آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۱۲

 • نفوذ روسی به اتریش رسید

  دنیای اقتصاد: صدراعظم اتریش روز شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد البته پس از آنکه «هاینتس کریستیان اشتراخه»، معاون او و رهبر حزب راست افراطی «آزادی»، روز شنبه به دنبال انتشار ویدئویی جنجالی از مقام خود کناره‌گیری کرد. «کاترین بنهولد» و «کریستوفر اف. شوتز» در گزارش ۱۸ مه ‌برای نیویورک‌تایمز نوشتند که در ویدئوی منتشر شده رهبر حزب راست افراطی آزادی درحال معامله با زنی دیده می‌شود که خود را از بستگان یک الیگارش روس معرفی می‌کند. در این ویدئو، اشتراخه در یک ویلا با زنی که خود را سرمایه‌دار روس معرفی کرده گپ می‌زند و به او وعده می‌دهد که در صورت خریداری سهام یک روزنامه منتقد دولت و تغییر سردبیری او به نفع حزب اشتراخه، او حاضر است قراردادهای دولتی مانند آنچه در بخش ساختمانی وجود دارد را به این «سرمایه‌گذار روس» دهد.
 • آیا الهه «گانگا» به کمک مودی می‌آید؟

  دنیای اقتصاد: رود گنگ یا آن‌گونه که هندی‌ها آن را گانگا می‌خوانند، یکی از مقدس‌ترین مسیرهای آبی برای هندوها به شمار می‌آید. فقط شما الهه گانگا را در نظر بگیرید که توسط میلیون‌ها وفادار مورد پرستش قرار می‌گیرد. این رود در میان واراناسی، یکی از مقدس‌ترین مکان‌های هندوها است که از میان شهرهای قدیمی جهان گذر می‌کند. میلیون‌ها زائر هر سال به معابد این شهرها می‌روند یا در این رودخانه تنی به آب می‌زنند. این رود اما از نظر سیاسی هم اهمیت دارد. به گزارش سی‌ان‌ان، زمانی که نارندرا مودی، یکی از رهبران حزب ناسیونالیست بهاراتیا جانتا تصمیم گرفت که در سال ۲۰۱۴ وارد عرصه انتخابات شود، او این شهر قدیمی را برای کارزار انتخاباتی‌اش برگزید. او در نطق انتخاباتی‌اش گفت: «من «ما گانگا» (مادر گانگا) را دیدم که صدایم کرد. مانند کودکی که به آغوش مادرش بازگشته است.»
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  بی‌تردید، هیچ دولتی در آمریکا هرگز به‌طور رسمی به اصطلاح «دکترین برژنف» را نپذیرفت؛ دکترینی که به‌واسطه آن مسکو «حق» استفاده از قدرت نظامی برای حفظ نظم را برای خود قائل بود یعنی وفاداری در هریک از کشورهای اقماری در اروپای شرقی. همزمان، وقتی طغیان‌های سیاسی داخلی علیه حکومت‌های حامی شوروی در مجارستان در ۱۹۵۶، چکسلواکی در ۱۹۶۸ و لهستان در ۱۹۷۰ رخ داد، ایالات‌متحده به شکل معنی‌داری به نمایندگی از کسانی که می‌کوشیدند خود را از زیر حاکمیت حکومت‌های مدافع شوروی رهایی بخشند مداخله‌ای نکرد. این به آن معنی نیست که هر دو کشور آنچه در داخل کشور دیگر می‌گذشت را نادیده بگیرند.
 • پیروزی یک پوپولیست در استرالیا

  دنیای اقتصاد: اسکات موریسون، نخست‌وزیر محافظه‌کار استرالیا، با یک موج پوپولیستی، پیروزی شگفت‌انگیزی در انتخابات فدرالی این کشور به‌دست آورد. او پیروزی خود را مدیون کسانی دانست که آنها را «استرالیایی‌های خاموش» خوانده بود. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز او پیروزی خود را یک معجزه خواند. نتایج نظرسنجی‌ها پیش از این انتخابات حکایت از پیروزی حزب چپ میانه داشت اما در نهایت این حزب نتوانست اکثریت مجلس نمایندگان استرالیا را از آن خود کند. اسکات موریسون پیروزی حزب خود، حزب لیبرال، در این انتخابات را با تولد دخترانش مقایسه کرد که پس از ۱۴ سال درمان ناباروری به دنیا آمدند.
 • پرده آخر از دوئل آنکارا و واشنگتن

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  ترکیه به‌عنوان متحد سیاسی- نظامی آمریکا چندی است که بالاترین تنش سیاسی خود را با آن کشور تجربه می‌کند. به‌طوری که پیش از تحویل موشک‌های دفاعی پیشرفتهاس-۴۰۰ ساخت روسیه به آنکارا، دولت ترامپ حمله‌ای جدید علیه ترکیه آغاز کرده است. این حمله بیش از آنکه تاثیر سیاسی خود را نشان دهد، بر سیستم اقتصادی ترکیه در آخرین روز هفته تاثیر منفی گذاشت.درحالی‌که واکنش‌های متفاوتی از سوی کشورهای اروپایی و به‌ویژه عضو پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در رابطه با موشک‌های اس-۴۰۰ هر از گاهی مطرح می‌شود، تصمیم دونالد ترامپ در پایان روز پنج‌شنبه هفته گذشته به سرتیتر رسانه‌های خبری بین‌المللی تبدیل شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر