آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۸۲

 • ژنرال جانشین ژنرال

  دنیای اقتصاد: عوض محمد احمد بن‌عوف، وزیر دفاع سودان که شامگاه پنج‌شنبه (۲۲ فروردین) به‌عنوان رئیس شورای نظامی موقت سوگند یاد کرده بود، شامگاه جمعه از مقام تازه خود استعفا کرد. عوض بن‌عوف در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که ژنرال عبدالفتاح عبدالرحمان برهان به‌جای او مقام ریاست شورای نظامی را به عهده می‌گیرد. مردم با انتشار خبر استعفای وزیردفاع با شور و هیجان به خیابان‌ها ریختند، درحالی‌که شعار می‌دادند: «دو روزه دو رهبر را سرنگون کردیم.» مردم با ادامه حکومت نظامیان مخالف هستند.
 • اولتیمـاتوم اون به ترامپ

  دنیای اقتصاد: کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی گفته است که اگر آمریکا به ادامه مذاکرات دیپلماتیک علاقه‌مند است، بهتر است که شیوه فعلی خود را متوقف کند. به گزارش سی‌ان‌ان، به نقل از خبرگزاری رسمی کره‌شمالی، اون در چهاردهمین نشست مجمع عالی جمهوری دموکراتیک خلق کره‌شمالی گفته است: «اول از همه، لازم است که ایالات‌متحده دست از رویکرد فعلی‌اش بردارد.» او ادامه داده است: «آن چیزی که مشخص است، در صورتی که ایالات‌متحده به این شیوه خود متکی باشد، چشم‌انداز حل مساله مبهم و خطرناک خواهد بود.»
 • آغاز عملیات بهاری طالبان

  خبرگزاری آلمان: گروه طالبان افغانستان روز جمعه ۲۳ فروردین در بیانیه‌ای از آغاز عملیات بهاری خود خبر داد. طالبان در این بیانیه گفته است عملیات «فتح» با هدف پایان دادن به «اشغال» و «پاک کردن» افغانستان از «تعرض و فساد» آغاز می‌شود. طالبان همچنین مدعی شده که هدف عملیات بهاری وادار کردن شهروندان به ترک صفوف پلیس و ارتش افغانستان است. این گروه از نیروهای امنیتی افغانستان خواسته ‌است که به فکر نجات جان خود باشند و از «دشمنی‌های بی‌معنی و مقاومت بیهوده» خودداری کنند و به صفوف طالبان بپیوندند.
 • تظاهرات علیه جانشین بوتفلیقه

  آسوشیتدپرس: مردم الجزایر در هشتمین جمعه پی‌‌درپی به خیابان‌های پایتخت آمده و علیه رئیس‌جمهور موقت این کشور تظاهرات کردند. حضور پررنگ پلیس و استفاده از خودروهای آب‌پاش نیز نتوانست آنها را متفرق کند. مردم الجزایر با حضور مجدد در خیابان‌های الجزیره، پایتخت این کشور، در روز جمعه ۲۳ فروردین تاکید کردند، برکناری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهور دیرپای این کشور نیز مانع از ادامه اعتراضات آنها نخواهد شد. اعتراضات روز جمعه مثل تظاهرات تمامی این هشت هفته اخیر عمدتا مسالمت‌آمیز طی شد اما تنش‌های آن بیش‌ از سایر گردهمایی‌ها بود. حضور پلیس در خیابان‌ها ملموس‌تر از همیشه بود و ماموران در برابر جمعیتی که به سوی الجزیره سرازیر شده بودند حاضر شده و اتومبیل‌هایی که وارد شهر می‌شدند را بازرسی می‌کردند.
 • خروج امدادگران اروپایی از لیبی

  دویچه وله: اتحادیه اروپا به‌دلیل نبرد سختی که بر سر تصرف طرابلس، پایتخت لیبی، بین نیروهای خلیفه حفتر، ژنرال سابق ارتش این کشور و قوای دولتی درگرفته نیروهای امدادگر بین‌المللی خود را که در چارچوب «ماموریت امنیت مرزی» EUBAM و با هدف مدیریت مرزهای لیبی در طرابلس بودند به تونس منتقل کرده است. به گفته سخنگوی اتحادیه اروپا، قرار است این نیروها از تونس بر اوضاع نظارت کنند.
 • نشست کوتاه رهبران سودان جنوبی

  واشنگتن پست: رقابت دیرینه سالوا کر، رئیس‌جمهوری سودان جنوبی و ریک مچار، معاون سابق او ریشه جنگ داخلی سودان جنوبی محسوب می‌شود که سال‌هاست ادامه دارد. اما پاپ فرانسیس با میزبانی از این دو مقام از طرفین درگیر تقاضا کرد با هدف پایان دادن به این خشونت‌ها اختلافات را کنار بگذارند. این امر انتظار وقوع تحولات مثبت را افزایش داد. پاپ فرانسیس،‌ رهبر کاتولیک‌های جهان پنج‌شنبه مقابل سالوا کر و ریک مچار روی زمین زانو زد، پای آنها را بوسید و تقاضا کرد تا صلح کنند.
 • لاهه درباره عملکرد نظامیان آمریکایی تحقیق نمی‌کند

  بی‌بی‌سی: قضات دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه درخواست آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی در افغانستان را رد کرده‌اند. در یک بیانیه منتشرشده از سوی این دیوان آمده است: «قضات دادگاه تصمیم گرفتند که انجام تحقیقات درباره اتهامات جنایات جنگی در افغانستان درحال‌حاضر نمی‌تواند به سود تامین عدالت باشد.» هفته پیش آمریکا روادید فاتو بنسودا، دادستان دیوان بین‌المللی کیفری را به‌خاطر تحقیقاتش درباره عملکرد نظامیان آمریکایی در افغانستان لغو کرد.
 • واکنش هیلاری به بازداشت آسانژ

  گاردین: هیلاری کلینتون در واکنش به بازداشت موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس که ایمیل‌هایی از کمپین ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ او را هم فاش کرده بود، گفت: جولیان آسانژ باید بابت آنچه مرتکب شده است، پاسخگو باشد.وزیر سابق خارجه آمریکا می‌گوید: از این کیفرخواست کاملا مشخص است که هدف آن تنبیه روزنامه‌نگاری نیست. بحث آزادی مطبوعات در میان نیست. این مساله مربوط به همکاری برای هک یک کامپیوتر نظامی و سرقت اطلاعات دولت ایالات‌متحده آمریکا است. آسانژ ۴۷ ساله که ۲۴۸۷ روز در سفارت اکوادور سکنی گزیده بود، در نهایت با لغو پناهندگی سیاسی و اقدام افسران پلیس انگلیس برای بازداشت مواجه شد. او از سال ۲۰۱۲ با ورود به این ساختمان دیپلماتیک در لندن تلاش کرد تا از استرداد خودش به سوئد و مواجهه با اتهامات تجاوز جنسی خودداری کند.

بیشتر