: پلیس با نصب اعلامیه مذکور اعلام کرد که پاسخ سختی به منتشرکنندگان پیام‌هایی که آنها نفرت‌انگیز می‌خوانند، می‌دهد که تهدیدی برای امنیت فرانسه هستند. به نوشته الجزیره، رئیس دپارتمان پلیس در «سین سن دنیس» گفت این تعطیلی «۶ ماهه» است و هدف از آن «جلوگیری از اقدامات تروریستی» است. به‌دنبال کشته شدن یک معلم تاریخ فرانسوی، مکرون رئیس‌جمهور فرانسه وعده فشار بیشتر بر اسلام‌گرایان را داد که نتیجه آن ده‌ها دستگیری، تعطیلی مساجد و انحلال یک گروه حامی حماس بود. مکرون طی دیدار در حومه پاریس گفت: «شهروندان ما انتظار اقدام دارند. این اقدامات متوقف خواهد شد.»
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  زمانی که کیسینجر در خدمت نظام بود، شهروندی آمریکایی خود را اخذ کرد. او می‌گفت، ارتش «باعث شد احساسی همچون یک آمریکایی داشته باشم» اما همان‌طور که هر شهروند بومی و متولد‌شده در آمریکا می‌داند، انواع مختلفی از آمریکایی‌ها وجود دارند. برخی آمریکایی‌ها، آمریکایی‌های دیگر را تحقیر می‌کنند. با وجود اینکه، تنها خانه‌ای که او در ایالات‌متحده می‌شناخت شهر نیویورک بود اما منظور از کیسینجر استحاله‌شده این نبود که به‌عنوان یک آمریکایی، احساسی همچون احساس فردی از ساحل‌شرقی داشته باشد. او در سال ۱۹۴۷ به والدین خود نوشت: «از نیویورک متنفرم.» آمریکا برای او در پسران شهر کوچک ایندیانا و ویسکانسین تجلی می‌یافت که در یگان خود از آنجا بازدید کرده بود؛ خیلی چیزها، کیسینجر را از دوستان و همکاران شهری که از مناطق کلان‌شهری و پرهیاهو بودند متمایز می‌کرد اما – بی‌تردید- یکی از مهم‌ترین چیزها همانی بود که برای او «آمریکا» نام داشت.
 • ژاپن به‌دنبال ناتوی آسیایی نیست

  رویترز: نخست‌وزیر ژاپن گفت: کشورش با هر اقدامی که تشدیدکننده تنش در دریاهای چین‌جنوبی و چین‌شرقی شود مخالف است اما توکیو همچنین به دنبال یک به‌اصطلاح «ناتوی‌آسیایی» با هدف مهار یک کشور مشخص نیست.
 • میانجی‌گری آمریکا در بحران قره‌باغ

  رویترز: جمهوری آذربایجان و ارمنستان روز سه‌شنبه اعلام کردند که وزیران خارجه این دو کشور روز جمعه در واشنگتن با وزیر امور خارجه آمریکا دیدار می‌کنند. این دیدار در راستای توقف دور تازه درگیری بر سر منطقه ناگورنو- قره‌باغ صورت می‌گیرد. روسیه تاکنون تلاش‌های میانجی‌گرانه بر سر منطقه ناگورنو- قره‌باغ را به عهده داشته است، اما دوبار توافق آتش‌بس با واسطه مسکو در یک ماه اخیر باعث توقف درگیری در این منطقه نشده است. به‌رغم نقض آتش‌بس، درگیری بین دو کشور در منطقه ناگورنو- قره‌باغ روز سه‌شنبه ادامه داشت و ارمنستان می‌گوید دست‌کم در این روز ۴۳ نفر در این منطقه کشته شدند. با تداوم درگیری بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان نگرانی‌ها درخصوص تشدید جنگ و احتمالا کشیدن پای روسیه و ترکیه به این درگیری افزایش یافته است. در همین حال، وزارت خارجه آمریکا به پرسش خبرگزاری رویترز در این زمینه پاسخ نداده است و مشخص نیست که آیا وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان نشستی مشترک با مایک پمپئو برگزار خواهند کرد یا نه.
 • گردش به چپ بولیوی

  دنیای‌اقتصاد: در انتخابات ریاست‌جمهوری که از دید بسیاری به مثابه همه‌پرسی در مورد میراث «ایوو مورالس»، اولین رئیس‌جمهور بومی بولیوی تلقی می‌شود، ظاهرا رای‌دهندگان نظر خود را شفاف بیان کردند: آنها خواهان تداوم پروژه سوسیالیستی او هستند. روز دوشنبه ۲۸ مهرماه، نظرسنجی‌ها و آرای ریخته شده نشان از آن داشت که نامزد دستچین شده مورالس یعنی «لوئیس آرس» با برتری در برابر رقیب اصلی خود «کارلوس مسا» برنده انتخابات شد و حامیان آرس در خیابان‌ها به جشن و پایکوبی پرداختند. این در حالی است که نتایج رسمی ممکن است چند روز دیگر اعلام شود.
 • ناتوی آسیایی مقابل چینی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: قرار است با همکاری استرالیا، هند، ژاپن و ایالات‌متحده مانور نظامی در خلیج بنگال و دریای عرب برگزار شود. این مانور که قرار است در ماه نوامبر برگزار شود، از سال ۲۰۰۷ به این سو بی‌سابقه است. چنین اقدامی با اعتراض چین روبه‌رو خواهد شد. به گفته ناظران، با همکاری این ۴ کشور گروه موسوم به «کواد» دوباره تشکیل خواهد شد. برخی به این گروه عنوان ناتوی آسیایی را داده‌اند. دریای عرب و خلیج بنگال نیز یک منطقه مهم در رقابت دو کشور هند و چین به حساب می‌آید.
 • این گروه خرابکار شش نفره

  دنیای‌اقتصاد: وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که شش افسر اطلاعات نظامی روسیه را به اتهام نقش‌آفرینی در حملات سایبری تحت پیگرد قضایی قرار داده است. به گفته جان دیمرز، دستیار وزیر دادگستری ایالات‌متحده این شش افسر اطلاعات نظامی روسیه متهم هستند که با همکاری یکدیگر «مخرب‌ترین و مشکل‌سازترین» حملات سایبری به ثبت رسیده از سوی تنها یک گروه را سازماندهی کرده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر