آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۰۴

 • بازگشت بحران به شبه‌جزیره

  دنیای اقتصاد: بحران بار دیگر درحال بازگشت به روابط آمریکا و کره‌شمالی است. دو دور مذاکرات میان رهبران آمریکا و کره‌شمالی و چندین دور گفت‌وگو در سطح مقام‌‌ها و کارشناسان دو کشور نتوانست گره روابط دو کشور را باز کند. در جدیدترین دور از تنش‌‌ها میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن، وزارت دادگستری آمریکا از ضبط یک کشتی باربری کره‌شمالی خبر داده است که حدود یک سال پیش به اتهام نقض تحریم‌‌های بین‌المللی در اندونزی توقیف شده بود. مقامات آمریکایی می‌گویند مالک این کشتی (شرکت کشتیرانی سونگی کره) به صادرات و واردات غیرقانونی زغال سنگ مبادرت و برای پرداخت هزینه‌‌های تعمیر و نگهداری خود از دلار استفاده کرده است؛ اقداماتی که تحریم‌‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و آمریکا علیه کره‌شمالی را نقض می‌کند. این نخستین بار است که یک کشتی کره‌شمالی به جرم نقض تحریم‌‌ها توسط آمریکا ضبط می‌شود.
 • تناقض ذاتی گفت‌وگوهای صلح در دوحه

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که طالبان جبهه جدیدی از جنگ در افغانستان را گشود و به سازمان امدادرسانی حمله کرد، سازمانی که از حمایت آمریکا برخوردار است، مذاکره‌کنندگان این گروه و ایالات‌متحده در هفته گذشته با یکدیگر دیدار داشتند و بر سر اینکه جنگ را به پایان برسانند، گفت‌وگو می‌کردند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، طالبان در گذشته به دفعات به سازمان‌های کمک‌رسانی حمله کرده است و روز چهارشنبه نیز به یک سازمان بین‌المللی به نام کانترپارت حمله کرد و در این حمله دست‌کم ۹ نفر کشته و ۲۰ نفر نیز زخمی شدند.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  «نظم» یکی از عباراتی است که به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد اما مانند بسیاری از عبارات و اصطلاحات محبوب، مردمان مختلف استفاده‌های مختلفی از آن می‌کنند و همان‌قدر که روشن است مبهم نیز هست. این مفهوم به بهترین نحو، به شکلی خنثی- توصیفی به‌عنوان بازتاب ماهیت روابط بین‌المللی در هر لحظه‌ای استفاده و ادراک شده است. این مفهوم مقیاسی برای شرایط جهان است. این عبارت دربرگیرنده و البته بازتاب‌دهنده ترتیباتی است که ترویج‌کننده صلح، رونق، آزادی و نیز تحولاتی است که ترویج‌کننده این موارد نیستند. به‌طور خلاصه، «نظم» همان «انضباط» نیست؛ بر عکس، عبارت «نظم» آشکارا نشان‌دهنده میزانی از بی‌نظمی است که به ناگزیر وجود دارد. می‌توان نظم‌های جهانی‌ای داشت که همه چیز هستند جز باثبات و مطلوب. این عبارت درحال تجربه نوعی «تجدید حیات» است.
 • ترامپ به‌دنبال مذاکره با ایران

  دنیای اقتصاد: اکونومیست در سرمقاله این هفته‌ خود با اشاره به افزایش تنش و ریسک درگیری میان تهران و واشنگتن، تاکید می‌کند که هیچ راه‌حلی جز بازگشت به میز مذاکره برای دو طرف وجود ندارد و شخص ترامپ نیز جنگ را در راستای منافع آمریکا نمی‌بیند. می‌توان مذاکره را به‌نوعی برند تجاری دونالد ترامپ دانست؛ این درحالی است که وی کار دشواری را برای مدیریت فشارها برای جنگ با ایران ازسوی بولتون، برخی کشورهای عربی منطقه و رژیم صهیونیستی پیش‌رو خواهد داشت. به‌گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، نشریه اکونومیست در سرمقاله این هفته خود مبحث افزایش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن را مدنظر قرار داده است و در این مطلب با ادعای اینکه طبل‌های جنگ بار دیگر به صدا درآمده‌اند، می‌نویسد: یک ناو هواپیمابر آمریکایی درحال نزدیک شدن به خلیج‌فارس است درحالی‌که بمب‌افکن‌های استراتژیک «بی۵۲» نیز به منطقه اعزام شده‌اند. این اقدام آمریکا پس از آن صورت گرفت که مقامات واشنگتن از افزایش ریسک حمله ایران خبر داده بودند.
 • شکست عملیات اطلاعاتی روسیه در مونته‌نگرو

  دنیای اقتصاد: یک دادگاه مونته‌نگرویی ۱۴ تن از جمله دو افسر اطلاعاتی روسیه، دو رهبر اپوزیسیون این کشور، ۹ شهروند صرب را به ۱۵ سال حبس محکوم کرد، چرا که آنها درخصوص براندازی دولت این کشور در سال ۲۰۱۶، مجرم شناخته شدند. به گزارش الجزیره، دادگاه مونته‌نگرو دو افسر ارشد روس به نام‌های ادووارد شیمشکوف و ولادیمیر پوپوف را به‌طور غیابی به‌ترتیب ۱۵ و ۱۲ سال حبس محکوم کرد. نفر نخست به اتهام تلاش برای بسط تروریسم و دومی به اتهام ایجاد یک سازمان جنایی مجرم شناخته شدند. همچنین در بیانیه این دادگاه آمده است که دو تن از رهبران حزب اپوزیسیون این کشور یعنی جبهه دموکراتیک مونته‌نگرو که دارای گرایشات نژادی است، هر کدام به ۵ سال حبس محکوم شده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر