آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۸۹

 • چشم‌انداز جنگ مذهبی در سریلانکا

  دنیای اقتصاد: عقربه‌های ساعت روی برج کلیسای «سنت آنتونی» در کلمبو ساعت ۴۵/ ۸ صبح را نشان می‌داد؛ همان زمانی که اولین بمب منفجر شد و باورمندان مسیحی را که درحال برگزاری مراسم عید پاک بودند به این سو و آن‌سو پرتاب کرد. دقایقی بعد دومین بمب هتل «شانگری لا» که یک مکان تفریحی- توریستی است به هوا رفت.
 • رئیس‌جمهور کمدین

  دنیای اقتصاد: یک کمدین که روزی نقش یک رئیس‌جمهور را در یک سریال تلویزیونی ایفا کرده بود، در واقعیت هم رئیس‌جمهور شد. ولادیمیر زلنسکی، کمدین ۴۱ ساله که اصلا دارای سابقه سیاسی نیست با رای ۷۰ درصدی مردم این کشور توانست رئیس‌جمهوری اوکراین شود. . پیروزی زلسنکی ناشی از پروپاگاندای روسیه علیه پروشنکویی بود که وی را فردی شکست‌خورده با دیدگاه‌های فاشیستی و ضدیهودیت معرفی می‌کرد. زلنسکی پس از پیروزی تاکید کرد: «از همه اوکراینی‌ها تشکر می‌کنم. قول می‌دهم خراب نکنم.»
 • پاکستان از رقابت ایران و عربستان فاصله می‌گیرد

  محمد حسینی‌پور دانشجوی دکترای علوم سیاسی
  پاکستان از اواخر دهه ۱۹۵۰ و استقلال از سرزمین هندوستان، همواره با چالش‌های متعددی روبه‌رو بوده که در هر دوره دغدغه اصلی دولت آن کشور به‌شمار می‌رفته است. اختلافات تاریخی و ژئوپلیتیک با هند، چالش‌های نفوذ در افغانستان و لایه‌های چندگانه فقر و کم رشدی، بیش از همه دولت را درگیر ملاحظات امنیتی برای تقویت ثبات کشور کرده است. اما مناسبات با ایران، همواره سازنده و در عین همکاری بوده و پاکستان در دوره‌های حساس، تهران را یک دوست استراتژیک توصیف کرده، شرایطی که امروز هم نیاز به تداوم دارد. تهران این هفته میزبان عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان بود. دفتر عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد، وی و هیات همراه به منظور ایجاد توازن بین روابطش با ایران و عربستان سعودی، به ایران سفر کرد. هرچند با وجود برخی تنش‌ها، اواخر پارسال پاکستان توانست مرزبانان ربوده شده ایرانی را پیدا کند و تضمین‌هایی به دولت ایران داد در این باره که اسلام‌آباد اجازه نخواهد داد از خاکش علیه این کشور همسایه استفاده شود.
 • موسولینی نامزد افراطیون برای انتخابات پارلمان اروپا

  واشنگتن‌پست: حزب راست‌افراطی «برادران ایتالیا» که برنامه خود را برای انتخابات پارلمان اروپا «انقلابی» خوانده، نتیجه بنیتو موسولینی را به‌عنوان نماینده خود در این انتخابات معرفی کرده است. جورجیا ملونی، رهبر حزب برادران ایتالیا متعهد شده است که همه چیز را در اروپا تغییر دهد و پایتخت اروپا را به رم منتقل کند.
 • توقف گفت‌وگوی اپوزیسیون با شورای نظامی سودان

  خبرگزاری آلمان: گفت‌وگوهای بین نمایندگان اپوزیسیون با شورای نظامی حاکم بر سودان بر سر انتقال قدرت سیاسی به یک دولت غیرنظامی متوقف شده است. رهبران اپوزیسیون خواستار تداوم و گسترش اعتراضات در سودان شده‌اند. رهبر اپوزیسیون سودان از ادامه اعتراضات در این کشور خبر داده است. گفته می‌شود که گفت‌وگوی بین نمایندگان اپوزیسیون و شورای نظامی حاکم بر سودان روز یکشنبه اول اردیبهشت (۲۱ آوریل) قطع شده است.
 • واکنش فرانسه به طرح معامله قرن آمریکا

  آتلانتیک: سفیر فرانسه در واشنگتن تاکید کرد که طرح معامله قرن آمریکا برای تحقق صلح میان فلسطین و اسرائیل، به احتمال ۹۹ درصد شکست می‌خورد. ژرار آرو، سفیر فرانسه در واشنگتن که در آستانه بازنشستگی است در مصاحبه با مجله آتلانتیک گفت: من فرد نزدیکی به جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا هستم. هر زمان که مذاکراتی میان دو طرف انجام شده طرف قوی‌تر شروط خود را بر طرف ضعیف‌تر تحمیل کرده است.

بیشتر