• شاخص دموکراسی در وضعیت قرمز

  دنیای اقتصاد، شادی آذری: واحد اطلاعات اکونومیست، از سال ۲۰۰۶ شاخصی را با عنوان شاخص دموکراسی تدوین کرده است. رقم مربوط به این شاخص در سال گذشته بدترین رکورد را ثبت کرد.
 • دیپلمات-ادیب؛ سکاندار وزارت خارجه سوریه

  دنیای اقتصاد: بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، روز یکشنبه ۲ آذرماه «فیصل مقداد» را به‌عنوان وزیر امور خارجه جایگزین «ولید معلم» کرد که هفته پیش در ۷۹ سالگی درگذشت. معلم حامی سرسخت بشار اسد و از مدافعان بشار اسد در جنگ داخلی سال ۲۰۱۱ بود. وی از مدافعان روسیه و نقش رو به رشد نظامیان ایران و شیعیان در سوریه بود. معلم در سال ۲۰۰۶ گفته بود که «من آماده‌ام تا سرباز حسن نصر‌الله، رهبر حزب‌الله لبنان باشم». مقداد از سال ۲۰۰۶ معاون وزیر خارجه بوده است.
 • بایدن در حال دور شدن از دموکرات‌های چپ

  دنیای اقتصاد: دو منبع آگاه به پولیتیکو گفته‌اند که جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده، تام دانیلون، مشاور سابق امنیت ملی دوره باراک اوباما را برای پست ریاست سازمان سی‌آی‌ای در نظر گرفته است. به گزارش سایت پولیتیکو، با انتخاب تیم بایدن برای امنیت ملی، انتخاب فردی برای ریاست سازمان جاسوسی آمریکا یکی از سخت‌ترین کارها به حساب می‌آید. سازمان سیا به اندازه کافی در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ از مشکلات داخلی رنج برد و از سوی ترامپ و متحدانش متهم شده بود که این سازمان قصد دارد تا رئیس‌جمهور فعلی را فرد مورد نظر مسکو نشان دهد و این سازمان در راستای اهداف دولت پنهان کار می‌کند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  پدران پایه‌گذار به باور خود سیستمی مبتنی بر تفکیک قوا – که می‌تواند ترس آنها از حاکمیت اکثریت هم خوانده شود- برقرار کرده بودند. آرنت تایید کرد: «تنها تفکیک قوا می‌تواند ضامن حاکمیت قانون باشد» زیرا فقط زمانی که پایه‌های متمایز و تفکیک‌شده قدرت وجود داشته باشد، بحث عقلانیت و ترغیب در فرآیند حکمرانی یا حاکمیت می‌تواند جایی پیدا کند؛ هیچ منبع واحدی که حاکمیت ظالمانه را اعمال کند نمی‌تواند بدون توسل به تبادل آزادانه ایده‌ها و ابزار عقل به دیگران دیکته شود.
 • لوکاشنکو تحت فشار روسیه برای اصلاحات

  رویترز: وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید که الکساندر لوکاشنکو روز پنج‌شنبه توافق صادقانه‌ای داشته و قول اصلاح قانون اساسی را داده است تا به این طریق از ماه‌ها ناآرامی در بلاروس بکاهد. لوکاشنکو پس از انتخابات ریاست‌‌جمهوری در نهم اوت با فراخوان‌هایی برای کناره‌گیری روبه‌رو شد. با این حال او در جریان گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در ۱۴ سپتامبر قول داد که قانون اساسی بلاروس را اصلاح خواهد کرد.لوکاشنکو تقلب در انتخابات را تکذیب می‌کند. او همچنین وام ۵/ ۱ میلیارد دلاری از مسکو را که برای ماندن در قدرت حیاتی بوده، دریافت کرده است. لوکاشنکو بعدا گفت که بلاروس پس از تصویب اصلاحات قانون اساسی می‌تواند انتخابات جدیدی را برگزار کند اما مخالفان پیشنهاد لوکاشنکو را برای اصلاحات نمی‌پذیرند و تنها آن را تاکتیکی برای متوقف کردن اعتراضات می‌دانند. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در سفر به مینسک پایتخت بلاروس، به لوکاشنکو گفت: «همانطور که پوتین، رئیس‌جمهوری ما بارها و بارها تاکید کرده است، ما علاقه‌مندیم که شاهد ابتکارات بلاروس برای رفع مشکلات باشیم.» البته لاوروف آشکار نکرد که مسکو خواستار چه نوع ابتکاراتی از سوی بلاروس است. روسیه مدت‌هاست که به‌دنبال یکپارچگی بیشتر با بلاروس است اما مینسک تاکنون مقاومت کرده است؛ زیرا می‌ترسد که توسط همسایه بزرگ‌تر بلعیده شود و مانند زمان اتحاد جماهیر شوروی کاملا تحت کنترل روسیه در آید.
 • ابو زینب ژنرال می‌شود

  دنیای اقتصاد: ارتش عراق «حسین فالح عزیز اللامی»، از فرماندهان امنیتی ارشد گروه حشدالشعبی را که در فهرست تحریمی ایالات‌متحده قرار دارد، به‌عنوان افسر ارشد ارتش عازم مصر کرد. «جان دیویدسون» و «احمد رشید» در گزارش ۲۷ نوامبر برای رویترز نوشتند، یک سند وزارت دفاع عراق را رویت کردند که در ‌آن نام حسین فالح - معروف به ابوزینب اللامی - با درجه ژنرالی در کنار نام افسرانی دیده می‌شود که قرار است تا تابستان آینده در یک دوره آموزشی در مصر شرکت داشته باشند. این دوره یکساله معمولا برای نیروهای ارتش عراق از پیش در نظر گرفته شده بود. این خبرگزاری می‌گوید یک منبع نزدیک به اللامی اعزام وی به مصر را تایید کرده است. آمریکا در دسامبر سال ۲۰۱۹ سه نفر از رهبران حشدالشعبی از جمله حسین فالح عزیز اللامی را تحریم کرد. بنا بر بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده، او از اعضای کمیته‌ای بود که مدافع اعمال قوه قهریه علیه معترضان عراقی بود.
 • شرط ترامپ برای ترک کاخ سفید

  رویترز، اسپوتنیک: رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتی گفت در صورتی کاخ سفید را ترک می‌کند که کالج الکترال پیروزی بایدن را در انتخابات ریاست‌جمهوری تایید کند. او در این توییت با اعلام این مطلب، مجددا بایدن را به تقلب در انتخابات متهم کرد و گفت محال است بایدن ۸۰ میلیون رای داشته باشد. در عین حال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا این را هم گفت که اگر کالج الکترال پیروزی جو بایدن را در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا تایید کند یک اشتباه خواهد بود؛ ترامپ از پذیرش شکست در انتخابات سوم نوامبر امتناع می‌کند و آن را تقلب انتخاباتی دانسته و قول داده تا به نبرد حقوقی خود برای تضمین این مساله ادامه دهد که شمارش تمامی آرای مشروع این انتخابات است. وی در پاسخ به این سوال که آیا کاخ ریاست‌جمهوری را در مراسم تحلیف ۲۰ ژانویه ترک می‌کند یا خیر گفت: اگر بایدن به عنوان پیروز تایید شود، به طور حتم این کار را می‌کنم. می‌دانید پذیرش شکست، یک کار بسیار سخت است. ترامپ همچنین به انتقاد از سیستم انتخابات ایالات‌متحده پرداخت و گفت: این وضعیت شبیه به یک کشور در حال توسعه است. ما شبیه به یک کشور جهان سومی هستیم.
 • دیپلماسی آمریکا در دوربرگردان

  دنیای‌اقتصاد: تیم امنیت ملی و سیاست خارجی بایدن به‌دنبال احیای نقش کلاسیک آمریکا در نظام بین‌الملل است؛ امری که با رویکرد ناسیونالیستی- انزواگرایانه ترامپ در چهار سال گذشته دچار وقفه شده بود. از همین‌رو در دوره جدید بار دیگر شاهد سیاست مداخله‌گرایانه لیبرال با همان بین‌الملل‌گرایی لیبرال خواهیم بود. در همین چارچوب این تیم تغییرات سریعی را در سیاست خارجی ایالات‌متحده در دستورکار خود قرار خواهد داد. این تغییرات به‌طور خاص در خاورمیانه بر دیپلماسی و حقوق‌بشر متمرکز می‌شود و چک سفید امضای دوران ترامپ از اسرائیل و عربستان ستانده می‌شود.
 • بایدن: دولت من، دولت سوم اوباما نیست

  دنیای‌اقتصاد: جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، با انتخاب تیم جدید امنیت ملی تلاش دارد تا «انزواگرایی ملی‌گرایانه» ترامپ را کنار زده و رویکرد به‌روزتری را جایگزین آن سازد. نامزد بایدن برای وزارت امور خارجه در اظهاراتی گفت که آمریکایی‌ها به «کرامت و اعتماد به نفس» برای اتکا به متحدانشان نیاز دارند. گزینه بایدن برای اجرای سیاست مهاجرتی (وزارت امنیت داخلی) هم یک آمریکایی- کوبایی است که از قضا از دست انقلاب کاسترو به همراه خانواده‌اش به آمریکا گریخت. مدیر سیا هم به بایدن گفت که خبرهایی برایش خواهد آورد که «ناراحت‌کننده و سخت» خواهد بود و دیگر از «بله قربان‌گویی» خبری نخواهد بود. «آنی کارنی» و «دیوید ای. سانجرز» در گزارش ۲۴ نوامبر برای نیویورک‌تایمز نوشتند، بایدن تیمی را به وجود آورده که رقیب نیستند. بسیاری از نامزدهای او سال‌ها به‌عنوان «معاون» برای وی در دولت اوباما و در بخش‌هایی مانند کاخ سفید، وزارت خارجه و سیا کار کرده‌اند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  برای آرنت، هرگز کلمه آخری وجود نداشت. او همواره در دیدگاه‌های خود به عقب و جلو رفتن و نوسان داشتن ادامه داد، توده مردم آمریکا را به مثابه فاشیست‌های اولیه در یک برهه تحقیر می‌کرد و در برهه‌ای دیگر از حس سیاسی خوب آنها در عجب می‌ماند. اما از یک جهت کاملا ثابت قدم باقی ماند و این ثبات قدم در انکار وی برای استقبال از ایده‌آل‌های دموکراتیک بود، آنگونه که بیشتر آمریکایی‌ها آن را درک می‌کردند. او نوشت: «یک دموکراسی که با تصمیمات اکثریت اداره می‌شود اما با قانون کنترل نمی‌شود درست به اندازه یک حکومت مطلقه، استبدادی است». آرنت می‌گفت: «یک اقتدار دهشت‌آور و کاملا مستبد همانا استبداد اکثریت است.» او به یاسپرس می‌گفت، جامعه توده‌ای ظاهرا جمهوری را در هم می‌شکند و اگرچه نهادهای دولت باید دستورات مردم را مهار و محدود کنند، اما جمهوری آمریکا «از درون و با دموکراسی در حال منحل شدن بود.»
 • حضور صلح‌بانان روس در قره‌باغ برای بیشتر از ۵ سال

  خبرگزاری تاس: نخست‌وزیر ارمنستان اظهار کرد: معتقدم صلح‌بانان روسی برای بیش از پنج سال در قره‌باغ خواهند ماند. نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان گفت: درست است، پنج سال ممکن است برای ایجاد تضمین‌های امنیت و ثبات در منطقه کافی باشد. اما درگیری قره‌باغ یک درگیری طولانی است؛ بنابراین معتقد نیستم که حضور صلح‌بان‌های روسیه محدود به یک دوره پنج‌ساله شود. نخست‌وزیر ارمنستان همچنین تصریح کرد: موضع کشورش درخصوص وضعیت قره‌باغ تغییر نکرده است. او در پاسخ به این سوال که چرا بیانیه سه‌جانبه تصویب‌شده از سوی رهبران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان درخصوص آتش‌بس قره‌باغ چیزی درباره وضعیت این منطقه نگفته، بیان کرد: شما موضع ارمنستان در قبال وضعیت قره‌باغ را می‌دانید. البته این موضع تغییر نکرده است. او گفت: وضعیت قره‌باغ هنوز باید از طریق فرآیند مذاکرات در چارچوب گروه مینسک متعلق به سازمان امنیت و همکاری اروپا تعیین شود. وی افزود: در حقیقت این اتفاق نظر مورد موافقت ارمنستان دست‌کم در میان روسای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا وجود دارد مبنی بر اینکه مذاکرات باید در چارچوب ریاست گروه مینسک به پیش برود و مسائلی که در بیانیه مشترک حل نشده‌اند، موضوع بحث مذاکرات در چارچوب ریاست گروه مینسک هستند.
 • نتانیاهو به بحرین و امارات می‌رود

  اسپوتنیک: رسانه‌های عبری‌زبان زمان سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به بحرین و امارات را اعلام کردند. شبکه «کان» رژیم صهیونیستی اعلام کرد: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم اولین سفر علنی خود را به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس طی چند روز آینده آغاز خواهد کرد. وی از یکشنبه تا چهارشنبه به بحرین سفر می‌کند. همچنین قرار است گابی اشکنازی، وزیر خارجه رژیم اسرائیل پنج‌شنبه هفته آینده بعد از سفر نتانیاهو، به بحرین برود. شیمون آران، فعال رسانه‌ای اسرائیلی در توییتی نوشت: نتانیاهو به زودی به امارات و بحرین می‌رود و به نظر می‌رسد این سفر هفته آینده باشد. مقدمات اتخاذ شده و هماهنگی صورت گرفته است؛ اما هنوز جزئیات نهایی این سفر مشخص نشده است. بحرین و امارات ۱۵ سپتامبر با نظارت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا توافق صلح با اسرائیل را امضا کردند.
 • توافق بیشتر آمریکا با اسرائیل در ۲ ماه آینده

  فاکس‌نیوز: وزیر خارجه آمریکا از آغاز روند انتقال قدرت در این وزارتخانه به تیم جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب خبر داد.مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: امروز ما فرآیند اجرای تصمیم اداره خدمات عمومی را شروع کردیم و هر آنچه را که بر اساس قانون لازم باشد، انجام خواهیم داد.اداره خدمات عمومی که مرجع رسمی فدرال درخصوص تایید فرآیند انتقال قدرت بعد از انتخابات ریاست جمهوری است، به جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب، اعلام کرد که وی می‌تواند فرآیند به دست گرفتن قدرت را به‌طور رسمی شروع کند.مایک پمپئو همچنین انجام گفت‌وگوی تلفنی با آنتونی بلینکن، نامزد تصدی پست وزارت خارجه آمریکا را رد نکرد.این در حالی است که شبکه خبری سی‌ان‌ان هم پیش از این به نقل از یک منبع در دولت آمریکا از مجوز دولت ترامپ برای ارائه گزارش‌های اطلاعاتی روزانه رئیس‌جمهوری به جو بایدن خبر داده بود.پمپئو در بخش دیگری از اظهاراتش درباره دیدار محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل در ریاض اظهار کرد که نتانیاهو و بن سلمان در این باره صحبت خواهند کرد که آیا این دیدار انجام شده است یا خیر.پمپئو در پاسخ به سؤالی درباره صحت این دیدار گفت که وی با بن سلمان دیدار کرده و نمی‌خواهد وارد جزئیات شود.وزیر خارجه آمریکا در ادامه پیش بینی کرد که طی یک یا دو ماه آتی توافق‌نامه‌های عادی‌سازی روابط بیشتری با رژیم اسرائیل امضا شود.
 • کنفرانس خبری ۶۳ ثانیه‌ای ترامپ!

  یاهونیوز: حضور چند ثانیه‌ای ترامپ در اتاق مطبوعاتی کاخ سفید و صحبت‌هایش با خبرنگاران تعجب حاضران را موجب شد. ظاهرا حضور رئیس‌جمهور در میان خبرنگاران فقط برای اطلاع‌رسانی درباره رسیدن شاخص بورس داوجونز به سطح تاریخی ۳۰هزار بود. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به میان خبرنگاران در کاخ سفید آمد و گفت: من از اتفاقی که در زمینه تولید واکسن رخ داده است، هیجان زده هستم، این واقعا باورنکردنی است. بازار سهام هم رقم ۳۰هزار را شکسته است؛ درحالی‌که هرگز قبلا به این رقم نرسیده بود. این یک رقم مقدس است. من می‌خواهم به همه افراد در داخل دولت تبریک بگویم. آنها سخت کار کردند و از همه مهم‌تر من می‌خواهم از مردم کشورمان تشکر کنم؛ چون هیچ مردمی مثل شما وجود ندارد. بعد هم بلافاصله اتاق را ترک کرد. خبرنگار سی‌ان‌ان این حضور را کوتاه‌ترین کنفرانس خبری تاکنون خواند. اوایل روز سه‌شنبه شاخص داوجونز آمریکا برای نخستین بار و از ناحیه خوش‌بینی مربوط به آزمایش‌های واکسن ویروس کرونا و رضایت دادن کاخ سفید به روند انتقال قدرت به جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب از رقم ۳۰هزار واحد عبور کرد.
 • مقابله پدافند هوایی سوریه با حمله اسرائیل

  سانا: بامداد چهارشنبه رژیم صهیونیستی به استان‌های ریف دمشق و قنیطره حمله هوایی کرد ولی با مقابله پدافند هوایی ارتش با سوریه مواجه شد. حمله متجاوزانه رژیم صهیونیستی حوالی جبل المانی در ریف دمشق و همچنین روستای رویحینه در جنوب قنیطره را هدف گرفت. تلویزیون دولتی سوریه نیز ویدئوکلیپی منتشر کرد که پدافند دفاع هوایی سوریه را در حال دفع حملات اسرائیل در حوالی جبل المانی در حومه دمشق نشان می‌دهد. یک منبع نظامی سوری نیز تاکید کرد که دقیقا راس ساعت ۲۳:۵۰ سه‌شنبه شب - چهارشنبه، دشمن صهیونیستی از سمت جولان اشغالی سوریه به سمت جنوب دمشق حمله هوایی را آغاز کرد که این حمله تنها تلفات مادی داشت. این دومین مرتبه در ظرف یک هفته اخیر است که رژیم صهیونیستی دست به چنین اقدامی می‌زند. آخرین حمله این رژیم به سوریه چهارشنبه ۱۸ نوامبر بود که منجر به کشته شدن سه سرباز، زخمی شدن یک سرباز و خسارات مادی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر