• سفر تاریخی پاپ به عراق

  دنیای‌اقتصاد: پاپ فرانسیس، رهبرکاتولیک‌های جهان، گفته است که تمام سفرهای خود طی دوران فراگیری کرونا را لغو کرده است؛ زیرا «بر اساس ندای وجدانم نمی‌توانم اجازه گردهمایی و جمع شدن مردم را بدهم» اما تنها چیزی که می‌تواند مانع از سفر او به‌عنوان اولین پاپ به عراق شود، همانا یک پاندمی گسترده دیگر است. «جیسون هوروویتز» در گزارش ۴ مارس با این مقدمه در نیویورک‌تایمز نوشت، این دقیقا چیزی است که اتفاق افتاده است.
 • شی: شرق در حال برخاستن است

  دنیای‌اقتصاد: چین روز جمعه پیامی قاطعانه برای پیشبرد برنامه گسترده رهبری خود شی جین پینگ، در حوزه اقتصاد و سیاست در این کشور ارسال کرد و نشان داد شیوه سخت‌گیرانه برای چالش‌های حزب کمونیست چین در نظر گرفته است. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، رهبران چین در افتتاحیه مجلس قانون‌گذاری سالانه‌شان، یعنی کنگره ملی خلق، در قوانین پیشنهادی جایگاه طرفداران دموکراسی در هنگ‌کنگ را به شدت تنگ کردند. آنها حداقل ۶ درصد رشد اقتصادی را برای امسال تعیین کردند و جهان را از افزایش چشمگیر هزینه‌های نظامی مطلع کردند. آنها طرحی بلند‌مدت را منتشر کردند که حکایت از کاهش وابستگی چین به انرژی، فناوری و بازارهای خارجی دارد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  تصمیم جانسون برای گسترش جنگ در سال ۱۹۶۴ اتخاذ شد درست همان موقعی که او خود را «نامزد صلح» در انتخابات ریاست‌جمهوری علیه باری گولدواتر به‌شدت نظامی‌گرا جا زده بود. پس از پیروزی انتخاباتی‌اش، جانسون گام اساسی در بمباران ویتنام‌شمالی برداشت؛ اقدامی که او را در یک خیابان یک‌طرفه قرار داد. بمباران به پایگاه‌های هوایی در ویتنام‌جنوبی نیاز داشت که این هم البته نیاز به حمایت نیروهای آمریکایی داشت. تقریبا هر مورخی که ریشه‌های جنگ را مطالعه کرده است، به تصمیمات جانسون در اواخر ۱۹۶۴ و اوایل ۱۹۶۵ به‌مثابه نقطه عطفی اشاره می‌کند. «جورج هرینگ» ماه‌های اوایل آغاز سال ۱۹۶۵ را «دوره‌ای تعیین‌کننده» می‌نامد. «فردریک لاگوال»، در بررسی دقیق خود از ۱۸ ماه میان اوت ۱۹۶۳ تا اواخر فوریه ۱۹۶۵ می‌گوید که دوره‌ای که وی آن را «۱۹۶۴ دورودراز» می‌نامد «مهم‌ترین دوره در کل مداخله ۳۰ ساله آمریکا در ویتنام بود.»
 • گفت‌وگوی تلفنی هریس با نتانیاهو

  الجزیره: کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل در گفت‌وگویی تلفنی بر مخالفت خود با آغاز تحقیقات رسمی لاهه درباره جرائم جنگی این رژیم در اراضی فلسطینی تاکید کردند. مخالفت کامالا هریس و بنیامین نتانیاهو با تلاش‌های دادگاه کیفری بین‌الملل یک روز پس از آن صورت گرفت که دادستان دادگاه کیفری گفت دفتر وی به‌طور رسمی تحقیقی را درخصوص فلسطین آغاز کرده است.
 • درس‌هایی از فوکوشیما

  دنیای‌اقتصاد: اکونومیست در سرمقاله خود نوشت: ۱۰ ‌سال از سونامی سواحل اقیانوس آرام که پرجمعیت‌ترین جزیره ژاپن، هونشو را از بین برد، می‌گذرد. این سونامی، ۲۰هزار کشته برجای گذاشت، بیش از ۱۰۰هزار خانه را تخریب و ده‌ها میلیون نفر را آواره کرد. هزینه مستقیم اقتصادی این فاجعه نزدیک به ۲۰۰میلیارد دلار برآورد شده که آن را به پرهزینه‌ترین فاجعه طبیعی در جهان تبدیل کرده است. با این حال آنچه در اذهان مردم جهان از این فاجعه باقی مانده، تنها یک چیز است: بحران پس از آن در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دای‌ایچی.
 • بایدن: واکسیناسیون همه بزرگسالان تا ماه مه‌

  دنیای اقتصاد: کاخ سفید در تلاش برای واکسیناسیون گسترده در این کشور، غول‌های داروسازی «مرک» و «جانسون اندجانسون» را به میز مذاکره کشید و آنان را متقاعد کرد که در ساخت واکسن کرونا با یکدیگر همکاری کنند. بنا به گزارش نیویورک تایمز، روز سه‌شنبه، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده اعلام کرد که کشورش در مسیر تامین واکسن ویروس کرونا برای همه قرار گرفته و در تلاش است که تا پایان ماه مه، واکسیناسیون را برای همه بزرگسالان در این کشور اجرایی کند. این امر به معنای تلاش بایدن برای رهایی آمریکا از بدترین بحران بهداشت عمومی طی یک قرن اخیر است.
 • اصابت ۱۳ موشک به پایگاه عین‌الاسد

  دنیای‌اقتصاد: منابع امنیتی می‌گویند پایگاه هوایی عین‌الاسد عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی و ائتلاف است با راکت هدف قرار گرفته شد. یک منبع امنیتی به رویترز گفت که حدود ۱۳ موشک از محلی در حدود ۸ کیلومتری پایگاه به‌سوی عین‌الاسد شلیک شده است. حمله به این پایگاه دو روز پیش از سفر پاپ فرانسیس انجام شد. الجزیره در گزارش ۳ مارس دراین ‌رابطه نوشت: کلنل «وین ماروتو»، سخنگوی نیروهای ائتلاف آمریکایی در عراق، دیروز چهارشنبه این خبر را در توییتر اعلام کرد. این مقام آمریکایی ضمن اعلام اینکه این حمله خسارات زیادی نداشت، از دادن جزئیات بیشتر خودداری کرد.
 • تحریم ۱۴ سرمایه‌دار روسی

  دنیای‌اقتصاد: دولت آمریکا چند مقام و سرمایه‌دار روس را به‌دلیل مشارکت آنها در مسمومیت و بازداشت الکسی ناوالنی، یکی از منتقدان سرسخت کرملین تحریم کرد. این تحریم‌ها ۱۴ سرمایه‌دار روسی را که به گفته دولت آمریکا در تولید مواد شیمیایی و بیولوژیک سمی مشارکت دارند، شامل می‌شود. وضع این تحریم‌ها اولین واکنش به «اقدامات بی‌ثبات‌کننده روسیه» است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  کیسینجر زیر هیچ توهمی قرار نداشت. کمونیست‌ها در نهایت و پس از عقب‌نشینی آمریکا پیروز جنگ خواهند شد اما همان‌طور که او به «چو» [منظور چوئن لای است] می‌گفت: «شاید، در نتیجه تکامل تاریخی که باید طی بازه‌ای زمانی رخ دهد، ما بتوانیم آن را بپذیریم.» او با ظرافت به شوروی‌ها می‌گفت: «ما آماده ترک هستیم به‌گونه‌ای که یک پیروزی کمونیستی منتفی نباشد.» چنین کلماتی هرگز با متحد آمریکا یعنی «نگوین وان‌تیو» در‌میان گذاشته نشد؛ متحدی که نیازی به توضیح برای آنچه که یک فرجه مناسب برای او و دولتش پیش‌بینی شده نداشت. تعجبی ندارد که در عمل غیرممکن است مورخی معتبر را بیابیم که باور ندارد که سیاست درست - هرچند بیان نشده - دولت نیکسون فرجه‌ای مناسب بود. پس چرا کیسینجر به آن اقرار نکرد؟
 • قانون‌گذاران آمریکایی ‌دنبال مجازات بن سلمان

  روزنامه عربی۲۱: قانون‌گذاران آمریکایی از حزب دموکرات پیش‌نویسی را با هدف مجازات ولیعهد عربستان به دلیل دست داشتن در قتل جمال خاشقجی ارائه کردند. تام مالینووسکی، عضو دموکرات کنگره آمریکا و دو نماینده حزب دموکرات این پیشنهاد را مطرح کردند که شامل ممانعت از ورود محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان به آمریکا به دلیل دست داشتن در قتل جمال خاشقجی و ممنوع‌السفر کردن تمام افرادی است که نامشان در گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) آمده است. در این پیش‌نویس آمده است: جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا تنها زمانی می‌تواند از موضوع ممنوع‌السفر کردن کوتاه بیاید که ۱۵ روز قبل از صدور ویزا به کنگره خبر داده باشد. مالینووسکی گفت: این قانون واضح است. باید ممنوعیت سفر بر افرادی که به نقض حقوق بشر پرداخته‌اند، اعمال شود.
 • گفت‌وگوی بلینکن با گوآیدو

  اسپوتنیک: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگویی تلفنی با رهبر اپوزیسیون ونزوئلا اعلام کرد، دولت واشنگتن به فشار بر دولت کاراکاس ادامه می‌دهد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا تلاش‌های واشنگتن را در همکاری با متحدانش از جمله اتحادیه اروپا، گروه لیما، سازمان کشورهای آمریکایی و گروه بین‌المللی تماس با هدف افزایش فشارهای چندجانبه بر دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا و آغاز یک روند انتقال صلح‌آمیز و دموکراتیک در این کشور در تماس تلفنی با خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا شرح داد. پرایس ادامه داد، بلینکن و گوآیدو همچنین درباره بحران بشری در ونزوئلا نیز گفت‌وگو کردند.
 • سیاست تنظیم مجدد با «تازه‌وارد شرور»

  دنیای‌اقتصاد: دولت بایدن از تصمیم خود برای قرار ندادن نام محمد بن‌سلمان در فهرست تحریمی‌ها به خاطر قتل خاشقجی در سال ۲۰۱۸ دفاع کرد. الجزیره در گزارش یک مارس خود با اشاره به این مساله نوشت، روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در رابطه با اینکه نام ولیعهد سعودی هم در لیست تحریمی‌ها قرار دارد یا خیر، اظهارنظری نکرد. پرایس گفت: «ما نه‌تنها در موضعی نیستیم که جزئیاتی از هویت ۷۶ نفر موجود در این لیست ارائه دهیم، بلکه نمی‌توانیم از هویت کسانی که ممکن است در آینده به این لیست افزوده شوند، صحبت کنیم.» هنگامی که او درباره محمد بن‌سلمان تحت فشار قرار گرفت، تاکید کرد: «من نام کسی را به‌طور خاص در این فهرست وارد یا تکذیب نمی‌کنم.
 • حکومت پوتین زیر تیغ تحریم‌های بایدن

  دنیای اقتصاد: دو منبع آگاه اعلام کردند، انتظار می‌رود آمریکا تحریم‌هایی را برای تنبیه روسیه به‌خاطر مسموم کردن منتقد برجسته کرملین اعمال کند. به گزارش رویترز، تصمیم جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای اعمال تحریم علیه روسیه به‌خاطر مسموم‌کردن الکسی ناوالنی، منتقد برجسته کرملین بیانگر موضع سفت و سخت‌تر این دولت نسبت به دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا است که اجازه داده بود این اقدام در اوت سال گذشته بدون مجازات از سوی واشنگتن سپری شود.
 • جبهه جدید غرب علیه اسد

  دنیای اقتصاد: سال‌هاست که کارشناسان سلاح‌های شیمیایی اطلاعاتی را در مورد استفاده دولت سوریه از این سلاح‌های ممنوعه علیه مردم جمع‌آوری کرده‌اند؛ جنایتی جنگی که تا‌کنون بدون مجازات باقی مانده است. اکنون اولین تحقیقات کیفری که اسد و همکارانش را در مورد استفاده از سلاح‌های شیمیایی هدف قرار داده ممکن است به زودی آغاز شود. «مارلیس سیمونز» در گزارش ۲ مارس برای نیویورک تا‌یمز نوشت، در یک گام مهم برای پاسخگو ساختن مقام‌های دولت سوریه که در این حمله دخیل بوده‌اند، قضات یک واحد ویژه جنایات جنگی در کاخ دادگستری فرانسه شکایتی در مورد حملات سلاح‌های شیمیایی در سوریه دریافت کرده که این شکایت از سوی سه گروه بین‌المللی حقوق بشر تنظیم شده است.
 • سرکوب دیجیتالی مخالفان کودتا در میانمار

  دنیای‌اقتصاد: هر روز که می‌گذرد ابعاد تازه‌ای از کودتا و عملکرد کودتاچیان در میانمار آشکار می‌شود. در این زمینه نیویورک‌تایمز فاش می‌سازد، ژنرال‌هایی که ماه گذشته کودتا کردند، از هواپیماهای بدون سرنشین نظارتی، دستگاه‌های قفل‌شکن آی‌فون و نرم‌افزارها برای هک استفاده کرده‌اند، این در حالی است که محصولات از آن کشورهای غربی است و فروش این فناوری به میانمار ممنوع بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر