آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۸۳

 • نقشه پوپولیست‌های اروپایی برای دوم خرداد

  دنیای اقتصاد: تصمیمی که گرفته شد، تعجب‌برانگیز بود. زمانی که کمیته صلح نوبل در سال ۲۰۱۲، قرار بود نام برنده را مشخص کند، همگان انتظار داشتند که جایزه در ارتباط با بهار عربی باشد. هرمان ون رامپویی، اولین رئیس شورای اتحادیه اروپا که در دسامبر آن سال جایزه صلح نوبل را گرفت، می‌گوید: تقریبا هیچ‌کس انتظار نداشت که این جایزه به قاره‌ای کهن برسد که حالا به یک قاره جنگ‌زده تغییر شکل یافته، تا اتحادیه اروپایی که صلح در آن جاری و ساری بود. رامپویی می‌افزاید: قاره ما زخم‌های ناشی از شمشیرها، توپ‌ها، اسلحه‌ها، سنگرها و تانک‌ها را تحمل می‌کند. ون رامپویی تصریح می‌کند: «امروز اروپا به بوروکراسی توجه دارد. به‌جای اینکه صدای توپ و تانک در آن شنیده شود، صدای کاغذ و قلم بوروکراسی است که در پایتخت آن یعنی بروکسل شنیده می‌شود.»
 • رئیس سازمان اطلاعات سودان استعفا کرد

  دنیای اقتصاد: رئیس قدرتمند سازمان اطلاعات سودان هم روز شنبه ۲۴ فروردین ماه، دو روز پس از کنار رفتن عمر البشیر، ردای قدرت را از تن به در آورد زیرا معترضان همچنان در خارج از مقر فرماندهی ارتش مستقر هستند و کناره‌گیری مقام‌های ارشد دولت البشیر را خواستارند. اعتراضات سودان یکی از مسالمت‌آمیزترین اعتراضات طی سه دهه گذشته در کهکشان جامعه عربی است.
 • در مذمت ابطال احتمالی انتخابات ترکیه

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  به‌رغم گذشت دو هفته از خاتمه انتخابات محلی و شوراها در ترکیه تا روز جمعهگذشته اعلام نتایج قطعی در کلان‌شهر استانبول به پایان نرسیده و هر روز خبرهای جدیدی از جمله اعتراض حزب عدالت و توسعه به نتایج انتخابات در برخی از شهرستان‌ها یا صندوق‌ها به دلیل وجود شائبه در صدر اخبار این کشور درج می‌شود.

بیشتر