آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۸۴

 • عجیب‌ترین انتخابات در جهان

  دنیای اقتصاد: افزون بر ۹۰۰ میلیون نفر، یعنی رقمی بیش از ۱۰ درصد جمعیت دنیا، می‌توانند در چند هفته آینده پای صندوق‌های رای بروند. دولت هندوستان متعهد شده است که برای دورافتاده‌ترین نقاط کشور شرایط رای‌گیری را فراهم کند. راسل گلدمن در گزارشی در نیویورک‌تایمز به تاریخ ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) نوشت: دموکراسی از این ساده‌تر نمی‌شود، هر شخصی، یک رای. اما برای این معادله چه اتفاقی می‌افتد، زمانی که یک فرد، تنها در معبدی زندگی می‌کند که در دل جنگل و در محاصره شیرها و کبراها قرار دارد؟ این مسوولان انتخابات هندوستان هستند که به سراغ او می‌روند.
 • امتیازات بزرگ ژنرال‌ها به مخالفان

  دنیای اقتصاد: اصلی‌ترین گروه معترض در سودان خواستار واگذاری فوری قدرت به یک دولت انتقالی غیرنظامی شده است. این گروه می‌گوید همچنان به تظاهرات ادامه خواهد داد تا به اهداف خود دست یابد. «خالد عبدالعزیز»، در گزارش ۱۴ آوریل برای رویترز، نوشت که «انجمن مشاغل حرفه‌ای» سودان (SPA) خواستار روی کار آمدن یک شورای انتقالی شده که ارتش باید از آن حمایت کند. این انجمن افزود «تمام اشکال فشار مسالمت‌آمیز را برای دستیابی به اهداف انقلاب وارد خواهد کرد.»
 • ظهور بی‌سابقه راست‌افراطی در فنلاند

  دنیای اقتصاد: «سوسیال دموکرات»‌های چپگرای فنلاندی و حزب ملی‌گرای «فنلاندی‌ها» روز یکشنبه ۲۵ فروردین ماه برنده انتخابات عمومی شدند و حس ناامنی در این کشور را بر سر مهاجرت، رفاه و تغییرات آب و هوایی دامن زدند. «آن کورانن» و «تارمو ویرکی» در گزارش ۱۴ آوریل برای رویترز، به نقل از نتایج نهایی وزارت دادگستری می‌نویسند حزب سوسیال دموکرات با ۷/ ۱۷ درصد آرا و کسب ۴۰ کرسی از مجموع ۲۰۰ کرسی پارلمان، توانست در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شود، درحالی‌که حزب ضداروپای «فنلاندی‌ها» ۵/ ۱۷ درصد آرا را به‌دست آورد. آنتی رینه، دبیرکل حزب سوسیال دموکرات گفت: «برای اولین بار از ۱۹۹۹ به بعد، ما بزرگ ترین حزب فنلاند هستیم.» حزب حاکم «مرکزی فنلاند» به رهبری نخست‌وزیر «یوها سیپیلا» و ائتلاف ملی راست میانه به ترتیب ۸/ ۱۳ و ۰/ ۱۷ درصد رای آوردند و این اولین بار در تاریخ این کشور است که هیچ حزبی بیش از ۲۰ درصد را نتوانست در انتخابات عمومی به‌دست آورد.
 • رونمایی از«معامله قرن» در تابستان

  واشنگتن‌پست: انتظار می‌رود «معامله قرن» کاخ سفید برای خاورمیانه اواخر بهار یا اوایل تابستان رونمایی شود اما با طرح تشکیل کشور مستقل فلسطین که فرضیه مقدم تلاش‌های صلح بوده است، فاصله خواهد داشت. منابع مطلع می‌گویند پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای «معامله قرن» با هدف حل‌وفصل اختلافات عرب-اسرائیل وعده بهبود عملی در زندگی فلسطینیان را می‌دهد، اما در سرحد تضمین یک کشور جداگانه و کاملا مستقل فلسطینی متوقف می‌شود.
 • لغو سفر هیات اسرائیلی به بحرین

  رویترز: یک هیات اسرائیلی که قرار بود این هفته در کنفرانسی در منامه پایتخت بحرین شرکت کند، به‌دلیل «ملاحظات امنیتی» از این سفر صرف‌نظر کرد. مسوولان «شبکه کارآفرینی جهانی» که برگزارکننده کنفرانس هستند روز یکشنبه ۲۵ فروردین این خبر را اعلام کردند. با این حال، یکی از سخنگویان وزارت اقتصاد اسرائیل می‌گوید سفر برنامه‌ریزی شده هیات اسرائیل به‌دلیل «مشکلات سیاسی» به تاخیر افتاده است. سفر این هیات با انتقادهایی در بحرین مواجه شد؛ از جمله پارلمان بحرین که در شبکه‌های اجتماعی خواستار لغو سفر اسرائیلی‌ها شده بود. اسرائیل و کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس در چند سال اخیر در تلاش بوده‌اند برای مقابله با رقبای منطقه‌ای نوعی ائتلاف را تشکیل بدهند. اسرائیل تنها با دو کشور عرب مصر و اردن روابط رسمی دیپلماتیک دارد که هر دو از همسایگانش هستند.
 • داعش در تدارک حمله سراسری به اروپا

  دیلی میل: طبق اسنادی که از یک حافظه کامپیوتری در سوریه کشف شده، داعش برای انجام حملاتی در سراسر اروپا برنامه‌ریزی کرده است. این اطلاعات از یک حافظه کامپیوتری به‌دست آمده‌ که اعضای داعش اوایل سال‌جاری میلادی و هنگام فرار از آخرین منطقه تحت کنترل خود در سوریه آن را جا گذاشته‌اند. به نظر می‌رسد این برنامه‌ریزی‌ها از حمله چهار سال گذشته داعش در پاریس الهام گرفته شده باشند که طی آن ۱۳۰ نفر جان خود را از دست دادند.
 • حکومت پدر و پسران در مصر

  تایمز: در دوره‌ای که عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر برای تصویب اصلاحات قانون‌اساسی تلاش می‌کند که تضمینی برای ریاست‌جمهوری وی تا سال ۲۰۳۰ است، پسران وی نیز به‌طور جدی در اداره امور کشور به وی کمک می‌کنند. سیسی با آغاز سال ۲۰۱۳، ۸۷ ساله می‌شود. گفته می‌شود «محمود سیسی» که سرتیپ دستگاه اطلاعات مصر است بر یک کمیته غیردولتی نظارت دارد که ماموریت آن نظارت بر روند تصویب اصلاحات قانون‌اساسی است. «مصطفی»، پسر بزرگ سیسی، نیز که در پستی عالی در سرویس نظارت اداری فعالیت کرده است با تلاش برای تثبیت قدرت شخصی خود و قدرت ارتش بر دستگاه اداری مصر، نقش مهمی را در دوره ریاست‌جمهوری سیسی ایفا می‌کند. «حسن»، پسر سوم سیسی، نیز مهندس یکی از شرکت‌های نفتی است و اخیرا گفته شده که وی نیز به دستگاه اطلاعات مصر پیوسته است. دولت این کشور اصرار دارد که پیشنهاد اصلاح قانون‌اساسی که توسط اعضای پارلمان مطرح شده هیچ‌گونه ارتباطی میان سیسی و پسرانش با این اصلاحات وجود ندارد اما ترفیع رتبه‌هایی که پسران سیسی از آن برخوردار شده‌اند نوعی ناخرسندی را حتی در میان طرفداران وی ایجاد کرده است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر