آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۰۶

 • بولتـون و پمپئـو قربـانی می‌شونـد؟

  دنیای اقتصاد: چند کشور هستند که در زمره دشمنان سرسخت آمریکا تصویر می‌شوند. از آن میان دو کشور ونزوئلا و کره‌شمالی مهم‌تر هستند. این دو کشور مدتی است آمریکا را به چالش کشیده و خاری در گلوی این کشور هستند. هر دو کشور می‌خواهند نشان دهند که ترامپ نه یک مذاکره‌گر است و نه آن‌گونه که بلوف می‌زند تمایل به استفاده از نیروی نظامی دارد. این دو کشور چالش‌های متفاوتی برای رئیس‌جمهوری فراهم آورده‌اند که تجربه زیادی در مدیریت و حل و فصل بحران‌های بین‌المللی ندارد اما همزمان کوشیده تا توازن مناسبی از دیپلماسی و اجبار (چماق و هویج) را در پیش گیرد و همواره قادر نبوده یک سیاست خارجی مشخص را تعریف کند. «دیوید. ای. سانجر» و «ادوارد وونگ» در گزارش ۱۱ مه‌برای نیویورک‌تایمز نوشتند تنش‌های موجود با این دو کشور و رویدادهای اخیر نشان می‌دهد که صحبت‌های دائمی ترامپ در مورد مهم شمردن مشکلاتی که او پیشینیان خود را متهم به بدتر کردن آن کرده، نتوانسته به یک راه‌حل مبتنی بر واقعیت برسد.
 • پیروزی برابر با شکست در آفریقای‌جنوبی

  دنیای اقتصاد: با شمارش بیش از ۹۸ درصد آرای انتخابات پارلمانی آفریقای‌جنوبی، حزب حاکم این کشور توانست با اکثریت قاطع آرا، مجددا پیروز انتخابات شود.حزب حاکم آفریقای‌جنوبی موسوم به «کنگره ملی آفریقا» (ANC) با شمارش ۱۹/ ۹۸ درصد آرای انتخابات توانست در مجموع ۶۸/ ۵۷ درصد از آرا را به‌دست بیاورد. در ‌عین ‌حال حزب اپوزیسیون اصلی موسوم به «حزب ائتلاف دموکراتیک» ۷۰/ ۲۰ درصد از آرا و یک حزب مخالف دیگر موسوم به حزب «مبارزان آزادی اقتصادی» توانست ۶۳/ ۱۰ درصد از آرا را کسب کند.در این انتخابات که روز چهارشنبه گذشته همراه با انتخابات مربوط به پارلمان‌های استانی برگزار شد، مجموعا ۴۸ حزب سیاسی به رقابت پرداختند.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  مفهوم کلاسیک نظم مورد اشاره در اینجا به‌طور معمول به پیمان وستفالیا نسبت داده می‌شود. این پیمان که در سال ۱۶۴۸ امضا شد به جنگ‌های سی ساله پایان داد؛ مبارزه‌ای که بخشی از آن سیاسی و بخشی مذهبی بود و در درون و سراسر مرزهایی رخ داد که به مدت سه دهه و بیشتر اروپا را در خود نگه داشته بود. در آن بی‌نظمی و ستیزهایی که باعث شده بود مداخلات درون مرزهای یک کشور همسایه به یک هنجار تبدیل شود، این معاهده گونه‌ای دستاورد یا یک موفقیت بود. نظم وستفالیایی بر پایه توازن قدرت بود و شامل دولت‌های مستقلی می‌شد که در «امور داخلی» کشور دیگر مداخله نمی‌کردند. تمام اینها تغییرات مهمی را در نحوه عملکرد جهان شکل داد.
 • ترکیه و پایان سیاست بردباری

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  بعد از یک‌سال از تصمیم نهایی دونالد ترامپ در رابطه با خروج یک‌جانبه از برجام و ادامه فشارهای سخت اقتصادی و سیاسی علیه ایران که در هفته‌های اخیر با حذف معافیت خرید نفت برای هشت کشور نیز تشدید شد.اکنون نقش ترکیه در همسایگی ایران بیش از هر زمان دیگر اهمیت پیدا کرده و به‌ویژه با نگرش به مثلث ایران- ترکیه- روسیه، نگاهی نو به روابط میان ایران با این کشورها را الزامی می‌سازد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر