• توافق بزرگ پوتین و بایدن

  دنیای‌اقتصاد: روسای‌جمهور آمریکا و روسیه روز سه‌شنبه ۷ بهمن‌ماه برای اجتناب از مسابقه جدید تسلیحاتی توافق کردند که آخرین پیمان هسته‌ای بازمانده میان خود را تمدید کنند. اما یک مقام کاخ سفید گفت بایدن همچنین با رهبر کرملین در مورد مسمومیت الکسی ناوالنی و هک شبکه‌های کامپیوتری در آمریکا صحبت کرد. «دیوید. ای. سنجرز» و «آنتون تروئیانوفسکی» در گزارش ۲۶ ژانویه نوشتند، این اولین تماس میان رهبران دو قدرت بزرگ هسته‌ای در جهان از زمان روی کار آمدن بایدن است. اما این تماس به خاطر «لحن» و «مواد» مطروحه در آن مورد رصد قرار گرفته است: بایدن در زمانی که «رئیس‌جمهور منتخب» بود وعده داده بود کاری خواهد کرد که «روسیه تاوان این هک را بپردازد» و پس از استقرار در کاخ سفید، خواستار آزادی ناوالنی شد که دستگیری او در ۱۷ ژانویه و پس از بازگشت به روسیه موجی از اعتراض را برانگیخته که نتیجه آن ۳ هزار دستگیری بوده است.
 • محافظه‌کاران از ترامپ عبور نکردند

  دنیای‌اقتصاد: سنا با استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور به اتهام تحریک اغتشاشگران برای حمله به کپیتول‌هیل موافقت کرد. اما در نشست روز سه‌شنبه سنا صرفا ۵ عضو حزب جمهوری‌خواه با دموکرات‌ها برای محاکمه ترامپ همصدا شدند و سایر جمهوری‌خواهان استیضاح رئیس‌جمهوری آمریکا را غیر‌قانونی قلمداد کردند. به این ترتیب در جریان رای‌گیری روز سه‌شنبه در سنا ۵۵ سناتور به قانونی بودن و ۴۵ تن دیگر به غیر‌قانونی بودن استیضاح رای دادند. ترکیب مجموع آرا نشان می‌دهد استیضاح ترامپ که قرار است ماه فوریه برگزار شود موفقیت‌آمیز نخواهد بود و حکم برائتش صادر خواهد شد؛ چراکه برای محکوم کردن رئیس‌جمهوری پیشین این تصمیم باید توسط دو سوم مجلس سنا تایید شود که در چنین شرایطی حداقل ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه باید با تمامی نمایندگان دموکرات همصدا شوند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  هنری جکسون، سناتور دموکرات از واشنگتن، «به شکل موثری، اولین سیاستمدار نومحافظه‌کار برجسته» و یک سیاستمدار و یک دولتی رفاه‌طلب لیبرال در امور داخلی نامیده می‌شد، اما در سیاست خارجی یک ضدکمونیست بود که شبیه یک جمهوری‌خواه سرسخت به نظر می‌رسید؛ در سال ۱۹۶۹، نیکسون از او خواست تا وزیر دفاع دولتش شود‌ اما او رد کرد. در سال ۱۹۷۲‌ زمانی که نیکسون و کیسینجر در حال مذاکره بر سر مسائل اقتصادی با شوروی بودند و به‌دنبال راهی برای سازش می‌گشتند، جکسون اصلاحیه‌ای بر لایحه تجاری زد تا روس‌ها را وادار به سست کردن سیاست‌های مهاجرتی محدود‌کننده‌ای سازد که تعداد یهودیانی که می‌توانستند این کشور را ترک کنند محدود می‌ساخت. هدف او اعمال فشار بر روس‌ها بود تا اجازه دهند یهودیان از این کشور مهاجرت کنند و قید و بند از دست و پای آنها برداشته شود.
 • «داووس صحرا» شروع به کار کرد

  دنیای‌اقتصاد: عربستان سعودی، بزرگ ترین اقتصاد جهان عرب، قرار است در بحبوحه پاندمی کرونا و روی کار آمدن دولت جدید آمریکا نشست سالانه «ابتکار سرمایه‌گذاری آینده» (FII) را برگزار کند. یک مقام دولت بایدن می‌گوید میلی ندارد مانع طرح‌های استراتژیک این پادشاهی شود. الجزیره در گزارش ۲۶ ژانویه نوشت، این نشست از دیروز چهارشنبه ۸ بهمن ماه شروع شد و «داووس صحرا» نام گرفته است. این نشست شامل مجموعه‌ای از مقام‌های دولتی و غیردولتی و مدیران شرکت‌های جهان خواهد شد. ‌ریچاد آتیاس‌، مدیر عامل FII، اوایل ماه جاری گفته بود: «چهارمین نشست شاید حضور جدیدترین تکنولوژی‌ها برای تسهیل مکالمات خواهد بود و به نفع تمام بشریت خواهد بود.» این نشست بزرگ ترین گردهمایی اقتصادی در خاورمیانه است که به ابتکار محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی برپا می‌شود. ولیعهد عربستان همچنین با «چشم‌انداز ۲۰۳۰» به‌دنبال رهایی از وابستگی به نفت و تقویت بخش خصوصی وتوسعه گردشگری مذهبی است.
 • کاهش بهره‌وری با «ساخت آمریکا»

  توماس فریدمن ستون نویس نیویورک‌تایمز
  دنیای‌اقتصاد: توماس فریدمن در نیویورک‌تایمز نوشت: روشیر شارما، استراتژیست ارشد بنگاه مدیریت سرمایه‌گذاری مورگان استنلی اخیرا از قاعده‌ای تحت عنوان «سوسیالیسم برای ثروتمندان و سرمایه‌داری برای بقیه» سخن گفته است. این پدیده زمانی رخ می‌دهد که مداخله دولت بیشتر در راستای تحریک بازارهای مالی است تا اقتصاد واقعی.
 • داووس به‌دنبال همکاری چندجانبه

  دنیای‌اقتصاد: نشست داووس با عنوان «یک‌سال حیاتی برای ترمیم اعتماد» از روز دوشنبه آغاز به کار کرد. در روز اول این نشست، دبیرکل سازمان ملل و همچنین رئیس‌جمهور چین سخنرانی کردند. شی جین پینگ در نشست مجمع جهانی اقتصاد خواستار بازگشت به چند‌جانبه‌گرایی و لغو جنگ تجاری میان آمریکا و چین شد. او در عین حال نسبت به بروز جنگ سرد جدید هشدار داد.
 • شورش تراکتوری در هند

  دنیای‌اقتصاد: ده‌ها هزار کشاورز هندی دیروز سه‌شنبه ۷ بهمن ماه در اعتراض به اصلاحات جنجالی کشاورزی، کاروانی از تراکتورهای مزین به پرچم‌ هند را در حومه دهلی‌نو به حرکت درآوردند. آنها موانع را کنار زدند و کار به جایی رسید که پلیس مبادرت به پرتاب گاز اشک آور کرد. این اتفاق مصادف با جشن روز جمهوری چالش مستقیمی برای دولت مودی خواهد بود. «مجیب مشعل» و «امیلی شمال» در گزارش ۲۶ ژانویه برای نیویورک تایمز نوشتند، اعتراض این کشاورزان به قوانین جدیدی است که خرید محصولات آنها را با قیمت‌های تضمینی از سوی دولت پایان می‌دهد. اگرچه دولت گفته است به خرید عمده بر اساس حداقل قیمت تضمین‌شده همچنان ادامه خواهد داد، اما کشاورزان این را باور ندارند. دولت می‌گوید که این قوانین باعث افزایش درآمد حاصل از مزرعه‌داری می‌شود و در همین راستا، از بیش از ۴۰ نماینده کشاورزان برای گفت‌وگوهای بیشتر دعوت کرده است. کشاورزان می‌گویند که این اصلاحات فقط به سود تجار و شرکت‌های بزرگ است.
 • اولین زن در مقام وزیر خزانه‌داری آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: جنت یلن، گزینه جو بایدن برای وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده توانست رای اعتماد مجلس سنای آمریکا را در روز دوشنبه ۲۵ ژانویه کسب کند و به‌عنوان اولین زنی شناخته شود که تاکنون به این سمت دست یافته است. سنای آمریکا با ۸۴ رای موافق در برابر ۱۵ رای مخالف که همه آنها از میان جمهوری‌خواهان بودند، صلاحیت جنت یلن را تایید کرد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  کیسینجر در مورد کاسلرو که بیش از هر کس دیگری مسوول توافقاتی بود که ضامن دهه‌ها صلح قاره‌ای میان قدرت‌های بزرگ بود چنین نوشت: «اروپایی‌ترین دولتمرد بریتا‌نیایی». او میان حریفان پیروز و رقیب میانجیگری می‌کرد؛ در حالی که از دشمن، یعنی فرانسه که از ویرانه‌های شکست برون آمده استقبال می‌کرد. کاسلرو نگاهی بلندمدت داشت. با این حال، تلاش‌های او برای ثبات و میانه‌روی با خصومت در بریتا‌نیا همراه شد چنان که کارش روی قاره او را بیشتر و بیشتر «از روح کشورش» دور می‌کرد. بریتا‌نیا یک کشور جزیره‌ای بود، به انزوا و استثناگرایی خود می‌بالید؛ این کشور خواهان هیچ بخشی از دسیسه‌ها یا ابهامات اخلاقی اروپایی نبود.
 • مفاد اتهامات ترامپ به سنا تقدیم شد

  دنیای‌اقتصاد: مجلس نمایندگان ایالات‌متحده روز دوشنبه مفاد لایحه اتهامی ترامپ مبنی‌بر تحریک شورشیان را پیش از حمله مرگبار به کاپیتول هیل تحویل سنا داد تا دومین دادگاه استیضاح رئیس‌جمهور سابق آمریکا کلید بخورد. به گزارش رویترز، ۹ دموکرات مجلس نمایندگان که به‌عنوان دادستان در دادگاه ترامپ عمل خواهند کرد، با همراهی منشی مجلس و تعدادی از سربازان مسلح طی یک مراسم رسمی مفاد لایحه اتهامی را تحویل سنا دادند. این افراد با استفاده از ماسک که برای محافظت خود در برابر کووید-۱۹ به چهره داشتند، وارد ساختمان مدور کاپیتول هیل شدند و در واقع لایحه اتهامات ترامپ را از همان مسیری وارد اتاق مربوطه کردند که در ششم ژانویه به اشغال طرفداران رئیس‌جمهوری سابق آمریکا درآمده بود. به محض ورود به سنا نیز جمی راسکین، نماینده ارشد استیضاح‌کننده مجلس نمایندگان اتهام را قرائت کرد: «دونالد جان ترامپ، در یک جرم مشهود نقش فعالی داشته و با تحریک افراد موجب خشونت شده است.»
 • دولت ایتالیا در آستانه استعفا

  دنیای‌اقتصاد: روزنامه‌های ملی ایتالیا روز دوشنبه گزارش دادند ‌جوزپه کونته‌، نخست‌وزیر این کشور در آستانه استعفا است، اما پس از آن امیدوار است دولت جدیدی تشکیل دهد که بتواند روی اکثریت گسترده‌تری حساب کند. به گزارش رویترز، کونته هدف این برنامه خود را این‌گونه شرح داده است: «هدف من پیدا کردن توافقی است که چشم‌انداز سیاسی روشنی برای حکومت، تا پایان مجلس بدهد.» این گزارش افزود: کونته می‌تواند استعفای خود را روز سه‌شنبه به رئیس‌جمهور تحویل دهد و بعد ائتلافی تازه را گردآوری کند که از اعضای مرکزگرا و به اصطلاح مسوول پارلمان استفاده می‌کند. دفتر نخست‌وزیری ایتالیا در این باره اظهارنظر فوری نکرده است. دولت کونته اوایل این ماه به‌دنبال خروج شریک تازه‌کار آن، حزب Italia Viva با ریاست «ماتئو رنتزی»، نخست‌وزیر سابق از کابینه به خاطر اختلافی بر سر مدیریت بحران کرونا، دچار آشفتگی شد.
 • جنگ ستارگان ۲

  دنیای اقتصاد: «فضا» بزرگ‌ترین جدال بعدی قدرت‌های بزرگ جهانی یعنی چین و ایالات‌متحده است. دولت بایدن نه‌تنها باید با امواج سلاح‌های ضد‌ماهواره‌ای چین دست و پنجه نرم کند، بلکه با توجه به سوابق بین دو کشور باید منتظر واکنش‌های شدیدتر هم باشد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، چین برای ساخت سلاح ‌های ضد‌ماهواره از ۱۵ سال پیش با عجله کار خود را آغاز کرد. این اقدام حالا می‌تواند یک تهدید بزرگ برای ماهواره‌ها و فناوری‌های بی‌همتای مدارگرد ارتش ایالات‌متحده آمریکا در فضا باشد. سلاح‌های پیشرفته در پایگاه‌های نظامی چین همچنین توان شلیک به ماهواره‌ها و خرد کردن آنها را دارند. از نظر تئوریک نیز دست‌کم حملات سایبری چین می‌تواند ناوگان پنتاگون را از مدار خارج کند و مشکلات ارتباطاتی بین نیروها به‌وجود آورد و اطلاعاتی را برایشان فراهم کند تا دقیق‌ترین سلاح‌های هوشمند را هدف قرار دهند. در حال‌حاضر یکی از مهم‌ترین موضوعات امنیت ملی که بایدن با آن روبه‌رو است، چگونگی مقابله با تهدیدی است که چین می‌تواند در فضا برای آمریکا به‌وجود آورد و برای نیروهای زمینی که به‌طور وسیعی وابسته به این اطلاعات فضایی هستند، دردسرهای زیادی ایجاد کند.
 • فاشیست‌ها رادیکال‌تر می‌شوند

  دنیای‌اقتصاد: وقتی شورشیان در ۶ ژانویه جاری به ساختمان کنگره یورش بردند، گروه‌های راست افراطی در سراسر آتلانتیک به شور و شعف پرداختند. «یورگن اِلاسِر»، سردبیر معروف‌ترین مجله راست افراطی در آلمان هم به‌صورت زنده از اتاق خود در حال تماشای ماجرا بود. او می‌گفت: «ما این وضعیت را مانند بازی فوتبال دنبال می‌کردیم». چهار ماه قبل تر، اِلاسِر در یک راهپیمایی در برلین حضور یافته بود که گروهی از معترضان راست افراطی از آن جدا شدند و در تلاشی ناکام کوشیدند راه خود را به زور به سوی ساختمانی که پارلمان آلمان در آن واقع است بگشایند. او این تشابه را نادیده نگرفت. «کاترین بنهولد» و «مایکل شویرتز» در گزارش ۲۴ ژانویه برای نیویورک تایمز نوشتند، سردبیر این مجله آلمانی می‌گوید:«این حقیقت که آنها موفق به ورود شدند امیدهایی را برانگیخت که یک طرحی وجود دارد. روشن بود که این حرکتی بزرگ بود». البته چنین هم بود. طرفداران جنبش‌های فاشیستی راست افراطی در اقصی نقاط دنیا چیزی بیش از یک هدف مشترک دارند. افراط‌گرایان آلمانی برای مسابقات تیراندازی عازم آمریکا شده‌اند. نئونازی‌های آمریکایی هم به دیدار همتایان خود در اروپا رفته‌اند. ستیزه‌جویانِ نظامی از کشورهای مختلف هم در اردوگاه‌های آموزشی از روسیه تا اوکراین و تا آفریقای جنوبی پیوند یافته‌اند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  در مورد «جهان ترمیم‌شده»، کیسینجر مشابهت‌هایی میان «کنگره وین» (که پایان جنگ‌های ناپلئونی را به دنبال داشت) و «کنفرانس پاریس» در سال ۱۹۱۹ (که پس از جنگ جهانی اول شکل گرفت) می‌دید. اولی پاسخی سنجیده بود که در برابر درخواست برای انتقام مقاومت می‌ورزید و موجب یک قرن آرامش نسبی شد و دومی تلاش خودخواهانه برای تحمیل یک ساز و کار تنبیهی بود که موجب «صلح پیروزمندان» و بروز فاجعه شد. در واقع، رد پای مورگنتا‌ در اولین کتا‌ب کیسینجر کاملا دیده می‌شود.
 • انتقاد عفو بین‌الملل از مصر

  الجزیره: سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی در دهمین سالروز وقایع بهار عربی، از شرایط بد زندان‌های مصر انتقاد کرد. سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد، هزاران تن ماه‌ها یا سال‌ها در شرایط غیر‌انسانی در بسیاری از موارد در زندان‌های پرازدحام و شلوغ بازداشت هستند. طبق گزارش این سازمان، زندانیان در مصر غذای غیر‌بهداشتی دریافت می‌کنند و در سلول‌های تاریک و با تهویه بد و نامناسب هوا در شرایط غیر‌بهداشتی نگه داشته می‌شوند. سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که مراقبت بهداشتی ناکافی در زندان‌ها، زندانیان را مجبور می‌کند بدون دلیل و انگیزه رنج ببرند و گاهی اوقات احتمالا این رنج‌ها منجر به فوت برخی از زندانیان می‌شود. سازمان عفو بین‌الملل همچنین اعلام کرد، در گزارش خود تجربه دستگیری ۶۷ تن را مستندسازی کرده است که ۱۰ تن از آنها در بازداشت و دو تن دیگر نیز کمی پس از آزادی در ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ فوت کردند. مسوولان مصری هنوز به این گزارش سازمان عفو بین‌الملل واکنش نشان نداده‌اند. دولت مصر گزارش‌ها درخصوص شکنجه و وضعیت بد زندان‌ها را قبول نمی‌کند و آنها را «شایعات منفی» تلقی می‌کند. وزارت کشور مصر پیش‌تر کلیپ ویدئویی از زندان «طره» واقع در قاهره منتشر کرد که نشان می‌داد زندانیان با جدیدترین استانداردهای پزشکی در حال معالجه هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر