آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۷۹

 • همه پرسی درباره «بی‌بی»

  دنیای اقتصاد: انتخابات پارلمانی اسرائیل صبح دیروز (سه‌شنبه) آغاز شد. یهودیان درحالی به پای صندوق‌های رای رفتند که با آرای خود می‌خواهند تداوم نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو را تعیین کنند. حوزه‌های رای‌گیری از ساعت هفت صبح دیروز به وقت محلی به منظور برگزاری انتخابات پارلمانی (کنست) باز و ۱۰ شب به وقت محلی بسته شد. این انتخابات مشخص خواهد کرد که آیا بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیکود برای پنجمین دور به نخست‌وزیری اسرائیل خواهد رسید یا خیر. رقیب اصلی نتانیاهو در این انتخابات «بنی گانتس»، فرمانده سابق ارتش اسرائیل و رهبر حزب «آبی و سفید» است و نظرسنجی‌ها پیش‌بینی کرده‌اند حزب او ۳۱ کرسی کنست را از آن خود کند. گانتس یک فرمانده سابق نیروهای مسلح و یک شخصیت نوظهور در عرصه سیاسی است که محبوبیت قابل‌توجهی در میان اسرائیلی‌ها دارد. او و «موشه یعلون»، وزیر جنگ سابق اسرائیل از جناح راست و «یائیر لاپید»، وزیر دارایی سابق با گرایش چپ میانه با یکدیگر متحد شده‌اند تا حزب تازه تاسیس میانه‌رو «آبی و سفید» را تشکیل دهند.
 • سونامی اخراج در واشنگتن

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ روز دوشنبه، یک روز پس از استعفای وزیر امنیت داخلی خود، یعنی کریستن نیلسن، اصلاحات ساختاری در رهبری بخش امنیت و مهاجرت را در این وزارتخانه تسریع بخشید. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، کاخ سفید اعلام کرد که راندولف الس، مدیر سرویس مخفی ایالات‌متحده از سوی ترامپ اخراج شده است. ترامپ طی روزهای گذشته بر شدت انتقادها از وضعیت در مرزهای جنوبی ایالات‌متحده افزوده است. سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه گفت جیمز مورای، یکی از ماموران «سرویس مخفی» از ماه مه (دو هفته دیگر)، هدایت آن را برعهده خواهد گرفت.
 • بریتانیا به‌دنبال تعویق برگزیت

  خبرگزاری فرانسه/ تلگراف: قانون‌گذاران انگلیسی قانون جدیدی را با هدف جلوگیری از یک برگزیت بدون توافق تصویب و دولت را موظف کردند تا از رهبران اتحادیه اروپا خواستار یک تاخیر شود. طرح اولیه این قانون هفته گذشته با عجله به هر دو مجلس پارلمان ارائه اما با مخالفت دولت لندن مواجه شد. دولت ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس معتقد است این قانون می‌تواند فرصت برای مذاکره با اتحادیه اروپا را محدود سازد. آندریا لیدسام، نماینده دولت در پارلمان به قانون‌گذاران گفت: این یک آشفتگی عظیم است. من اساسا با این مساله مخالف هستم؛ به این دلیل که این اقدام کاملا غیرمتعارف است.
 • دادستان کل آمریکا زیر ذره‌بین

  رویترز: ویلیام بار، دادستان کل ایالات‌متحده، برای نخستین بار از زمانی که خلاصه‌ای از گزارش رابرت مولر در مورد تحقیقات مربوط به پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ را منتشر کرد، برای ادای شهادت به کنگره کشورش می‌رود. بار قرار است در نشست قانون‌گذاران در یک کمیته‌ فرعی مجلس نمایندگان شرکت کند، جایی‌که انتظار می‌رود پرسش‌هایی در مورد گزارش رابرت مولر که مشروحی از آن هنوز منتشر نشده، مطرح شود.
 • رئیس ‌پارلمان الجزایر جانشین بوتفلیقه

  اسکای نیوز: پارلمان الجزایر با دو بخش یعنی مجلس الامه (مجلس سنا) و مجلس مردمی ملی روز سه‌شنبه تشکیل جلسه داد و با حد نصاب آرای نمایندگان رسما تثبیت خلأ در پست ریاست‌جمهوری را اعلام کرد. این درحالی است که همزمان با رای‌گیری پارلمان تظاهرات‌کنندگان در میدان البرید المرکزی الجزایر تجمع کرده بودند. تظاهرات‌کنندگان الجزایر شعارهایی در محکومیت ادامه حضور چهره‌های نظام بوتفلیقه در راس کار در جریان مرحله گذار سر دادند. به‌رغم این مساله پارلمان رای داد عبدالقادر بن‌صالح رئیس مجلس‌الامه به‌عنوان رئیس‌جمهوری موقت انتخاب شود. پارلمان در میان تحریم جلسه از سوی برخی احزاب تشکیل نشست داد. عبدالقادر بن‌صالح اظهار کرد: از همه می‌خواهیم به جد و خالصانه برای عملی شدن خواست مردم و انتخاب رئیس‌جمهوری منتخب همکاری کنند. وی به موجب ماده ۱۰۲ قانون‌اساسی الجزایر به مدت ۹۰ روز رئیس‌جمهور موقت است تا زمینه انتخابات جدید ریاست‌جمهوری برگزار شود.
 • دومینوی تظاهرات از الجزایر به سودان رسید

  دنیای اقتصاد: تظاهرات در سودان وارد مرحله تازه‌ای شده است. این روزها ده‌ها هزار نفر از معترضان در برابر مراکز فرماندهی ارتش در خارطوم تجمع کرده تا خواستار خروج عمر البشیر از قدرت شوند؛ مردی که سه دهه است در مسند قدرت حضور دارد. «جوزف گلدشتاین»، در گزارش ۷ آوریل نوشت که در اقدامی غیرمنتظره برخی سربازان از معترضان حمایت کرده و پشت آنها قرار گرفتند.

بیشتر