• نماینده ویژه آمریکا در سرزمین‌های اشغالی

  دنیای‌اقتصاد: تا پیش از بحران فعلی در غزه، مردم این منطقه به گفته مقام‌های رسمی سازمان ملل در جایی زندگی می‌کردند که «محلات مسموم» یا «زاغه‌های سمّی» نامیده می‌شد. باریکه‌ای محصور میان اسرائیل و مصر با جمعیتی ۲ میلیون نفری که ۱۶ ساعت در روز برق ندارد و آب هم یک روز در میان برقرار است. یک مقام اسرائیلی می‌گوید، با آغاز درگیری‌های اخیر کار به جایی رسیده است که غزه‌ای‌ها فقط و فقط ۵ ساعت در روز برق دارند و همان آبی که یک روز در میان نصیب‌شان می‌شد هم نصف شده است. نیویورک تایمز در گزارش ۱۵ می که همواره به‌روزرسانی می‌شد اعلام کرد، این مطالب را نمی‌توان به‌طور مستقل تایید کرد.
 • عملیات پاک‌سازی منتقدان ترامپ

  دنیای اقتصاد: حزب جمهوری‌خواه روز به روز در مدار دونالد ترامپ قرار می‌گیرد و وحدت‌شکنان از این حزب اخراج می‌شوند. با اخراج لیز چنی از حزب جمهوری‌خواه که از کهنه‌کاران این حزب به شمار می‌آمد، حالا الیس استفانیک به‌عنوان نفر سوم حزب در مجلس نمایندگان انتخاب شده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، استفانیک جزو کسانی است که کاملا به ادعای دونالد ترامپ باور دارد و معتقد است که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰‌ تقلب شده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  انقراض اتحاد شوروی بدون‌شک گامی به‌ جلو به‌سوی فروکش کردن تنش‌های هسته‌ای بود؛ یک رویداد با نتایج عظیم و مثبت در تاریخ جهان. نگرانی‌ها در مورد تقابل هسته‌ای میان ابرقدرت‌ها از دهه ۸۰ به این‌سو بسیار کاهش یافته (هرچند به‌سختی می‌توان گفت که از بین رفته است). رونالد ریگان در بطن تمام اینها بود. کیسینجر می‌گفت که بهتر این است عصر ریگان را نه به‌مثابه «آغازی جدید» که «بیشتر، به شکل غروبی درخشان» ببینیم.
 • جهان میلیتاریستی

  مجید گل‌بابایی پژوهشگر اقتصادی
  طبق گزارش سالانه انستیتوی تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم (SIPRI) بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ تا‌ثیری در هزینه‌های نظامی جهانی نداشته و هزینه‌های نظامی در سال ۲۰۲۰ به دو هزار میلیارد رسید که ۶/ ۲ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ است. قدرت‌های بزرگ جهانی مانند آمریکا، چین، هند، روسیه و انگلستان همچنان خود را مسلح می‌کنند. در سال ۲۰۲۰‌، بیماری همه‌گیر کووید-۱۹، اقتصاد جهانی را متوقف کرد، اما کشورها به خرید سلاح ادامه دادند. در نتیجه‌ در زمان بحران سلامت، قدرت‌های بزرگ همچنان خود را مسلح می‌کنند. این پنج کشور، خریداران اصلی سلاح در جهان، ۶۲ درصد از هزینه‌های نظامی در سال ۲۰۲۰ را دارا هستند. فرانسه در مکان هشتم این فهرست قرار دارد.
 • جنگ خیابانی در سرزمین‌های اشغالی

  دنیای‌اقتصاد: اوضاع غزه بحرانی گزارش می‌شود. در بحبوحه حملات هوایی اسرائیل به این باریکه، اخباری دال بر احتمال حمله زمینی این رژیم به نوار غزه هم منتشر شد. «عروه ابراهیم»، «ویلیان رابرتس» و «تد رجنسیا» در گزارش ۱۳ می ‌برای الجزیره نوشتند، اسرائیل دیروز با حملات هوایی و توپخانه‌ای همچنان باریکه غزه را بمباران کرد. در همین احوال، گزارش‌هایی هم از احتمال حمله زمینی به غزه مطرح شد. خبرگزاری فرانسه نوشت: «در حالی که ابتدای بامداد جمعه ارتش اسرائیل از ورود نیروهای خود به غزه خبر داد و سخنگوی این ارتش هم چنین گزارشی برای خبرگزاری فرانسه تایید کرد، دو ساعت بعد ارتش با ارسال یادداشتی به رسانه‌ها مبنی‌بر اینکه «سربازی وارد غزه نشده است» از اشتباه در ارتباطات نظامی سخن گفت». در حالی که تجمع تانک‌ها و نیروهای اسرائیلی در مرز غزه نگرانی‌ها از احتمال حمله زمینی ارتش به این منطقه را افزایش داد اما حماس هم بیکار ننشست. این گروه با رونمایی از موشکی که «عیاش ۲۵۰» نامیده، مدعی شد که از این نوع موشک جدید که بردی حدود ۲۵۰ کیلومتر دارد به سوی فرودگاه شهر ایلات در جنوب اسرائیل و سواحل دریای سرخ شلیک کرده است.
 • اخراج چنی از حزب جمهوری‌خواه

  دنیای‌اقتصاد: لیز چنی، دختر دیک چنی و نفر سوم رهبران حزب جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان از این حزب اخراج شد. او دیگر عضو این حزب نیست و تنها به این دلیل از حزب اخراج شد که باخت ترامپ در انتخابات را بر زبان آورده بود و تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری را آن‌گونه که ترامپ و هوادارانش می‌گفتند، قبول نداشت. سوالی که اکنون مطرح بوده، این است که وضعیت لیز چنی در ایالت وایومینگ، پس از اخراج چگونه بوده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در یک ایالت به شدت جمهوری‌خواه، مخالفت تنها نماینده کنگره با رئیس‌جمهور سابق موجب بدنامی می‌شود اما برخی از ساکنان هنوز هم هوادار او هستند و می‌گویند او حقیقت را گفته است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  «آناتول لیون» و «جان هولسمان» نوشتند که درشت‌گویی ریگان در دوره اول ریاست جمهوری‌اش به او «پوششی سیاسی» داد تا در دوره دومش همچون جورج کنان عمل کند. اما در مورد هشدارهای مکرر کیسینجر چطور، که می‌گفت آیا روس‌ها می‌توانند زیاده از حد تحت‌فشار قرار بگیرند بدون اینکه بحرانی برای همکاری با ابرقدرت و ثبات جهانی به وجود آورند؟ این مساله چقدر جسورانه بود، آیا ریگان می‌دانست؟ هرکسی به‌دنبال پاسخ دقیق به این پرسش‌ها باشد، به کوچه‌ای بن‌بست می‌رسد. حتی پس از آنکه تمام داده‌ها جمع‌آوری شد، تحلیل‌های استراتژیک کامل شد و سناریوها اجرایی شدند، هر سیاستی منوط خواهد بود به غرایز کسی که تصمیم‌گیری می‌کند.
 • ببر کاغذی شبه قاره

  دنیای‌اقتصاد: دولت نارندرا مودی در چند ماه گذشته یکی از محبوب‌ترین دولت‌ها در تاریخ هند بود؛ اکنون اما نظرسنجی‌ها نشان از واقعیتی دیگر می‌دهند. نخست‌وزیر و دولت او اکنون با موجی از انتقادات از سوی رسانه‌ها، توبیخ‌های سنگین از سوی دادگاه‌های عالی، مخافت‌های شدید از سوی تحلیلگران و سطح بالایی از خشم عمومی در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو است. نشریه اکونومیست، دولت ناکار آمد هند را ببر کاغذی توصیف کرد و روند بحران برای دولت مودی را افزایشی دانست.
 • بامداد سه‌شنبه خونین غزه

  دنیای‌اقتصاد: پس از پرتاب موشک‌هایی از سوی حماس به سمت اسرائیل، جنگنده‌های این رژیم با حملات خود به نوار غزه دست کم ۲۱ فلسطینی را به شهادت رساندند. وزیر بهداشت فلسطین روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت در همین رابطه به الجزیره گفت، ۲۱ فلسطینی از جمله تعدادی کودک در حملات جنگنده‌های اسرائیلی به شهادت رسیدند. به دنبال ماجرای اخراج ۶ خانواده فلسطینی از منطقه شیخ جراح، حماس مبادرت به پرتاب راکت هایی به سوی اسرائیل کرد. حملات هوایی مذکور هم در واکنش به حملات راکتی حماس انجام گرفت. «لینا الصفین» و «عروه ابراهیم» در گزارش ۱۰ می‌برای الجزیره نوشتند، تنش‌ها در اوایل روز دوشنبه به اوج رسید به‌گونه‌ای که در درگیری‌های مسجد الاقصی حدود ۳۰۰ فلسطینی مجروح شدند. نیروهای امنیتی اسرائیلی با گلوله، نارنجک و گاز اشک آور به تقابل با فلسطینی‌ها پرداختند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  میلیون‌ها آمریکایی با ریگان هم‌سطح بودند و هیچ‌یک از آنها او را به عدم نجابت متهم نکردند؛ هیچ‌کس نیکسون را به داشتن آن توصیف نکرد. سبک و سیاق ریگان برای یک جامعه باز بسیار مناسب‌تر از سبک و سیاق نیکسون (یا کیسینجر) بود، یا این‌طور به‌نظر می‌رسید. در تحلیل پیچیده کیسینجر، آرمان‌گرایی الهام‌برانگیز ریگان تا حدودی صادقانه بود و برای روابط‌عمومی و کسب حمایت مردمی هم خوب بود اما استتاری بود برای انحرافی که نیکسونی بود؛ به گفته کیسینجر، «بازنمایی زیرکانه استراتژی‌های ژئوپلیتیک دولت‌های نیکسون و فورد که در لفاظی‌های ویلسونی پوشانده شده بود.» ریگان درگیر «یک رئالیسم تقریبا ماکیاولیستی» و به لحاظ استراتژیک به‌دنبال فروپاشی نظام شوروی و مخالفت با توسعه‌طلبی کمونیسم در اقصی‌نقاط جهان بود و به لحاظ تاکتیکی با روس‌ها از طریق نشست‌های متعدد سران به‌خاطر صلح جهانی کار می‌کرد.
 • ماموریت روسیه در سرزمین‌های اشغالی

  محمود فاضلی پژوهشگر مسائل بین‌الملل
  در شرایطی که تحرکات نظامی صهیونیست‌ها اطراف مسجد‌الاقصی و محدود کردن دسترسی روزه‌داران فلسطینی به برخی از بخش‌های آن باعث ایجاد تنش و درگیری نظامی میان صهیونیست‌ها و فلسطینی‌ها شده است، وزیر خارجه فلسطین در راس هیاتی به مسکو سفر کرد. به گفته سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در این دیدار تشکیل جلسه وزرای چهارجانبه خاورمیانه، راه‌های افزایش کمک روسیه به فلسطین در مبارزه با کرونا و نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی روسیه و فلسطین مورد گفت‌وگو قرار گرفته است.
 • اعتراض آمریکا به اسرائیل

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با سرکوب معترضان فلسطینی که مخالف اخراج اجباری خانواده‌های خود از منطقه «شیخ جراح» (در بیت‌المقدس شرقیِ اشغالی) هستند؛ ایالات‌متحده «نگرانی جدی» خود در مورد خشونت در بیت‌المقدس را ابراز کرد .جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن در تماس تلفنی خود با همتای اسرائیلی‌اش، نگرانی از ادامه ناآرامی‌ها را به اطلاع مقامات اسرائیلی رساند.
 • دست برتر چین و روسیه

  دنیای‌اقتصاد: آمریکا و متحدانش برای جنگ بزرگ بعدی آماده نیستند. این نظری است که داکوتا وود، محقق هریتیج در امور دفاعی مطرح کرده است. او می‌گوید: ارتش آمریکا یا اندازه، آمادگی و تجهیزات لازم برای پیروزی در جنگ را دارد یا ندارد. عواقب آن، در هر صورت عجیب و غریب است. داکوتا وود در مجله نشنال اینترست می‌نویسد: آیا دولت بایدن و اکثریت دموکرات آن فکر می‌کنند که رقبای اصلی آمریکا منتظرند تا مشکلات داخلی این کشور حل شود و سپس به رقابت نظامی با آمریکا مشغول می‌شوند. در این زمینه دولت افزایش ۷/ ۱ درصدی هزینه‌های دفاعی را برای سال ۲۰۲۲ پیشنهاد کرده که با توجه به نرخ تورم کافی نیست. این در حالی است که بایدن درخواست افزایش ۱۶ درصدی هزینه‌های داخلی را دارد. این مبلغ بیش از ۳تریلیون دلار بوده که از ماه نوامبر پرداخت آن آغاز شده است. گفتنی است بخش عمده این مبلغ برای جبران هزینه‌های شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته شده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  در پایان دوره اول ریگان، کیسینجر گفت: «من با بیشتر سیاست‌های دولت ریگان موافقت کرده‌ام حتی زمانی که در مورد نحوه ارائه و توجیهشان چندان به‌وجد نمی‌آمدم.» پس از آنکه ریگان دوره دوم خود را تکمیل کرد، کیسینجر اجازه داد که مقداری هرچند ناچیز «وجد» وارد ارزیابی‌هایش شود. او نوشت که «دوره ریگان، دوره عملکرد شگفت‌انگیز بود. او «‌انسجام عالی» و «قدرت فکری قابل‌ملاحظه» را در دکترین سیاست خارجی دنبال می‌کرد. کیسینجر با اتهام «جنایتکار جنگی» که به عقیده عمومی حزب دموکرات تبدیل‌شده بود، به دنبال این نبود که با حمله به تنها متحدان بالقوه‌اش، خود را در گرداب سیاسی غرق سازد. همان‌طور که گفته بود، زمان‌هایی وجود داشت که بازی‌کردن نقش فرصت‌طلب معنا می‌یافت. از نظر کیسینجر، دهه ۸۰ یکی از این زمان‌ها بود.
 • روسیه و غرب؛ خروج از مسیر دیپلماسی

  عابد اکبری کارشناس مسائل بین‌الملل
  ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هفته گذشته به غرب هشدار داد از «خط قرمز روسیه» عبور نکند، در غیر ‌این ‌صورت با پاسخ «نامتقارن، صریح و سخت» روسیه مواجه خواهد شد. اگرچه موضوعاتی مانند ماجرای ناوالنی و اختلافات بر سر اوکراین شدت یافته و سطح اختلافات را بالا برده است، اما اختلافاتی مانند چچن، گسترش ناتو به شرق، کوزوو، شخص پوتین یعنی کسی که مامور سابق کاگ‌ب بوده است، نزاع قدرت سیاسی-نظامی، انقلاب‌های رنگی، نقش اتحادیه اروپا و سلاح انرژی، درگیری گرجستان، درگیری سوریه و در این بین اختلافات دیگری مانند مداخله در انتخابات یا مرگ جاسوس‌های دو طرف، همیشه و همچنان در بین خطوط تمام مواجهات روسیه و غرب دیده می‌شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر