آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۰۳

 • سرنوشت فیصل در انتظار سلمان؟

  دنیای اقتصاد: «سیمون هندرسون» در تحلیلی در موسسه واشنگتن به آینده حکومت‌داری بن‌سلمان پرداخت و این پرسش را مطرح کرد که آیا ولیعهد عربستان به سرنوشت ملک سعود یا ملک فیصل دچار می‌شود؟ در سال ۱۹۶۳ ولیعهد فیصل از گارد ملی برای محاصره کاخ ملک سعود استفاده کرد و در سال ۱۹۷۵ نیز ملک فیصل توسط برادرزاده خود ترور شد. اما با همه اینها هندرسون معتقد است که خاندان سلمان نمی‌خواهد دوباره تاریخ را تکرار کند؛ چراکه محمد تمام ابزارهای قدرت را از آن خود کرده است.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا محمدحسین باقی
  تعداد روزافزونی از حکومت‌ها در تعامل با پیامدهای سیاسی داخلی کاهش رشد اقتصادی‌شان، کاهش سطح اشتغال (یا سطوح بالای بیکاری)، نگرانی‌های گسترده در مورد چگونگی پرداخت و تامین مالی بازنشستگی و بهداشت و بی‌عدالتی روزافزون،‌ دشواری‌هایی دارند. پوپولیسم و افراط‌گرایی در دموکراسی‌های بلوغ یافته و رژیم‌های اقتدارگرا در دیگر کشورها زمینه‌هایی برای عرض اندام یافته‌اند. نتیجه، مخالف یک چرخه فضیلت بود: چالش‌های نشأت گرفته از جهانی شدن به بسیاری از این تحولات دموکراتیک کمک کرد درحالی‌که همین تحولات تعامل موثر با چالش‌های جهانی برای دولت‌ها را دشوارتر ساخت. دولت‌ها، که مدت‌ها عناصر سازنده و مسلط روابط بین‌الملل بودند، درحال واگذاری برخی از جنبه‌های اقتدار خود (و البته بیشتر در موارد مشخص) به دیگر موجودیت‌ها هستند.
 • کنگره ملی بخت اول انتخابات آفریقای‌جنوبی

  خبرگزاری فرانسه: رای‌دهندگان در آفریقای‌جنوبی روز گذشته برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور پای صندوق‌های رای رفتند و نظرسنجی‌ها حاکی از آن بود که حزب کنگره ملی آفریقا (ANC) که از سال ۱۹۹۴ تاکنون قدرت را در این کشور در دست داشته، باز هم بخت اول پیروزی در این انتخابات به‌رغم درگیر شدن در رسوایی‌های فساد و به جا گذاشتن رشد اقتصادی ناچیز و افزایش بیکاری است.
 • کنترل بیشتر بر انتخابات پارلمان اروپا

  خبرگزاری آلمان: کمیسیون اتحادیه اروپا شبکه‌های اجتماعی پرکاربر را موظف کرده در آستانه انتخابات پارلمان اروپا کنترل بیشتری بر محتوای تبلیغات سیاسی، به ویژه اخبار دروغینی اعمال کنند که با هدف تاثیرگذاری بر این انتخابات منتشر می‌شود. هر از گاهی یک خبر دروغین دولت آلمان را وادار به واکنش با هشتگی به نام «شفاف‌سازی» (klargestellt#) می‌کند.
 • لغو سفر وزیرخارجه آمریکا به آلمان

  زود دویچه زایتونگ: لغو سفر وزیرخارجه آمریکا به آلمان اقدام غافلگیرکننده‌ و پیش‌بینی‌نشده‌ای بود. قرار بود مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا به منظور دیدار با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و هایکو ماس، وزیرخارجه این کشور به برلین برود؛ اما وزیرخارجه آمریکا سفرش به آلمان را ساعاتی قبل از دیدارش با صدراعظم آلمان لغو کرد و به بغداد رفت. لغو سفر مایک پمپئو به آلمان بیانگر فروپاشی دوستی میان برلین و واشنگتن است.

بیشتر