آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۱۱

 • سه مقصر فروپاشی اقتصاد ونزوئلا

  دنیای اقتصاد: اقتصاددانان معتقدند ونزوئلا میزبان بزرگ‌ترین فروپاشی اقتصادی آن هم در یک وضعیت غیرجنگی در ۴۵ سال اخیر است. این در حالی است که چنین ناپایداری را در گذشته صرفا کشورهای گرفتار جنگ تجربه کرده‌اند. به باور اقتصاددانان مسوولیت این وضع بیش از آنکه مرتبط با مساله تحریم‌ها باشد، متوجه ضعف حکمرانی، فساد و سیاست‌گذاری‌های نامناسب است.
 • چالش‌های بایدن برای رئیس‌جمهور شدن

  دنیای اقتصاد: همه نظرسنجی‌ها می‌گویند بایدن برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ شانس اول را دارد ولی کارشناسان در مقام تحلیل نظرات متفاوتی در این زمینه ابراز می‌کنند.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  باید روشن کنم که این فقط تسلیحات هسته‌ای نبود که تاثیر آن‌قدر زیادی بر ماهیت زرادخانه‌های آمریکا و شوروی و روابط بزرگ‌‌تر دوجانبه به‌دنبال داشت. تسلیحات هسته‌ای، همچون هر تکنولوژی یا سلاح دیگری، می‌تواند کمک‌کننده یا کاهنده ثبات و نظم باشد؛ البته بسته به اینکه چه تعداد، کجا و چگونه به‌کار گرفته می‌شوند، کنترل‌ها، شفافیت، ماهیت حکومت‌های مربوطه و... چگونه مانع استفاده غیرمجاز از آنها می‌شوند. در حقیقت تسلیحات هسته‌ای در زمینه‌های دیگر ثبات‌بخش نیستند و از پتانسیل لازم برای افزودن چشمگیر بر چشم‌انداز ناامنی برخوردارند. ایالات‌متحده و شوروی طی چند دهه مذاکراتی داشتند و توافقاتی را امضا کرده و اجرایی ساختند. نتیجه اساسی آن تقویت بازدارندگی و ثبات بود. توافق‌نامه‌های «سالت» و «استارت» از این دست بودند.
 • شکست گفت‌وگوهای می و کوربین

  دنیای اقتصاد: روز جمعه گفت‌وگوهای دو حزبی درخصوص برگزیت از هم فروپاشید و آخرین امید ترزا می، برای خروج بهتر از اتحادیه اروپا از بین رفت. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر گفت: تا جایی که امکان داشته مذاکره شده و بیش از این مذاکره در این‌باره ادامه نخواهد داشت. این مذاکرات ۷ هفته پیش، در پی آن آغاز شد که مجلس بریتانیا برای سومین بار توافق‌نامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا را رد کرد. دو طرف به‌دنبال پیدا کردن پیشنهادی مشترک درباره روابط بریتانیا و اتحادیه اروپا پس از برگزیت بودند. بریتانیا قرار بود حدود دو ماه پیش اتحادیه اروپا را ترک کند؛ ولی با موافقت اتحادیه اروپا حالا تا ۳۱ اکتبر (حدود پنج ماه و نیم دیگر) فرصت دارد.
 • بالاترین بودجه نظامی آلمان پس از جنگ سرد

  دویچه‌وله: بنا به گفته مسوولان آمریکایی بودجه نظامی آلمان در پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی (ناتو) در سطحی پایینی قرار دارد اما امسال برای نخستین بار این بودجه افزایش پیدا کرده و به بیشترین حد خود پس از پایان جنگ سرد رسیده است.
 • خروج۲۰۰ دیپلمات آمریکایی از عراق

  بغداد الیوم: حدود ۲۰۰ کارمند آمریکایی که به‌عنوان مربی نظامی در عراق فعالیت می‌کنند، این کشور را ترک کردند. یک منبع در کنسولگری آمریکا در اربیل اعلام کرد که ۲۰۰ تن از کارکنان سفارت آمریکا در بغداد و کنسولگری این کشور در اربیل که ماموریتشان آموزش سربازان عراقی است، این کشور را ترک کردند. این منبع اعلام کرد که این اقدام آنها بعد از درخواست سفارت آمریکا برای خروج کارمندان غیرضروری از عراق تا زمان آرام شدن اوضاع صورت گرفته است. از سوی دیگر کمیته امنیتی در شورای استانداری بغداد اعلام کرد که اوضاع امنیتی در پایتخت و تمامی استان‌های عراق باثبات و تحت کنترل است و هیچ نشانه‌ای از اقدامات خشونت‌آمیز یا تروریستی علیه هیات‌های بین‌المللی در بغداد یا استان‌های دیگر وجود ندارد.
 • مقابله پدافند هوایی سوریه با حمله پهپادی اسرائیل

  اسپوتنیک: سامانه‌های پدافند هوایی سوریه با اهدافی متخاصم که از سمت القنیطره آمده بودند، مقابله کردند، درحالی‌که یک منبع امنیتی سوری گفت، سامانه‌های دفاع هوایی سوریه یک فروند پهپاد رژیم صهیونیستی را که حریم هوایی سوریه را نقض کرده بود، ساقط کردند. یک منبع نظامی سوری گزارش داد سامانه‌های پدافند هوایی سوریه یک فروند پهپاد دشمن را بعد از نقض حریم هوایی سوریه در دورترین نقطه جنوب غرب دمشق ساقط کردند. این منبع افزود: صداهایی که در اطراف دمشق شنیده شد ناشی از شلیک چهار فروند موشک زمین به هوا از آتشبارهای مستقر در مناطق ریف دمشق بود. براساس تاکید این منبع، این چهار موشک با دقت به اهداف خود اصابت کرده و اهداف متخاصم را در حومه جنوب غربی دمشق در نزدیکی مثلث سوری - لبنانی با مرزهای جولان اشغالی ساقط کردند. خبرگزاری رویترز نیز به نقل از ساکنان محلی از شنیده شدن صدای انفجار در دمشق خبر داد. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) هم اعلام کرد،‌ سامانه‌های دفاع هوایی سوریه «اجسامی نورانی» را که منبعش اسرائیل بود هدف گرفتند و تعدادی از آنها را ساقط کردند. سانا به نقل از یک منبع نظامی گفت، سامانه‌های پدافند هوایی سوریه اهدافی متخاصم را که از سمت قنیطره آمده بودند، ساقط کردند. سوریه اعلام کرد که رژیم صهیونیستی در آخرین ساعات شامگاه جمعه به اهدافی در خاک این کشور حمله کرد.

بیشتر