آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۸۱

 • پـایـان عمـر سیـاسی عمـرالبشیـر

  دنیای اقتصاد: خبر ساده اما تکان‌دهنده است؛ عمرالبشیر رفت. مردی که در سال ۱۹۸۹ با کودتا به قدرت رسید، با اعتراضات سراسری ۴ ماهه مردم ردای ریاست را از تن به در آورد و با اجبار ارتش استعفا و در بازداشت خانگی قرار گرفت. به‌دنبال بازداشت البشیر، گارد ویژه وی نیز بازداشت شدند. ژنرال عوض بن عوف، وزیر دفاع سودان، پنج‌شنبه ۲۲ فروردین اعلام کرد که عمرالبشیر بازداشت و در حبس خانگی قرار گرفته است. این ژنرال سودانی اعلام کرد که یک شورای نظامی در دوره دو ساله انتقالی کشور را اداره خواهد کرد و به مدت سه ماه هم در کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام خواهد شد. او با اعلام تعلیق قانون‌اساسی افزود که حریم هوایی کشور به مدت ۲۴ ساعت مسدود و مرز‌ها نیز تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود.
 • پایان حماسه ۷ ساله آسانژ

  دنیای اقتصاد: جولیان آسانژ موسس ویکی‌لیکس روز پنج‌شنبه در لندن به اتهام هک شبکه کامپیوتری پنتاگون در سال ۲۰۱۰ دستگیر شد و به حماسه ۷ سال زندگی وی در سفارت اکوادور برای فرار از دستگیری توسط بریتانیایی‌ها پایان بخشید. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، مقامات اکوادوری که به‌دلیل پناه دادن به آسانژ، به او تابعیت داده بودند، تابعیت وی را لغو کردند تا مسیر برای دستگیری‌اش هموار شود. گفته می‌شود که صبر و تحمل اکوادوری‌ها به‌خاطر انتشار اخبار ویکی‌لیکس و همچنین مسائل شخصی مانند تمیز نکردن توالت آسانژ و جنجال‌هایی که گربه‌اش پدید آورده، لبریز شده بود. آسانژ ۴۷ ساله پابند زده شده و با چهره‌ای کثیف از سفارت بیرون کشیده شد.
 • حکومت هندوهای بدنام

  دنیای اقتصاد: بازار ابزارآلات، در کوچه‌های دخمه‌مانند دهلی قدیم، کاملا در دستان مسلمانان است. اما آنها می‌گویند زمانی که شب می‌شود، به‌طور فزاینده‌ای از تنهایی قدم زدن در این دخمه‌ها ترس دارند و زمانی هم که در مورد سیاست می‌خواهند صحبت کنند مجبورند تن صدایشان را به پچ‌پچ کردن تبدیل کنند. عبدل عدنان، مسلمانی که ابزارآلات و دریل می‌فروشد، به نیویورک‌تایمز می‌گوید: «ممکن است همین الان به من حمله و از من دزدی شود اما هیچ‌‌کس کاری نخواهد کرد.» او می‌افزاید: حکومت من، حتی مرا به‌عنوان هندی به حساب نمی‌آورد. چگونه می‌توانند این را نادیده بگیرند، درحالی‌که اجداد من صدها سال است که در این نقطه از دنیا زندگی می‌کنند؟» عدنان آهی از ته دل می‌کشد و ادامه می‌دهد: «برادر بگذار رک و راست بگویم: من با ترسی پنهان در دلم زندگی می‌کنم.»
 • نتانیاهو در تدارک جنگ دیگر

  دنیای اقتصاد: کمیته انتخابات اسرائیل نتایج شمارش ۱۰۰ درصد آرا را اعلام کرد که حاکی از پیروزی حزب «لیکود» به رهبری بنیامین نتانیاهو است. حزب لیکود ۳۶ کرسی را از میان ۱۲۰ کرسی در کنست از آن خود کرد. این درحالی است که ائتلاف «آبی – سفید» به رهبری بنی گانتس، رئیس پیشین ستاد مشترک ۳۵ کرسی را به‌دست آورد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر