آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۱۰

 • فرجـام جنگ سـرد چیـن و آمریکـا

  دنیای اقتصاد: هفته‌نامه اکونومیست طرح روی جلد و سرمقاله این هفته خود را به رقابت بین دو قدرت اقتصادی جهان، چین و آمریکا، اختصاص داده است. این نشریه در مورد اینکه چگونه می‌توان رقابت روزافزون بین آمریکا و چین درحال رشد را مدیریت کرد، چنین نوشته است:
 • جانسون جانشین می؟

  دنیای اقتصاد: ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا روزگار خوبی ندارد. او سه بار پیش‌نویس توافق اولیه با اتحادیه اروپا را به رای نمایندگان گذاشته و هر سه بار نیز پاسخ منفی از هم‌حزبی‌های خود گرفته است. پس از شکست سوم، کم‌کم زمزمه‌هایی شنیده می‌شد که خواستار برکناری یا استعفای ترزا می ‌بود. بوریس جانسون نیز گفته است که نامزد جانشینی نخست‌وزیر انگلیس برای رهبری حزب محافظه‌کار خواهد بود. ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس برای کناره‌گیری از رهبری حزب محافظه‌کار در ماه ژوئن زمان‌بندی‌ای را تعیین خواهد کرد و احتمالا رقابت برای تصدی رهبری این حزب طی تابستان پیش‌رو صورت خواهد گرفت.بوریس جانسون، چهره شناخته‌شده کمپین خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی اظهار کرد: قطعا برای رهبری حزب نامزد خواهم شد. فکر نمی‌کنم این بر کسی پوشیده باشد. به گزارش رویترز، پیروز رقابت برای رهبری حزب محافظه‌کار به‌طور خودکار نخست‌وزیر انگلیس خواهد شد و کنترل روند برگزیت را در دست خواهد گرفت.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  در ژوئن ۱۹۵۰، نیروهای حامی شوروی از بخش جمهوری دموکراتیک خلق کره که معمولا کره‌شمالی نامیده می‌شود از مدار ۳۸ درجه عبور کردند و در تلاش برای متحد ساختن زورکی شبه‌جزیره به کره‌جنوبی یورش بردند. شوروی‌ها می‌خواستند یک امتیاز مثبت در کارنامه پیروزی‌های جنگ سرد خود در آسیا ثبت کنند و شبه‌جزیره‌ای متحد به‌وجود آورند که بتواند جبران‌کننده قرار گرفتن ژاپن در مدار آمریکا باشد. آنها می‌خواستند با متحد کردن زورکی شبه‌جزیره، به آمریکا بگویند اگر تو توانستی ژاپن را در مدار خود قرار دهی ما نیز توانستیم شبه‌جزیره متحد کره را در مدار خود قرار دهیم. تاکید من بر این است مولفه‌ای که به حفظ شکلی از نظم در دنیایی که تحت سلطه دو ابرقدرت رقیب بود کمک کرد همانا اشتیاق به عمل برای حفظ توازن محلی قدرت بود. آنچه قدرت نظم را بیشتر تقویت می‌کرد این درک مشترک بود که هرگونه نزاع مستقیم میان آنها می‌تواند موجب درگیری هسته‌ای شود.
 • شعار «اول ایتالیا» در کمپین سالوینی

  دنیای اقتصاد: ماتئو سالوینی، وزیر کشور تندرو ایتالیا، این بار هوادارانش را در نمایشگاه تجهیزات کشاورزی انگشت به دهان گذاشت. او از جمعیت مشتاق خود با تلفن همراه فیلمبرداری کرد و با شور وصف‌ناپذیری روی آن مانور می‌آمد. او یک سخنرانی ۲۰ دقیقه‌ای پوپولیستی در مورد گوشت قرمز ایراد کرد و اتحادیه اروپا را دشمن کشاورزان ایتالیایی خواند و مهاجران را منبع مشکلات ایتالیا عنوان کرد. او سپس این هزاران نفر را دعوت کرد که در «خط راست بایستند و هرگز به چپ نگروند.» او سپس با جمعیت مشتاق حدود یک ساعت روی صحنه عکس سلفی گرفت. این کار سختی بود اما منتقدان می‌گویند این تنها کاری است که رهبر حزب ضدمهاجر ایتالیا انجام می‌دهد. «جیسون هوروویتز» در گزارش ۱۶ می ‌برای نیویورک‌تایمز نوشت که سالوینی از سال گذشته که به‌عنوان نیروی محرک دولت ایتالیا به قدرت رسید یک کارزار دائمی را در سراسر کشور شروع کرد: از نمایشگاه کشاورزی در شهر تارکوینیا (Tarquinia) در اول می ‌تا «موتورفست» (Motorfest) در شهر شمالی «برا» (Bra) تا دیدار در بازارهای سیسیل. نمایش‌های او همچنان ادامه دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر