آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۱۹

 • زنده شدن یک مرده

  دنیای اقتصاد: پرزیدنت مکرون در شرط‌بندی خود برای شکست راست‌افراطی باخت؛ او نه‌تنها بازنده انتخابات پارلمان اروپا شد بلکه به‌شدت از سوی پوپولیستی ضربه خورد که دو سال پیش او را شکست داده بود: مارین لوپن. با این حال، در کمپ ریاست‌جمهوری در روز دوشنبه ۶ خرداد فقط لبخند بود و صحبت‌های خوش‌بینانه در مورد ادامه مسیر سیاست داخلی و ابراز شادمانی از اینکه با وجود شکست مکرون اما وضعیت بدتری برای رئیس‌جمهور پیش نیامده است. «آدام نوزیتر» در گزارش ۲۷ مه ‌برای نیویورک‌تایمز نوشت که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران، اعتمادبه‌نفس با وجود رئیس‌جمهوری که به‌ندرت به خود تردید می‌کند می‌تواند باعث مشکلات بیشتری در مسیر پیش‌رو شود. روز یکشنبه ۵ خرداد، رئیس‌جمهور مکرون، فرانسه‌ای را از دست داد که در چند هفته و چند ماه اخیر مشخصه‌اش اعتراضات جلیقه‌زردها بود و خشم مردم و اعتراضاتشان هنوز فروکش نکرده است. «ژان گاری»، مورخ سیاسی در دانشگاه اورلئان، می‌گوید: «یک شکاف میان فرانسه اصلی و فرانسه پیرامونی وجود دارد. فرانسه پیرامونی خود را قربانی جهانی شدن می‌پندارد.»
 • نیروهای تاریکی در کمین اروپا

  دنیای اقتصاد: آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می‌گوید اروپا و سایر نقاط جهان در حال تصرف از سوی نیروهای تاریکی است. به گفته قوی‌ترین سیاستمدار زن جهان، پوپولیست‌ها در حال فتح خاکریزهای سیاست هستند و وی نسبت به این رویه هشدار داد. او به گذشته تاریخی آلمان اشاره کرده و گفته است به‌خاطر این سابقه مقام‌های آلمان باید بیشتر از دیگر نقاط جهان هوشیار باشند. اشاره صدراعظم آلمان بیشتر به قدرت گرفتن نیروهای راست افراطی در کشورهای مختلف اروپاست. نتایج انتخابات پارلمان اروپا نشان می‌دهد که دو بلوک بزرگ و پیش از این قدرتمند راست و چپ میانه اکثریت‌شان تضعیف شده‌است. در مقابل لیبرال‌ها، سبزها و ملی‌گرایان در کشورهای مختلف این قاره جهش چشمگیری داشته‌اند.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  سازمان ملل نتوانست سازوکار لازم برای مدیریت جنگ سرد را با توجه به شکاف بزرگ در بسیاری از مسائل میان آمریکا و شوروی به‌دست دهد. شورای امنیت هم همچون بسیاری از حوزه‌های دیگر، به عرصه جنگ سرد میان دو کشور تبدیل شده بود. این دو ابرقدرت سازمان ملل را عرصه‌ای می‌دیدند که به واسطه آن می‌توانستند تلاش کنند تا حمایت افکار عمومی در اقصی نقاط دنیا را به‌دست آورند. با این حال، همین سازمان ملل یک خروجی، تنفس‌گاه یا سوپاپ اطمینان مفیدی بود و اتاق‌های پشتی سازمان ملل مکان مناسبی بود که دیپلمات‌ها می‌توانستند دور از لنز دوربین‌ها با یکدیگر ملاقات کنند. تمام اینها در مراحل پایانی جنگ سرد شروع به تغییر کرد. شورای امنیت نقش مهمی در هماهنگی واکنش بین‌المللی به تهاجم صدام حسین به کویت ایفا کرد. با این حال، سازمان ملل کار چندانی برای پیشبرد نظم پساجنگ جهانی دوم انجام نداد. استعمارزدایی یک کسب‌وکار کثیف بود و بیشتر به‌واسطه سیاست‌های داخلی قدرت‌های استعماری که اغلب هم وضعیت خشونت‌بار ملموسی روی زمین داشت (یا هر دو) برایش تعیین تکلیف می‌شد.
 • حمایت ترامپ از نظامی شدن ژاپن

  رویترز: ترامپ روز سه‌شنبه گفت انتظار دارد تا ارتش ژاپن نیروهای ایالات‌متحده را در سراسر آسیا و نقاط دیگر تقویت کند. گفته‌های ترامپ پیرو بازدید وی از بزرگ‌ترین کشتی جنگی ژاپن، کاگا که برای حمل هلی‌کوپترهای ضدزیردریایی طراحی گشته، ابراز شده است. این وسیله جنگی قرار است به‌زودی برای حمل اف-۳۵ نیز ارتقا یابد.
 • رای عدم اعتماد به صدراعظم اتریش

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که توفان سیاسی به جان اتریشی‌ها افتاده است، فاندر بالن، رئیس‌جمهوری اتریش روز گذشته جانشین صدراعظم برکنار شده این کشور را تعیین کرد. به‌حکم فاندر بالن، هاتویگ لوگر، صدراعظم موقت این کشور منصوب شد. نیویورک‌تایمز در این ارتباط نوشت: سباستین کورتز، صدراعظم اتریش روز دوشنبه از قدرت برکنار شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر