آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۸۰

 • همه در اسرائیل راستگرا شدند

  دنیای اقتصاد: برآورد رسانه‌ها حاکی از این است که بنیامین نتانیاهو برنده انتخابات اسرائیل است. بنابراین، او توانسته رکورد دیوید بن گورین درخصوص مدت زمان حضور در قدرت را بشکند. «جفری هلر» و «مایان لوبل»، در گزارش ۹ آوریل رویترز که دیروز چهارشنبه ۱۰ آوریل به‌روزرسانی شده بود، نوشتند که اگرچه «بنی گانتس» و «نتانیاهو» شانه به شانه یکدیگر برای کسب اکثریت در تقلا بودند اما نتانیاهو شانس بیشتری برای تشکیل دولت دارد.
 • سه‌شنبه خونین در سودان

  دنیای اقتصاد: نیروهای امنیتی روز سه‌شنبه با جمعیت عظیمی از معترضان که خواستار سرنگونی عمرالبشیر، رئیس‌جمهوری اقتدارگرای سودان هستند، برخورد کردند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، سارا عبدالجلیل، سخنگوی جمعیت شاغلین سودان گفت که در درگیری‌های روز سه‌شنبه ۷ نفر کشته شدند. مجدی الجیزولی، یکی از همکاران موسسه «ریفت ولی»، که یک موسسه پژوهشی در کنیا است، گفت: «تشدید خشونت‌ها و رویکرد مسلحانه در سودان در چهار ماهی که این کشور درگیر سرنگونی عمرالبشیر است، یک تحول بزرگ در این اعتراض‌ها به حساب می‌آید.» جیزولی که خود سودانی است، افزود: «به نوعی، این تحول تبدیل به یک معضل داخلی بین نیروهای امنیتی در سودان شده است.»
 • مودی اکثریت خود را حفظ می‌کند

  رویترز: نخست‌وزیر هندوستان در بزرگ‌ترین دموکراسی دنیا سوار بر موج ناسیونالیسم شده است اما این انتخابات به‌دلیل مشکلات بخش کشاورزان و کاهش درآمد هندی‌ها، سخت‌تر از آن چیزی خواهد بود که تصورش می‌رود. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب بهاراتیا جاناتا (حزب مودی) احتمالا اکثریت پارلمان را به‌دست آورد اما با ریزش آرای عجیبی روبه‌رو خواهد شد. او ۵ سال پیش قول داده بود که هندوستان را به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا تبدیل خواهد کرد. اما بی‌ثباتی دولت وی و عدم توانایی در خلق میلیون‌ها شغل و مشکلات کشاورزان با نپرداختن پول محصولاتشان کار را برای مودی سخت‌تر کرده است. کشاورزان نیشکر به‌دلیل پرداخت نشدن پول‌شان و همچنین عدم توانایی پرداخت مالیات‌ها، نتوانسته‌اند به کار خود ادامه دهند.
 • اروپا تاریخ برگزیت را به عقب انداخت

  رویترز: اتحادیه اروپا یک نشست اضطراری برگزار کرد تا برای دومین بار فرصت به تاخیر انداختن برگزیت را به نخست‌وزیر انگلیس بدهد، اما این بار رهبران این بلوک خواهان آن هستند که این تاخیر مشروط و طولانی‌تر باشد. ترزا می نخست‌وزیر انگلیس در آستانه برگزاری این نشست به برلین و پاریس رفت تا از رهبران این دو کشور بخواهد با به عقب انداختن تاریخ برگزیت از ۱۲ آوریل به ۳۰ ژوئن موافقت کنند.
 • سامانه دفاعی روسیه زودتر به ترکیه می‌رسد

  رویترز: رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد: احتمال دارد انتقال سامانه دفاعی موشکی اس-۴۰۰ روسیه زودتر از زمان مقرر یعنی ماه ژوئیه انجام گیرد. این اظهارات درحالی بیان شد که واشنگتن تهدید کرده است اگر ترکیه توافق اس۴۰۰ را لغو نکند، جنگنده‌های اف-۳۵ را به این کشور نمی‌دهد. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی درباره خرید سامانه اس۴۰۰ و فشار غرب برای لغو این توافق گفت: ما به آنها پاسخ داده‌ایم که این توافق انجام شده و همه مسائل تعیین شده است. وی ادامه داد: قرار است انتقال این سامانه موشکی در ماه ژوئیه انجام گیرد، البته این زمان می‌تواند جلوتر بیفتد. به تازگی رهبران کمیته روابط خارجی و کمیته سرویس‌های مسلح سنای آمریکا هشدار دادند که اگر روند توافق اس- ۴۰۰ادامه یابد، تحریم‌های سختی در انتظار ترکیه خواهد بود. سیستم اس-۴۰۰ با سیستم‌های تسلیحاتی ناتو ناسازگار است و خریداری آنها توسط ترکیه می‌تواند امنیت جنگنده‌های اف-۳۵ را که ساخته شده شرکت لاکهید ماترین است، به خطر اندازد. ترکیه در تولید اف-۳۵ دخالت موثری دارد. اردوغان به خبرنگاران گفت که به‌شدت وی و وزیر امورخارجه‌اش به‌خاطر خرید اس-۴۰۰ تحت فشار قرار گرفته‌اند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر