آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۸۵

 • تاریخ اروپا در آتش

  دنیای اقتصاد: کلیسای تاریخی نوتردام در پاریس دوشنبه شب ۲۶ فروردین‌ برابر با ۱۵ آوریل ۲۰۱۹ در آتش‌سوزی مهیبی سوخت. این آتش‌سوزی حوالی ساعت ۱۹ به وقت محلی آغاز شد و ماموران آتش‌نشانی بلافاصله در محل حاضر شدند. «جیمز گریفیث»، «ملیسا بل» و جمعی دیگر از گزارشگران سی‌ان‌ان در ۱۶ آوریل نوشتند که تا پیش از رسیدن ۴۰۰ آتش‌نشان، این بنا چند ساعتی در آتش می‌سوخت. با این حال، آتش‌نشانان کوشیدند تا مانع سرایت آتش و تخریب بخش‌های دیگر بنا شوند.
 • «این» خواستار مذاکره با «اون» شد

  دنیای اقتصاد: مون‌جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی روز دوشنبه گفت که مایل است با کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی دیدار داشته باشد. این اظهارنظر پس از آن صورت می‌گیرد که رهبر کره‌شمالی سه روز پیش از آن، پیشنهاد میانجیگری رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی را درخصوص مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی به‌طور رسمی رد کرده بود.
 • انتشار عمومی گزارش مولر

  رویترز: وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید نسخه ویرایش‌شده‌ای از نتیجه تحقیقات رابرت مولر، در مورد «دخالت» روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، روز ۱۸ آوریل(۳۰ فروردین) در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.
 • آشفتگی سیاسی در برزیل

  دنیای اقتصاد: ژائر بولسونارو، رئیس‌جمهوری برزیل اخیرا در سخنرانی خود در محل اقامتش گفته است که وی برای ریاست‌جمهوری خلق نشده، بلکه اساسا سرباز خلق شده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، لحن گفتار رئیس‌جمهوری برزیل هر چند با نشاط دیده می‌شود اما این پیام تاکید دارد که ریاست‌جمهوری وی در چند ماه نخست با آشفتگی همراه بوده است. در بیش از ۱۰۰ روزی که وی وارد دفتر کار خود شده است، نتوانست از سرمایه سیاسی‌اش به خوبی استفاده کند و پیشرفت اندکی در کارها داشته است. زمزمه‌هایی وجود دارد که صبر و تحمل برزیلی‌ها لبریز شده است.
 • دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا؟

  سی‌ان‌ان: پنتاگون درحال آماده کردن گزینه‌های نظامی جدید بازدارنده برای مقابله با نفوذ روسیه، کوبا و چین در ونزوئلا است که در عین حال وارد مرحله اقدام نظامی فعال نشود. این به اصطلاح گزینه‌های بازدارنده در نشستی در چند روز پیش در کاخ سفید از سوی مقام‌های دولت ترامپ برای ونزوئلا دستور داده شده‌اند؛ نشستی که در آن جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا به پاتریک شاناهان وزیر دفاع موقت این کشور گفته، طرح‌ها و ایده‌های جدیدی در ارتباط با بحران ونزوئلا تهیه کند. یک مقام آگاه وزارت دفاع آمریکا به سی‌ان‌ان اعلام کرد، طرح اولیه این گزینه‌ها از جانب ستاد مشترک پنتاگون که اقدام به برنامه‌ریزی برای عملیات‌های نظامی آینده می‌کند همراه با فرماندهی جنوبی ارتش آمریکا که ناظر بر اقدامات نظامی آمریکا در نیم‌کره‌جنوبی است، در دست تهیه است. با وجود آنکه اخیرا مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا گفت، تمامی گزینه‌ها برای مقابله با ونزوئلا روی میز است. چند مقام پنتاگون گفتند، در این وزارتخانه تمایلی برای استفاده از نیروهای نظامی آمریکا علیه حکومت ونزوئلا به منظور سرنگون کردن اجباری آن از قدرت وجود ندارد.

بیشتر