• تحریف اطلاعات کرونایی در روسیه

  دنیای‌اقتصاد: دست‌کم ۳۰۰ هزار نفر در سال گذشته در روسیه طی دوران ویروس کرونا فوت کرده‌اند. تجزیه و تحلیل نیویورک‌تایمز از داده‌های مرگ‌و‌میر نشان می‌دهد مرگ‌و‌میر در روسیه طی شیوع پاندمی در سال گذشته ۲۸ درصد بیشتر از حد طبیعی بوده است. اما بیشتر مرگ‌های مازاد به دلایلی غیر از کرونا همچون سکته قلبی و ذات‌الریه ثبت شده است.
 • موج مهاجرت کارگران خارجی از لبنان

  دنیای‌اقتصاد: «صبرینا»، یک کارگر خانگی اهل بنگلادش، کارگری است که به سختی قدش به ۵/ ۱ متر می‌رسد و بسیار لاغر است. لبه شانه هایش از بس که کف زمین خانه‌ها را ساییده از زیر لباسش هم بیرون زده است. او بیمار به نظر می‌رسد و با این حال، برای «قوت لایموت» و نانی بخور و نمیر ساعت‌ها کار می‌کند. «آنشول وِرا»، در گزارش ۱۱ آوریل برای الجزیره نوشت، صبرینا ۱۰ سال پیش برای جست و جوی کار به لبنان آمد. بنگلادش، یک کشور در حال توسعه، جمعیت زیادی برای سیر کردن و فرصت‌های شغلی اندکی دارد. مهاجرت به لبنان نتیجه داد. ارزش پول لبنان نزدیک به ارزش دلار بود.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  زندگی در این جهان چالش‌های بی‌پایان بدون تصور آسوده‌خیالانه رؤیاهای اتوپیایی یا امیدهای کمال‌گرایانه به‌عنوان نقشه راهی برای تصمیم‌گیران به چه معناست؟ کیسینجر نوشت: «هیچ زمین مسطحی در سیاست خارجی نیست.» به نوشته کیسینجر، «هر دستاوردی با رنج و مشقت جدیدی خریداری می‌شود.» ازآنجاکه هیچ استراحتی برای یک ابرقدرت جهانی وجود ندارد، کار و سلوک سیاست خارجی یک کار تمام‌وقت ۲۴ ساعته است؛ کاری که فقط می‌تواند از سوی فردی به اجرا در آید که آماده وقف کامل خود است.
 • حمله ترامپ به پنس و مک کانل

  رویترز: دونالد ترامپ در اظهاراتی در یک مراسم با حضور حامیان مالی کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه متعهد شد به جمهوری‌خواهان در کسب کرسی‌های کنگره در انتخابات سال ۲۰۲۲ کمک کند اما دو چهره ارشد این حزب یعنی میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت سنا و مایک پنس، معاونش در زمان ریاست‌جمهوری را مورد حمله قرار داد. مک‌کانل به خاطر گفتن این حقیقت واضح در دوره پس از انتخابات ۲۰۲۰ که جو بایدن در کسب ریاست‌جمهوری پیروز شده، با ترامپ اختلاف پیدا کرد. به گفته یکی از شرکت‌کنندگان این مراسم، ترامپ با جدا شدن از متن از پیش آماده شده سخنرانی‌اش این سناتور را حرامزاده خوانده است. همچنین ترامپ قبل از ترک ریاست‌جمهوری از مایک پنس به‌خاطر عدم مداخله با هدف متوقف ساختن روند تایید شمارش آرای انتخابات از سوی کنگره انتقاد کرده بود، در حالی که این معاون رئیس جمهور سابق چنین اختیاری نداشت. یک شرکت‌کننده در مراسم مذکور اظهار کرد، ترامپ مجددا با جدا عمل کردن از متن سخنرانی از پیش آماده شده‌اش اظهار کرد، اخیرا با مایک پنس صحبت داشته و به او گفته که هنوز از او ناراحت است. او در این شب گفت: من در حالی امشب در برابر شما می‌ایستم که مملو از این اطمینان هستم که در سال ۲۰۲۲ ما قرار است مجلس نمایندگان را باز پس بگیریم و قرار است مجددا مدعی کنترل سنا شویم و سپس در سال ۲۰۲۴ یک نامزد جمهوری‌خواه قرار است در کسب کاخ سفید پیروز شود.
 • قتل عام در میانمار

  رویترز: انجمن کمک‌رسان به زندانیان سیاسی و یک روزنامه محلی گزارش دادند، نیروهای امنیتی میانمار از نارنجک‌های تفنگی علیه معترضان در نزدیکی یانگون استفاده کرده و بیش از ۸۰ تن را به کام مرگ کشاندند. جزئیات مربوط به کشته شدن این افراد در شهر باگو واقع در ۹۰ کیلومتری شمال شرق یانگون در ابتدای امر در دسترس نبود چون نیروهای امنیتی میانمار اجساد را در معبد «زیار مونی» انباشته کرده و محل را محاصره کردند.
 • نقشه طغیان کرونا در اروپا

  دنیای‌اقتصاد: نوع جهش‌یافته کووید-۱۹ موسوم به کرونای انگلیسی در سراسر اروپا در حال گسترش است؛ اما از سوی مقامات اروپایی در چند هفته گذشته چندان جدی گرفته نشد. این نوع ویروس ناگهان طغیان کرده و در بیش از ۱۰ کشور اروپایی شیوع یافته است. گونه‌های دیگری از این ویروس که در آفریقای جنوبی کشف شده است، به‌شکل قابل‌توجهی در اروپا دیده می‌شود.
 • بایدن مستاصل

  دنیای اقتصاد: جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده در ایام انتخابات بارها خواستار وحدت در آمریکا شد اما هنوز در فضای سیاسی آمریکا دوپارگی دیده می‌شود. جو بایدن که خواستار پایان جنگ در بحث‌های سیاسی شده است، با این حال به‌نظر می‌رسد این هدف دور از انتظار باشد، حتی برای او. به گزارش الجزیره، حدود یازده هفته از سخنرانی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در مراسم تحلیفش می‌گذرد؛ جایی که وی از وحدت سخن گفت و از آمریکایی‌ها و سیاست مداران خواست تنش سیاسی را پایین بیاورند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  مورگنتا، این بدبین همیشگی و پدر واقع‌گرایی در آمریکا، به همراه واقع‌گرای دیگر که آنها را دو واقع‌گرای یهودی- آلمانی می‌نامند با یک زبان سخن می‌گفتند و قدردانی مورگنتا از خدمت عمومی کیسینجر در سطح کاملا متفاوتی از اکثر بدخواهان کیسینجر یا حتی بیشتر تحسین‌کنندگان و مداحانش بود. چنین به نظر می‌رسید که گویی مورگنتا و کیسینجر به تنهایی با یکدیگر سخن می‌گویند، با زبان رئالیسم سرد و بی‌روح مکالمه می‌کنند و کسانی را که در حاشیه هستند، به‌عنوان مداخله‌گران ساده‌لوح تنزل می‌دهند.
 • قشون‌کشی تمام عیار روس‌ها در مرز اوکراین

  دنیای‌اقتصاد: نفربرهای زرهی جنگی در بزرگراهی در جنوب روسیه قرار دارند. ستون‌هایی از تانک در کنار جاده‌های اصلی پارک شده اند. توپخانه سنگین هم با قطار حمل می‌شود. ویدئوهایی از تحرکات نظامی روسیه طی یک ماه اخیر در رسانه‌های اجتماعی این کشور دیده شده است که از سوی کاربران به اشتراک گذاشته شده و توسط محققان هم مستند شده است. دولت‌های غربی در تلاشند تا دلایل این قشون‌کشی روس‌ها را دریابند.
 • حفاری‌های پکن در دریای چین جنوبی

  دنیای‌اقتصاد: رسانه‌های دولتی گزارش دادند چین در میان آب‌های مورد اختلاف با مدعیان رقیب مانند تایوان و فیلیپین در عمق دریای چین جنوبی دست به حفاری زده تا منابع زیر آب را از بستر دریا بازیابی کند. این در حالی است که ایالات متحده حضور دریایی خود را در منطقه افزایش داده است. به گزارش روز پنج‌شنبه خبرگزاری رسمی شینهوا، دانشمندان چینی در یک کشتی تحقیقاتی دریایی از سیستم حفاری بومی «Sea Bull II» برای به دست آوردن منابع زیر آب به طول ۲۳۱ متر (۷۵۷ فوت) در عمق ۲۰۶۰ متری (۶۷۶۰ فوتی) استفاده کرده‌اند. شینهوا افزود: این سیستم می‌تواند به کشف ذخایر گاز طبیعی در بستر دریا کمک کند که اشاره دارد به کریستال‌های یخ‌مانند جامد تشکیل شده از مخلوط متان و آب که به‌عنوان منبع امیدوار‌کننده‌ای از انرژی مطرح می‌شوند.
 • ۶ اقدام برای اپیدمی تیراندازی

  دنیای‌اقتصاد: بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نخستین قدم‌ها را برای مقابله با خشونت مربوط به حمل اسلحه برداشت و گفت که از اقدامات محدودکننده اسلحه گرم در این کشور رونمایی خواهد کرد. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، با متوقف شدن قانون مربوط به محدود کردن حمل اسلحه در کنگره که با مخالفت جمهوری خواهان رخ داد، رئیس‌جمهوری ایالات متحده دستور به توقف استفاده از اسلحه‌های موسوم به ارواح را صادر کرد و گفت که اپیدمی تیراندازی «یک شرمساری بین‌المللی» است. در جایی که تیراندازی‌های مکرر و شرارت‌آمیز جولان می‌دهند و دولت‌ها تاکنون نتوانسته‌اند از آن جلوگیری کنند، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا شش اقدام را برای مقابله با اپیدمی مرتبط با خشونت اسلحه گرم در این کشور اعلام خواهد کرد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  مورگنتا نه فقط از روزهای حضورش در آلمان وایماری بلکه از مخالفت تک و تنهایش با ویتنام کاملا از بزدلی روشنفکران آگاه بود. او می‌گفت، برخی حامیان جنگ در حملاتشان به مخالفان جنگ آن‌قدر خشن بوده‌اند که او مظنون است که انگیزه‌هایشان آن‌قدر که باید روشنفکرانه نبود. این روشنفکران دیگر روشنفکر نبودند و به ایدئولوگ‌ها و ابزارهای صرف زور تبدیل شدند و در بدترین حالت، آنها هوش خود را برای به دست‌دادن دلایلی برای اجبارهای بی‌رحمانه دولت به کار می‌گرفتند.
 • اولتیماتوم مرکل به پوتین

  دنیای‌اقتصاد: دولت آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه از وی خواست تا نیروهای روسی مستقر در نزدیکی مرز اوکراین را کاهش دهد. به گزارش رویترز، روز پنج‌شنبه، مرکل همچنین موضوع الکس ناوالنی مخالف دولت روسیه را که گفته می‌شود تحت شرایط سختی در بازداشت است، در این تماس تلفنی مطرح کرد. دولت آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: در میان مسائل دیگر، این مکالمه درباره تقویت حضور نظامی روسیه در نزدیکی شرق اوکراین بود. در ادامه این بیانیه آمده است : صدراعظم درخواست کرد که در راستای تنش‌زدایی، این حضور کاهش پیدا کند. این در حالی است که ولادیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین پس از افزایش درگیری با نیروهای جدایی‌طلب و تنش با مسکو روز گذشته به شرق کشور سفر کرد.
 • دردسرهای بی‌بی برای حفظ قدرت

  دنیای‌اقتصاد: دو هفته پس از انتخابات پارلمانی اسرائیل که برنده قطعی نداشت، رئیس‌جمهور اسرائیل روز سه‌شنبه، هفدهم فروردین، اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو را به تشکیل کابینه جدید موظف می‌کند. مکلف شدن نتانیاهو به تشکیل کابینه جدید در حالی است که در فاصله نه چندان دور از ساختمان‌های ریاست جمهوری و نخست‌وزیری اسرائیل، محاکمه وی در دادگاه استان بیت‌المقدس در جریان است. «ایزابل کرچنر» در گزارش ۶ آوریل برای نیویورک تایمز نوشت که مکلف شدن او راهی احتمالی پیش روی نتانیاهو برای ماندن در قدرت است؛ هرچند محاکمه او در جریان باشد. این کاری آسان نخواهد بود و موفقیت هم با توجه به شکاف‌هایی که موجب بن بست سیاسی در این رژیم شده هیچ ضمانتی ندارد. در حالی که این رژیم در امتداد خطوط گسل سکولار- مذهبی، جناح راست- چپ، یهود- عرب تقسیم شده است اما شکاف اصلی حول شخصیت قطبی‌ساز نتانیاهو می‌گردد. نتانیاهو یک روز پس از آغاز محاکمه‌اش به اتهام دریافت رشوه، تقلب، فساد و شکستن اعتماد مردم، به تشکیل کابینه مکلف شد.
 • همراهی مردم با دموکرات‌ها

  در سال ۱۹۹۳ زمانی که بیل کلینتون اولین کنفرانس مطبوعاتی خود را به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا برگزار کرد، بدهی ملی حدود ۶۳درصد تولید ناخالص داخلی بود و اقتصاد آمریکا در رکود قرار داشت. او در ابتدای سخنانش تاکید کرد که قبل از هر اقدامی برای تحریک اقتصاد آمریکا، ابتدا کسری را کاهش خواهد داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر