آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۰۵

 • جنگ در حریم سلطان

  دنیای اقتصاد: روزگاری بود که حزب عدالت و توسعه توانسته بود بسیاری از ترکیه‌ای‌ها را زیرپرچم خود بیاورد یا اینکه با کارکردی موثر حتی مخالفان خود را آچمز کند اما این حزب مقتدر، از روزهای اوج خود بسیار فاصله گرفته است. تکروی‌های اردوغان و جرزنی‌های این حزب به همراه مشکلات اقتصادی که برای این کشور به‌وجود آمده، جایگاه این حزب را نزد مردم بسیار تنزل داده است. بسیاری از کارشناسان انتخابات شهرداری‌ها در آنکارا و استانبول را به منزله یک رفراندوم قلمداد کرده بودند و این حزب در هر دو شهر نتیجه را به حزب رقیب خود یعنی جمهوری‌خواه خلق واگذار کرد.
 • دشمن‌تراشی در خاورمیانه

  دنیای اقتصاد: در کویت اخوان‌المسلمین نیرویی آشکارا حامی آمریکاست. در عراق، حزب سیاسی اخوان‌المسلمین از فرآیند سیاسی تحت امر ایالات‌متحده حمایت کرده و همچنان بخشی از ائتلاف حاکم را تشکیل می‌دهد. در یمن، حزب مرتبط با اخوان با متحدان آمریکا در جنگ علیه گروه دیگر وارد نبرد شده است. «دیوید کرک پاتریک» در گزارش ۱۰ می‌ برای نیویورک تایمز نوشت، پیشنهاد ترامپ برای گنجاندن اخوان‌المسلمین به عنوان یک سازمان تروریستی سوالات مهمی را مطرح کرده دال بر اینکه او چه گروهی را می‌خواهد هدف بگیرد. سازمان اسلامگرای اصلی اخوان که در ۱۹۲۸ در مصر تاسیس شد، دچار انشعاب شده و الهام‌بخش هزاران گروه سیاسی و اجتماعی مستقل در اقصا نقاط دنیا بوده و البته این گروه‌ها یکپارچه هم نیستند. این گروه‌ها شامل بسیاری از انجمن‌ها و گروه‌ها در اروپا و آمریکایی شمالی و نیز احزاب سیاسی شناخته شده در کشورهای متحد آمریکا از مراکش تا اندونزی می‌شود. اگرچه بیشتر احزاب وابسته به اخوان‌المسلمین آشکارا منتقد سیاست خارجی آمریکا هستند، اما دست‌کم تعداد معدودی – مانند اخوان در کویت، عراق و یمن- حامی اهداف آمریکا هستند.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  تاریخ در هر لحظه‌ای و در هر عصری نتیجه تعامل متقابل میان نیروهای «جامعه» و «هرج‌ومرج»، «نظم» و «بی‌نظمی» است. تاریخ توازنی است میان این دو، میان جامعه و هرج‌ومرج که خصلت غالب هر عصری را تعیین می‌کند. این یک مفهوم چارچوب‌بندی شده مفید برای شناخت و درک جهان است. این کتاب، تاریخ نظم اروپایی بین‌المللی است که در کنگره وین به رسمیت شناخته شد- گردهمایی‌ای در سال ۱۸۱۴ و ۱۸۱۵ که وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه، پروس، روسیه و اتریش برای شکل دادن به آینده اروپا با هم دیدار کردند- و طی بیشتر قرن ۱۹ به بقای خود ادامه داد. کنگره وین به‌عنوان نمونه‌ای اولیه از تلاش برای ترویج و ارتقای صلح و ثبات قابل‌توجه است. محصول نهایی‌اش شامل برخی از ترتیبات سرزمینی، مبادله زمین، شناسایی حاکمان راستین و... بود. در اینجا باز خاطرنشان می‌کنم: «هیچ نظمی بدون ایمنی فیزیکی در برابر تهاجم و تجاوز امن نیست.» از این رو، کیسینجر که ۶۰ سال پیش در مورد یک دنیای بسیار متفاوت می‌نوشت، روشن ساخت که نظم هم به وجود حاکمان و هم ترتیباتی برای اداره روابط بین‌الملل و توازن قدرت وابسته است.
 • معاون گوایدو در زندان نظامی کاراکاس

  رویترز: معاون خوان گوایدو به‌دنبال دستگیری، در زندان نظامی کاراکاس زندانی شد. در همین حال نیکلاس مادورو، رئیس برکنار شده اطلاعات دولت خود را به جاسوسی برای سیا و ترتیب دادن کودتای نافرجام ۳۰ آوریل متهم کرده است. دادگاه عالی ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد، ادگار زامبرانو، معاون رئیس مجلس ملی ونزوئلا به اتهام «خیانت، توطئه و شورش داخلی آشکار» بازداشت شده است. زامبرانو روز چهارشنبه توسط سرویس اطلاعات ملی بولیوار دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا به دلیل حمایت از شورش ۳۰ آوریل که از سوی خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا ترتیب داده شده بود، دستگیر شد.
 • اوکاسیو کورتز بر جایگاه پلوسی تکیه زد

  رویترز: روز جمعه در رویدادی قابل توجه، آلکساندریا اوکاسیو کورتز، لیبرال دموکرات نیویورکی به‌عنوان جوان‌ترین فرد کنگره، ریاست مجلس نمایندگان آمریکا را بر عهده گرفت. جلوس اوکاسیو کورتز به‌جای نانسی پلوسی یک امر روتین چرخشی به‌حساب می‌آید که به موجب آن وی یک ساعت ریاست جلسه را برعهده گرفته است. اوکاسیو کورتز کار چندان شاخصی در این مدت زمانی نداشت. او ریاست امور ویژه را بر عهده داشت که عمدتا مربوط به سخنرانی اعضای مجلس نمایندگان می‌شد. اوکاسیو کورتز در این مدت اجازه سخنرانی را برای اعضای جلسه می‌داد. او پس از این جلسه به خبرنگاران گفت: این اولین ریاست من بود و بسیار هیجان‌انگیز بود. ای‌کاش اجازه داشتیم که عکس بگیریم. اوکاسیو خود را یک دموکرات سوسیالیست می‌داند و یکی از اعضای برجسته زنان دموکرات در مجلس نمایندگان به حساب می‌آید. او یکی از چهره‌های محبوب شبکه‌های اجتماعی در ایالات‌متحده است و جوان‌ترین زنی است که به‌عنوان نماینده مجلس نمایندگان انتخاب شده است. او نماینده منطقه چهارده نیویورک است.
 • افزایش درخواست‌ها برای استیضاح ترامپ

  رویترز: براساس نتایج نظرسنجی اخیر، تعداد آمریکایی‌هایی که خواهان استیضاح دونالد ترامپ هستند به ۴۵ درصد رسیده است. این‌ درحالی است که در اوایل ماه آوریل نتایج نظرسنجی پایگاه نظرسنجی Iposos و خبرگزاری رویترز نشان می‌داد که میزان حمایت از استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ۴۰ درصد بود. در این میان ۴۲ درصد اعلام کرده‌اند که ترامپ نباید استیضاح شود و دیگران نیز هیچ نظری در این زمینه نداشتند. براساس آخرین نظرسنجی‌ انجام شده، حمایت از استیضاح ترامپ بیشتر در میان طرفداران دموکرات و مستقل‌ها است.
 • اولتیماتوم محافظه‌کاران به می

  رویترز: رئیس یک کمیته بانفوذ قانون‌گذاران محافظه‌کار انگلیس، روز شنبه هشدار داد ترزا می باید هنگامی که چند روز دیگر با رهبران این کمیته بر سر آینده نخست‌وزیری‌اش دیدار می‌کند، تاریخی را برای کناره‌گیری‌ خود تعیین کند. گراهام بریدی، رئیس این گروه بانفوذ موسوم به «کمیته ۱۹۲۲» که نقشی تعیین‌کننده در سرنوشت رهبران حزب محافظه‌کار انگلیس دارد، در مصاحبه‌ای به رادیو بی‌بی‌سی گفت: این کمیته از ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس خواسته تا بعد از ناکامی‌هایش در تصویب توافق برگزیت پیشنهادی خود در پارلمان و در برزخ قرار دادن دولت در نشست خود با رهبران این کمیته در روز چهارشنبه در باب آینده، تاریخی را برای استعفای خود تعیین کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر