آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۸۸

 • بازگشت معترضان به خیابان‌ها

  دنیای اقتصاد: روز شنبه ۳۱ فروردین ماه تظاهرات جلیقه‌زردها در فرانسه از سر گرفته شد. این بیست و سومین هفته متوالی است که جلیقه‌زردها به خیابان‌ها می‌ریزند. پلیس فرانسه بالغ بر ۸۰ تن از این معترضان در شهر پاریس را بازداشت کرده است. «پالکو کاراز»، در گزارش ۲۰ آوریل برای نیویورک‌تایمز نوشت که در پایان هفته‌ای که کلیسای نوتردام در پاریس آتش گرفت و موجی از همراهی و همدردی را در سراسر این کشور برانگیخت اما جلیقه‌زردها باز به خیابان آمدند و از مکرون خواستند تا نطق خود در مورد بی‌عدالتی در کشور را بیان کند. اگرچه تعداد این معترضان در بیست و سومین هفته نسبت به هفته‌های قبل‌تر کاهش داشت اما باز حدود ۱۰ هزار نفر به خیابان‌ها آمدند از جمله ۷ هزار نفر در پاریس تجمع کردند. گزارش‌ها حاکی است که عمده معترضان بازداشت شده به‌دلیل حمل اشیای ممنوعه دستگیر شدند. در این دور از تظاهرات، هزاران نفر از معترضان در نزدیکی ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی فرانسه در پاریس تظاهرات کردند.
 • روز آتش و خون در سریلانکا

  دنیای اقتصاد: منابع خبری روز گذشته از وقوع شش انفجار همزمان در سه هتل و سه کلیسا در پایتخت و شهرهای دیگر سریلانکا با صدها کشته و زخمی خبر دادند. اما ساعاتی بعد پلیس از وقوع انفجارهای هفتم و هشتم نیز در نزدیکی پایتخت خبر داد. منابع پزشکی و دولتی اعلام کردند که در این انفجارها تاکنون ۲۰۷ تن کشته شده و بیش از ۶۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. پس از این وقایع خونین نخست‌وزیر سریلانکا جلسه فوق‌العاده‌ای را برای بررسی تحولات کشور تشکیل داد. وی از شورای امنیت خواست تا جلسه اضطراری برگزار کند.
 • پیش به سوی خودکامگی سیسی

  دنیای اقتصاد: همه‌پرسی قانون‌اساسی مصر از روز شنبه ۳۱ فروردین ماه آغاز شد. مصری‌های خارج از کشور نیز از روز جمعه ۳۰ فروردین ماه به پای صندوق‌های رای رفتند. مصری‌ها به مدت سه روز می‌توانند در همه‌پرسی قانون‌اساسی شرکت کنند. پارلمان مصر طی دو هفته اخیر با اکثریت آرا طرح اصلاح قانون‌اساسی این کشور را تصویب کرد. مهم‌ترین اصلاحات قانون‌اساسی مصر شامل افزایش دوره ریاست‌جمهوری از چهار سال به شش سال، افزایش مشارکت زنان در پارلمان به ۲۵ درصد و حفظ میزان مشارکت جوانان و تعیین یک معاون یا بیشتر برای رئیس‌جمهور است. اصلاحات قانون‌اساسی به عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر این اجازه را می‌دهد که تا ۲۰۳۰ در قدرت بماند. حدود ۵۵ میلیون نفر از مجموع ساکنان مصر که بالغ بر ۱۰۰ میلیون نفر است، واجد شرایط رای دادن هستند.
 • دیپلماسی سری پوتین

  دنیای اقتصاد: یک روز پس از انتخاب دونالد ترامپ، کیریل دیمیتروف، رئیس صندوق دارایی‌های مستقل روسیه و نماینده غیر‌رسمی ولادیمیر پوتین، پیغامی برای دوست لبنانی-آمریکایی خود که ارتباط تنگاتنگی هم با کارزار انتخاباتی ترامپ داشت، فرستاد. دیمیتروف در آن پیغام خواستار ارتباط فوری با یکی از اعضای حلقه ترامپ شده اما ترجیحش این بود که با دونالد ترامپ جونیور، فرزند ترامپ یا جرد کوشنر، دامادش در انتهای همان ماه دیدار داشته باشد.
 • چرخش دموکرات‌ها به مردان سفید؟

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که پیتر جانسون و امیلی نیل منتظر ورود سناتور کریستن گیلیبرند در جنوب غرب آیووا بودند، آنها شروع به حدس و گمانه‌زنی از آینده کردند که در آن نام نامزدهای احتمالی دموکرات‌ها را برای انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی می‌کردند. جانسون ۲۷ ساله و دانشجوی حقوق است و پیش‌بینی می‌کند نامزد نهایی یک سفیدپوست است که در واقع وضعیت موجود را نشان می‌دهد، چراکه آنها خود را ثابت کرده‌اند. امیلی نیل که متخصص بهداشت دهان و دندان است نگاهی خشمگین به نامزد خود می‌کند و با ایراد گرفتن از آن ایده، از او می‌پرسد که در آن صورت در سال ۲۰۲۰ چیزی را از دست نمی‌دهیم؟! نیل می‌گوید: شخصا دوست دارم یک زن نامزد شود. اگر مردم همچنان نگاه جنسیت‌زده داشته باشند، قلب من خواهد شکست. جوزف آر. بایدن، معاون سابق رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا احتمالا به‌زودی نامزدی خود را اعلام خواهد کرد آنگاه شاهد یک شکاف بزرگ در میان نامزدهای دموکرات خواهیم بود. جایی که نامزدهایی همچون الیزابت وارن و کامالا هریس حضور دارند و این دو نماد توجه دموکرات‌ها به زنان و اقلیت‌های نژادی هستند. با این حال این دو در سایه نامزدان مرد سفیدپوست قرار دارند.
 • آرامش پس از توفان

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  بعد از گذشت سه هفته از انتخابات محلی و شهرداری‌ها در ترکیه که نتیجه پر کش‌وقوس کلان‌شهر استانبول مورد توجه و ارزیابی بسیاری از رسانه‌های خبری و تحلیلگران خارجی بود، سرانجام در اواخر هفته پیش اعتبارنامه مربوط به تصدی پست شهرداری کلان‌شهر استانبول به اکرم امام اوغلو، پیشتاز نتایج انتخابات از حزب جمهوری خلق داده شد و او رسما کار خود را آغاز کرد.

بیشتر