آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۶۰

 • پیش‌بینی تکرار واترگیت برای ترامپ

  دنیای اقتصاد: جان دین، وکیل ریچارد نیکسون از قربانیان ماجرای واترگیت بود. او در سال ۱۹۷۳ مجبور شد در کنگره حضور یابد و برای اولین بار پای نیکسون را به داستان شنود از کمپین دموکرات‌ها بکشد. او در نیویورک‌تایمز نوشت که اعترافات کوهن شبیه اعترافات او است و می‌تواند منجر به برکناری ترامپ یا شکست وی در انتخابات ۲۰۲۰ شود.
 • بوتفلیقه دیگر بس است!

  دنیای اقتصاد: هزاران نفر از الجزایری‌ها روز جمعه برای دومین بار به‌خیابان‌ها آمدند تا اعتراض خود را به تصمیم عبدالعزیز بوتفلیقه که برای پنجمین‌بار نامزد ریاست‌جمهوری شده است نشان دهند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، تحلیلگران و روزنامه‌نگاران حضور معترضان ضدحکومتی در ۳۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است. آنها خواستار یک تغییر احتمالی در ساختار قدرت پس از استقلال از فرانسه در ۶۰ سال اخیر هستند. مخالفان می‌گویند که حضور مردم معترض نسبت به هفته گذشته بسیار بیشتر بوده است.
 • پایان جنگ ۱۷ ساله؟

  دنیای اقتصاد: مقام‌های آمریکایی و طالبان دیروز شنبه ۱۱ اسفندماه مذاکرات خود را در دوحه، پایتخت قطر از سر گرفتند. این از سر‌گیری زمانی رخ داد که مقام‌های آمریکایی و طالبان پنج‌شنبه ۹ اسفند مذاکرات خود را متوقف کردند و قرار شد پس از مشورت‌های لازم دوباره به میز مذاکره بازگردند. به‌دنبال توقف هفته گذشته این مذاکرات، گروه طالبان شب پنج‌شنبه ۹ اسفند به قرارگاه مرکزی ۲۱۵ ارتش افغانستان حمله کرد.
 • موضع‌گیری روسیه علیه تحریم‌های غرب

  تاس: ولادیمیر چیزوف، نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا گفت: «باید تاکید کنم که وقتی سخن از اقتصاد می‌آید، تلاش‌ها برای تاثیرگذاری بر سیاست‌های روسیه از طریق تحریم‌ها، مضحک است. رویدادهای سال‌های اخیر نشان داده که چنین اقداماتی بی‌پایه و اساس هستند و بسیاری از تجارت‌های متعلق به کشورهای اروپایی نیز از بابت این تحریم‌ها صدمه می‌بینند.» وی ادامه داد: «برای مقابله با چنین روندی، روسیه به دنبال تمرکز بر آسیا و توسعه فعالانه همکاری‌ها با کشورهای عضو اتحادیه آ‌سه‌آن و سایر شرکای آسیایی است.» او گفت: «به عقیده من، این مهم است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به یاد داشته باشند نمی‌توانند مواضع خود را علیه غول‌های رو به رشد اقتصادی در آسیای امروز و آمریکای لاتین فردا و آفریقای آینده به پیش ببرند، مگر آنکه از نزدیک و به دقت به صحبت‌های روسیه درباره تشکیل یک فضای انسانی و اقتصادی مشترک در اوراسیا گوش دهند. دفاع از تمدن اروپایی تنها زمانی ممکن است که یکی از ستون‌های حمایتی که روسیه است، کاملا در امور حضور داشته و شریک باشد.»
 • حمله بی‌سابقه پنس به دموکرات‌ها

  هیل: مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، در آستانه مبارزات مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از وجود تضاد شدید میان رویکرد دونالد ترامپ و مخالفانش سخن گفته و دموکرات‌های آمریکا را متهم به «در آغوش گرفتن» سوسیالیسم کرد. معاون رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خطاب به جمعیت حاضر در گردهمایی موسوم به «کنفرانس اقدام سیاسی محافظه‌کاران» (CPAC) دموکرات‌های کنگره را از بابت طرح‌های پیشنهادی آنها همچون «بیمه بهداشت و درمان برای همه» و طرح موسوم به «توافق سبز جدید» به منظور مقابله با تغییرات آب و هوایی از طریق ایجاد شغل‌های دوستدار محیط‌زیست مورد نکوهش قرار داد.
 • تمدید تحریم فروش سلاح آلمانی به عربستان

  اشپیگل: دولت ائتلافی آلمان بر سر چگونگی صادرات اسلحه به کشورهای مستبد و دیکتاتور اختلاف نظر دارد. بنابه اطلاعاتی که هفته‌نامه اشپیگل به دست آورده آلمان تحریم فروش سلاح به عربستان را به مدت دو هفته دیگر برای دومین بار تمدید کرد.
 • نافرمانی در گارد ملی ونزوئلا

  اسپوتنیک: وزیر دفاع ونزوئلا اعلام کرد: بیش از ۱۰۰ تن از اعضای گارد ملی این کشور به‌صورت خودسرانه و اختیاری ترک خدمت کرده و از مرز ونزوئلا به طرف کلمبیا متحد منطقه‌ای دیرینه آمریکا رفته‌اند به این امید که وعده ۲۰ هزار دلاری را که به آنها به‌خاطر ترک خدمت داده شده، دریافت کنند. پادرینو لوپز، وزیر دفاع ونزوئلا گفت‌: ما بیش از ۱۰۰ عضو گارد ملی را در بین این مقامات شناسایی کرده‌ایم. در حقیقت تعداد این افراد در بین کسانی که به امید دریافت وعده ۲۰ هزار دلاری از مرز عبور کرده‌اند، بالا نیست. وی افزود، این وعده‌ها نادرست هستند. نبود این افراد در بین نیروهای گارد ملی یک فاجعه نیست و نمی‌تواند بر آمادگی نظامی ارتش ونزوئلا تاثیر بگذارد. روز پنج‌شنبه ساموئل مونکادا، سفیر ونزوئلا در سازمان ملل اعلام کرد که آمریکا فراری‌های ونزوئلایی را مسلح می‌کند تا به اصطلاح یک ارتش آزادی‌بخش با هدف حمله به این کشور آمریکای جنوبی تشکیل دهد. اخیرا اداره مهاجرت کلمبیا مدعی شد که تعداد افسران ونزوئلایی که به کلمبیا سفر کرده‌اند از ۳۲۰ تن عبور کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر