آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۲۰

 • اعترافات شاهد عینی تراژدی «تیـان آن‌من»

  دنیای اقتصاد: «جیانگ لین» به مدت سه دهه در مورد قتل‌عام و خشونتی که در آن شب دیده بود، سکوت کرده بود. همان شبی که ارتش چین به پکن یورش برد تا تظاهرات دانشجویان در میدان «تیان‌آن‌من» را تارومار سازد. یادآوری این خاطرات تن او را می‌لرزاند: سربازانی که در تاریکی به روی مردم آتش ‌گشودند، بدن‌هایی که در تلی از خون روی هم «کُپه‌وار» جمع شده بودند و صدای چماق‌هایی که سربازان بر بدن او و دیگران فرود می‌آوردند و او را نزدیک میدان بر زمین کوفتند.
 • جنگ داخلی در میان توری‌ها

  دنیای اقتصاد: روزنامه گاردین به نقل از جان برکو، رئیس مجلس عوام بریتانیا نوشت که وی قصد دارد در سمت خود باقی بماند. این موضوع از آن‌رو حساس است که طرفداران برگزیت سخت بر این باورند که وی در این سمت نسبت به برگزیت عادلانه رفتار نمی‌کند و در واقع طرفدار کارزار باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپاست. او که در واشنگتن دی‌سی صحبت می‌کرده، گفته است که جایز نیست پست خود را خالی بگذارد، درحالی‌که مسائل مهمی در پارلمان جاری است. برکو به دوستان خود گفته بود که ممکن است بعد از ۱۰ سال سمت خود را ترک کند اما ترجیح می‌دهد در شرایطی که بحران برگزیت در بریتانیا فراگیر شده است، سمت خود را ترک نکند.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  اروپا یکی از طرف‌های موفق دوران پساجنگ جهانی دوم بود. منطقه‌ای که در بطن تاریخی بسیار ویرانگر قرار داشت، صلح‌آمیزترین و موفق‌ترین دهه‌های خود در چند قرن گذشته را تجربه می‌کرد. بخشی از این صلح و موفقیت مرهون ثباتی بود که ریشه در موازنه قوا و بازدارندگی برخاسته از دوران جنگ سرد داشت، اما بسیاری از آنچه انجام شد نیز منعکس‌کننده بازیابی اقتصادی سریع اروپای غربی (تا حدود زیادی به‌خاطر طرح مارشال)، موفقیت دموکرات شدن آلمان و پیشرفت بازسازی اروپا بود.
 • اقتصاد ونزوئلا ۵/ ۲۲ درصد کوچک شد

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی ونزوئلا در جدیدترین آمار خود که از فصل سوم سال گذشته میلادی منتشر کرده، آورده است که اقتصاد این کشور نسبت به فصل سوم سال ۲۰۱۷ تا ۵/ ۲۲ درصد کوچک شد. به گزارش رویترز، این نخستین بار طی سه سال گذشته است که بانک مرکزی ونزوئلا آمار خود را به‌روز کرده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» بر این اساس، درآمدهای حاصل از صادرات نفت ونزوئلا از ۵/ ۳۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به ۸/ ۲۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ افت کرد. تورم ماهانه این اقتصاد آسیب‌دیده نیز برای ماه آوریل ۸/ ۳۳ درصد اعلام شده است؛ درحالی‌که نرخ تورم در کل سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۳۰هزار و ۶۰ درصد بوده است.
 • حملات سنگین در شمال ادلب

  سی‌ان‌ان، روسیا الیوم: تصاویر گرفته شده با ماهواره حکایت از خسارت‌هایی دارد که در پی نبرد جنگنده‌های سوری و شورشیان به‌وجود آمده است. تصاویر ماهواره‌ای از بیستم تا بیست و ششم ماه مه نشان می‌دهد که شمال ادلب به‌دلیل درگیری دچار خسارت شده و دود از برخی نقاط آن به‌هوا برخاسته است. سازمان ملل هشدار داده است که این درگیری موجب می‌شود کمک‌رسانی به مردم این منطقه امکان‌پذیر نباشد.
 • کومی: رئیس‌جمهوری ما یک دروغگو است

  واشنگتن پست: مدیر سابق اداره تحقیقات فدرال آمریکا با افشای جزئیات جدیدی تاکید کرد، حین تحقیقات اف‌بی‌آی هیچ خیانت و هیچ کودتایی صورت نگرفت و تمام ادعاهای دونالد ترامپ دروغ است. زمانی که دونالد ترامپ درباره خیانت و فساد در اف‌بی‌آی یاوه‌سرایی می‌کند مردم عادی وسوسه می‌شوند تا سخنان رئیس‌جمهور را نادیده بگیرند؛ من این وسوسه را درک می‌کنم.

بیشتر