آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۱۵

 • جهان در آستانه جنگ هسته‌ای؟

  دنیای اقتصاد: یک کارشناس ارشد امنیتی در سازمان ملل روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه گفت: خطر استفاده از تسلیحات هسته‌ای در بالاترین سطح از زمان جنگ جهانی دوم قرار دارد. او این را مساله‌ای «فوری» دانست که جهان باید آن را بسیار جدی بگیرد و به شکلی جدی هم مورد رسیدگی قرار دهد.
 • دودستگی در جبهه لیبرال‌ها

  دنیای اقتصاد: یک بلوک دموکرات روز سه‌شنبه فشارها را برای استیضاح ترامپ افزایش دادند. با ادامه فشارها اختلافات در حزب دموکرات بیشتر شده است. به همین منظور نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان که با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می‌کند، دنبال سامان دادن به این بحران است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، کمیته قضایی کنگره آمریکا مشاور پیشین رئیس‌جمهور این کشور را احضار کرده بود.
 • دیپلماسی در نروژ

  دنیای اقتصاد: این یک قمار جسورانه بود. خوآن گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا، در یک پایگاه نظامی در کنار ده‌ها افسر یونیفورم‌پوش و متحدان سیاسی ایستاد و از ارتش خواست دست به طغیان علیه مادورو بزند. سه هفته بعد، گوایدو از این خانه به آن خانه می‌گریزد و به‌خانه‌های امن می‌رود تا از دستگیری در امان بماند.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌هاس /رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  یک نظم پساجنگ جهانی دوم وجود داشت که در کنار و البته جدا از جنگ سرد عمل می‌کرد. این نظم دوم (که گاهی به آن تحت عنوان «نظم دموکراتیک لیبرال» ارجاع می‌شود اگرچه در حقیقت، کم و بیش چنین بود) چند بعد داشت از جمله بعد اقتصادی، سیاسی، دیپلماتیک و استراتژیک که هم منطقه‌ای بود و هم جهانی. مهم است به تمام اینها اشاره شود. نظم اولی تابعی از جنگ سرد بود که تا حد زیادی با پایان آن و فروپاشی شوروی از میان رفت اما نظم پساجنگ جهانی دوم همچنان زنده است و همچنان به حیات و تاثیرگذاری خود بر کامیابی‌ها و ناکامی‌ها ادامه می‌دهد.
 • رفراندوم دوم روی میز پارلمان

  دنیای اقتصاد: پیشنهاد نخست‌وزیر بریتانیا برای برگزاری رفراندوم و پیش‌نویس جدید توافق برگزیت با استقبال سرد نمایندگان مجلس عوام بریتانیا روبه‌رو شد. به گزارش رویترز، تقریبا سه سال پیش مردم بریتانیا پای صندوق‌های رای رفتند و با رای ۵۲ در برابر ۴۸ درصد، به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مجوز دادند. می تلاش می‌کند که برای آخرین‌بار بتواند رای لازم برای پیش‌نویس توافق خود با اتحادیه اروپا را از مجلس عوام این کشور بگیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر