• جنگ ستارگان ۲

  دنیای اقتصاد: «فضا» بزرگ‌ترین جدال بعدی قدرت‌های بزرگ جهانی یعنی چین و ایالات‌متحده است. دولت بایدن نه‌تنها باید با امواج سلاح‌های ضد‌ماهواره‌ای چین دست و پنجه نرم کند، بلکه با توجه به سوابق بین دو کشور باید منتظر واکنش‌های شدیدتر هم باشد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، چین برای ساخت سلاح ‌های ضد‌ماهواره از ۱۵ سال پیش با عجله کار خود را آغاز کرد. این اقدام حالا می‌تواند یک تهدید بزرگ برای ماهواره‌ها و فناوری‌های بی‌همتای مدارگرد ارتش ایالات‌متحده آمریکا در فضا باشد. سلاح‌های پیشرفته در پایگاه‌های نظامی چین همچنین توان شلیک به ماهواره‌ها و خرد کردن آنها را دارند. از نظر تئوریک نیز دست‌کم حملات سایبری چین می‌تواند ناوگان پنتاگون را از مدار خارج کند و مشکلات ارتباطاتی بین نیروها به‌وجود آورد و اطلاعاتی را برایشان فراهم کند تا دقیق‌ترین سلاح‌های هوشمند را هدف قرار دهند. در حال‌حاضر یکی از مهم‌ترین موضوعات امنیت ملی که بایدن با آن روبه‌رو است، چگونگی مقابله با تهدیدی است که چین می‌تواند در فضا برای آمریکا به‌وجود آورد و برای نیروهای زمینی که به‌طور وسیعی وابسته به این اطلاعات فضایی هستند، دردسرهای زیادی ایجاد کند.
 • فاشیست‌ها رادیکال‌تر می‌شوند

  دنیای‌اقتصاد: وقتی شورشیان در ۶ ژانویه جاری به ساختمان کنگره یورش بردند، گروه‌های راست افراطی در سراسر آتلانتیک به شور و شعف پرداختند. «یورگن اِلاسِر»، سردبیر معروف‌ترین مجله راست افراطی در آلمان هم به‌صورت زنده از اتاق خود در حال تماشای ماجرا بود. او می‌گفت: «ما این وضعیت را مانند بازی فوتبال دنبال می‌کردیم». چهار ماه قبل تر، اِلاسِر در یک راهپیمایی در برلین حضور یافته بود که گروهی از معترضان راست افراطی از آن جدا شدند و در تلاشی ناکام کوشیدند راه خود را به زور به سوی ساختمانی که پارلمان آلمان در آن واقع است بگشایند. او این تشابه را نادیده نگرفت. «کاترین بنهولد» و «مایکل شویرتز» در گزارش ۲۴ ژانویه برای نیویورک تایمز نوشتند، سردبیر این مجله آلمانی می‌گوید:«این حقیقت که آنها موفق به ورود شدند امیدهایی را برانگیخت که یک طرحی وجود دارد. روشن بود که این حرکتی بزرگ بود». البته چنین هم بود. طرفداران جنبش‌های فاشیستی راست افراطی در اقصی نقاط دنیا چیزی بیش از یک هدف مشترک دارند. افراط‌گرایان آلمانی برای مسابقات تیراندازی عازم آمریکا شده‌اند. نئونازی‌های آمریکایی هم به دیدار همتایان خود در اروپا رفته‌اند. ستیزه‌جویانِ نظامی از کشورهای مختلف هم در اردوگاه‌های آموزشی از روسیه تا اوکراین و تا آفریقای جنوبی پیوند یافته‌اند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  در مورد «جهان ترمیم‌شده»، کیسینجر مشابهت‌هایی میان «کنگره وین» (که پایان جنگ‌های ناپلئونی را به دنبال داشت) و «کنفرانس پاریس» در سال ۱۹۱۹ (که پس از جنگ جهانی اول شکل گرفت) می‌دید. اولی پاسخی سنجیده بود که در برابر درخواست برای انتقام مقاومت می‌ورزید و موجب یک قرن آرامش نسبی شد و دومی تلاش خودخواهانه برای تحمیل یک ساز و کار تنبیهی بود که موجب «صلح پیروزمندان» و بروز فاجعه شد. در واقع، رد پای مورگنتا‌ در اولین کتا‌ب کیسینجر کاملا دیده می‌شود.
 • انتقاد عفو بین‌الملل از مصر

  الجزیره: سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی در دهمین سالروز وقایع بهار عربی، از شرایط بد زندان‌های مصر انتقاد کرد. سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد، هزاران تن ماه‌ها یا سال‌ها در شرایط غیر‌انسانی در بسیاری از موارد در زندان‌های پرازدحام و شلوغ بازداشت هستند. طبق گزارش این سازمان، زندانیان در مصر غذای غیر‌بهداشتی دریافت می‌کنند و در سلول‌های تاریک و با تهویه بد و نامناسب هوا در شرایط غیر‌بهداشتی نگه داشته می‌شوند. سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که مراقبت بهداشتی ناکافی در زندان‌ها، زندانیان را مجبور می‌کند بدون دلیل و انگیزه رنج ببرند و گاهی اوقات احتمالا این رنج‌ها منجر به فوت برخی از زندانیان می‌شود. سازمان عفو بین‌الملل همچنین اعلام کرد، در گزارش خود تجربه دستگیری ۶۷ تن را مستندسازی کرده است که ۱۰ تن از آنها در بازداشت و دو تن دیگر نیز کمی پس از آزادی در ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ فوت کردند. مسوولان مصری هنوز به این گزارش سازمان عفو بین‌الملل واکنش نشان نداده‌اند. دولت مصر گزارش‌ها درخصوص شکنجه و وضعیت بد زندان‌ها را قبول نمی‌کند و آنها را «شایعات منفی» تلقی می‌کند. وزارت کشور مصر پیش‌تر کلیپ ویدئویی از زندان «طره» واقع در قاهره منتشر کرد که نشان می‌داد زندانیان با جدیدترین استانداردهای پزشکی در حال معالجه هستند.
 • پناهندگی دیپلمات ارشد کره شمالی به سئول

  الجزیره: یکی از دیپلمات‌های ارشد کره‌شمالی که به‌عنوان کاردار در سفارت کشورش در کویت کار می‌کرد، به همراه خانواده‌اش به کره جنوبی پناهنده شده است. یونهاپ، آژانس خبری کره‌جنوبی اعلام نکرد که «ریو هیون وو»، کاردار سفارت کره‌شمالی در کویت دقیقا چه زمانی به همراه خانواده‌اش به کره جنوبی فرار کرده و گزارش کرد که آژانس اطلاعات ملی کره جنوبی نیز از اظهارنظر در این باره امتناع کرده است. به گزارش رسانه‌های خبری کره‌جنوبی، این فرار می‌تواند احتمالا سپتامبر ۲۰۱۹ اتفاق افتاده باشد اما تاکنون محرمانه باقی مانده بود. پدر همسر کاردار سفارت کره‌شمالی در کویت رئیس سابق دفتر ۳۹ بوده که یک بخش در حزب حاکم کارگران کره‌شمالی و محل مدیریت منابع مالی برای مقام‌های ارشد این کشور است و از آن برای خرید ارزهای خارجی و وسایل لوکس استفاده می‌شود. این نخستین بار نیست که یک دیپلمات کره‌شمالی به کره جنوبی فرار می‌کند. در ۲۰۱۹، سفیر سابق این کشور در ایتالیا به نام «جو سونگ جیل» با خانواده‌اش کمی پس از آنکه فهمید پیونگ‌یانگ قصد دارد او را تغییر دهد، به کره جنوبی فرار کرد. یک دیپلمات ارشد سابق کره‌شمالی و معاون سابق سفیر این کشور در انگلیس نیز به نام «تائه یونگ هو» با خانواده‌اش در ۲۰۱۶ به کره جنوبی گریخت و اکنون قانونگذار در پارلمان این کشور و مسوول کمیته اطلاعات است.
 • فراخوان برای چندجانبه‌گرایی در سازمان ملل

  آسوک کومار موکرجی سفیر و نماینده سابق هند در سازمان ملل
  سال گذشته میلادی، نارندرا مودی نخست‌وزیر هند در مراسم هفتا‌د و پنجمین سالگرد بزرگداشت تاسیس سازمان ملل، مجددا بر تعهد این کشور به این نهاد جهانی تاکید کرد. فراخوان‌های مکرر وی برای «چندجانبه‌گرایی اصلاح شده» حاوی سه مضمون اصلی بود: تکمیل روند دموکراتیک‌سازی تصمیم‌گیری در شورای امنیت سازمان ملل، اولویت‌دهی به مسائل مربوط به توسعه در فعالیت‌های سازمان ملل و ایجاد تحول در عملکرد سازمان ملل متحد و تغییر آن به نهاد دارای ذی‌نفعان متعدد برای پاسخگویی موثر به چالش‌های پیش رو.
 • نبرد در منفی ۶۰ درجه

  دنیای اقتصاد: از مناطق زیر صفر و یخ‌زده شرق روسیه و سیبری تا کاخ‌های بزرگ مسکو و سن پترزبورگ، ده‌ها هزار نفر از روس‌ها در حمایت از رهبر زندانی اپوزیسیون «الکسی ناوالنی» به خیابان‌ها ریختند. تظاهرات روز شنبه ۴ بهمن ماه بزرگ‌ترین تظاهرات در سال‌های اخیر و بزرگ‌ترین مانور قدرت میان کرملین و مخالفان بوده است. این تظاهرات البته تهدید اساسی بر چنگ‌اندازی ولادیمیر پوتین بر قدرت نیست، اما دامنه وسیع این تظاهرات و تمرد قابل توجه معترضان که در خیابان‌ها به وضوح به نمایش در آمده بود، خستگی گسترده و مفرطی را از رکود، فساد و نظام حاکم را نشان می‌دهد که پوتین ۴دهه است بر آن سوار بوده و بر جامعه‌اش تحمیل کرده است. «آنتون تروئیانوفسکی» و «اندرو هیگینز» در گزارش ۲۳ ژانویه برای نیویورک‌تایمز نوشتند، این تظاهرات در مناطق شرقی روسیه که ۱۱ منطقه زمانی دارد، کلید خورد. جمعیت معترض همچون «سیل» و با وجود حضور چشم‌گیر پلیس در اقصی نقاط کشور به حرکت خود ادامه دادند. ظاهرا معترضان به رسانه‌های دولتی هشدار می‌دادند که خود را از این ماجرا دور کنند.
 • بمب ساعتی ترامپ برای بایدن

  دنیای اقتصاد: اعمال تعرفه‌ بر واردات کالا از سوی دونالد ترامپ و خروج دولت آمریکا از معاهده‌های چند‌جانبه، به‌معنای برهم زدن ساختار اقتصاد بین‌الملل بود. مجله فارن‌افرز به ترکش‌های اقدامات ترامپ در ابعاد تجاری، به دولت بایدن پرداخته و آن را گرهی پیچیده خوانده است. ماه نوامبر، زمانی‌که جهانیان از به قدرت نرسیدن مجدد دونالد ترامپ مطمئن شدند، سازمان تجارت‌جهانی (WTO)، نفس راحتی کشید. چرا‌که در سال‌های گذشته دو بحران اقتصاد جهانی، سبب ویرانی ساختارهایی شده بود که مدت‌ها برای ایجاد آن هزینه شده بود: بحران همه‌گیری کووید-۱۹ و یک رئیس‌جمهور پوپولیست در ایالات‌متحده. حالا این سازمان در پی آن است که دوباره خود را احیا کند و اتحادیه اروپا نیز با خوش‌بینی نسبت به پایان دوران ترامپ، تلاش‌ها برای راه‌اندازی مجدد مشارکت فراآتلانتیک را از سرگرفته است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  اثر «جهان ترمیم شده: مترنیخ، کاسلرو و معضلات صلح، ۱۸۲۲-۱۸۱۲» از بسیاری جنبه‌ها جسورانه بود اما شاید جسورانه‌تر، تلاش او برای درک حال با بررسی گذشته نبود. بیشتر معاصران کیسینجر در دپارتمان علوم‌سیاسی از روش‌شناسی معاصر برای تحلیل مسائل مدرن بهره می‌جستند، به‌ویژه تاثیر تسلیحات هسته‌ای بر سیاست خارجی (مساله‌ای که کیسینجر بعدها در آن کامیاب شد)‌ و حتی برخی نشان می‌دادند که کیسینجر غیرمتعارف ممکن است به فکر انتقال به دپارتمان تاریخ باشد. اما مانند مورگنتا و برخلاف بسیاری از عالمان سیاسی عصر خود، کیسینجر باور داشت که مطالعه تاریخ برای درک روابط بین‌الملل ضروری است. گذشته هرگز گذشته نیست.
 • اولین گفت‌وگوی تلفنی جانسون و بایدن

  رویترز: نخست‌وزیر انگلستان روز شنبه گفت به همکاری با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در اهداف مشترک از جمله مقابله با تغییرات آب و هوایی امیدوار است. بوریس جانسون از نخستین تماس تلفنی خود با رئیس‌جمهور آمریکا برای استقبال از اعلامیه‌های بایدن مبنی بر پیوستن مجدد آمریکا به توافق ۲۰۱۵ پاریس و سازمان بهداشت جهانی استفاده کرد. آنها همچنین درباره چشم‌اندازهای معامله تجارت آزاد صحبت کردند. جانسون در توییتر اظهار کرد: اینکه امشب با جو بایدن صحبت می‌کنم عالی است. به تعمیق اتحاد دیرینه بین کشورهایمان همزمان با هدایت بهبودی سبز و پایدار از کووید-۱۹، چشم امید دوخته‌ام. سخنگوی جانسون اظهار کرد:این دو رهبر همچنین در مورد منافع یک معامله بالقوه تجارت آزاد بین دو کشور صحبت کرده‌اند. بریتانیا سال گذشته اتحادیه اروپا را ترک کرد. تماس بایدن با جانسون، نخستین تماس او با یک رهبر اروپایی از زمان آغاز ریاست جمهوری بود. جو بایدن روز شنبه به تقویت رابطه آمریکا با بریتانیا و دیگر متحدان ناتوی خود متعهد شد. کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: بایدن و جانسون در مورد همکاری، شامل همکاری از طریق سازمان‌های چندجانبه برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و مبارزه با کووید- ۱۹ صحبت کردند. بایدن همچنین قصد خود برای تقویت رابطه خاص بین کشورهایمان و احیای روابط معاملاتی، تأکید بر نقش حیاتی ناتو در دفاع جمعی و ارزش‌های مشترک ما بیان کرد.
 • افت شدید محبوبیت بولسونارو

  رویترز: موسسه نظرسنجی «Datafolha» نشان می‌دهد که حمایت از ژائر بولسونارو، رئیس‌جمهور برزیل به شدت کاهش یافته است که دلیل آن این است که این کشور دومین شیوع مرگبار کرونا در سطح دنیا را تجربه کرده است و هر چند هم اینک این بیماری تحت کنترل بوده اما با توجه به عدم واکسیناسیون به موقع ممکن است این کشور وارد یک موج وحشتناک مرگبارتر شود. با این حال، به رغم کاهش حمایت از وی، اکثر مردم با استیضاح بولسونارو در شرایط کنونی مخالف هستند. هر دو نتیجه نظرسنجی روز جمعه منتشر شد. طبق یکی از این دو نظرسنجی، دولت بولسونارو توسط ۴۰ درصد از پاسخ دهندگان بد یا وحشتناک ارزیابی شده است، در حالی که در نظرسنجی اوایل دسامبر، ۳۲ درصد یعنی کمتر از یک سوم پاسخ دهندگان دولت بولسونارو را خوب یا عالی ارزیابی کرده بودند و در مقابل ۳۷ درصد در آن نظرسنجی گفته بودند دولت عملکردش بد یا وحشتناک بوده است. نتایج این نظرسنجی یک ضربه به رئیس‌جمهور برزیل به حساب می‌آید. روزنامه فول‌ها دی پائولا، گفته است که این بزرگ‌ترین میزان افت محبوبیت رئیس‌جمهور برزیل از ابتدای سال ۲۰۱۹ به حساب می‌آید.
 • هزینه‌های انسانی اقدامات ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: هنگامی که شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری در روز چهارم نوامبر آغاز شد، یک زوج جوان سودانی در یکی از شهرهای کوچک جنوب خارطوم، چشمان خود را با نگرانی به تلویزیون دوخته بودند تا نتیجه نهایی انتخابات مشخص شود. بسیاری از مسائل آنها به این موضوع بستگی داشت. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، یک سال قبل منظر هاشم، در قرعه‌کشی سالانه وزارت امور خارجه آمریکا گرین‌کارت برنده شده بود اما متوجه شد رئیس‌جمهوری وقت آمریکا ورود شهروندان سودانی به این کشور را ممنوع اعلام کرده است. به نظر می‌رسید این انتخابات یک فرصت دوم را فراهم می‌کند و وقتی ترامپ سرانجام اعلام کرد که بازنده انتخابات بوده است، این دو از فرط خوشحالی بالا و پایین می‌پریدند و همانند روز عروسی‌شان، خوشحال بودند.
 • ۳۰ فرمان ضربتی برای ترامپ‌زدایی

  دنياي‌اقتصاد: جو بایدن طی ۴۸ ساعت حضورش در کاخ سفید حدودا ۳۰ فرمان اجرایی صادر کرد که از میان آنها ۱۴ مورد آن به لغو فرامین اجرایی ترامپ مربوط می‌شود. لغو بخشی دیگر از میراث ترامپ نیز به واسطه شرایط اضطراری حاکم بر آمریکا و بحران اقتصادی به‌دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است. یکی از دستیاران ارشد ترامپ نیز می‌گوید با سرعتی که بایدن حرکت می‌کند تصور بر این است که تا زمان طلوع آفتاب روز دوشنبه تمام تصمیم‌های ترامپ به غیر از انتصاب‌هایش در دیوان‌عالی قضایی از میان خواهد رفت.
 • جرقه اولین تظاهرات ضد دولتی در روسیه

  دنیای‌اقتصاد: یک دانش‌آموز کلاس نهم در شهر «یکاترین‌بورگ» از همکلاسی‌های خود پرسید که چرا کسی ولادیمیر پوتین را دوست ندارد؟ به گفته معلم‌شان «ایرینا. وی. اسکاچکووا»، این دانش‌آموزان به رهبر مخالفان یعنی الکسی ناوالنی اشاره کرده و پاسخ دادند: «پوتین کاخی دارد که با پول‌های دزدیده ساخته شده و پوتین خودش یک دزد است.» بازگشت دراماتیک ناوالنی از آلمان به روسیه در روز یکشنبه و بازداشت فوری او در فرودگاه همزمان با انتشار پستی از او در مورد کاخ‌پوتین در کناره دریای سیاه، موجب شد
 • هشدار جانسون در مورد ویروس مرگبار انگلیسی

  دنیای‌اقتصاد: از بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، انتظار می‌رود که کارزار جدید و موفقیت‌آمیزی را برای مقابله با ویروس جدید شناسایی شده در این کشور انجام دهد. در همین ارتباط او روز جمعه اعلام کرد که کشورش ۴/ ۵ میلیون نفر را در برابر کرونا واکسینه کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر