آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۶۱

 • احتمال مجازات دیپلمات‌های کره‌ای

  دنیای اقتصاد: زمانی که پرزیدنت ترامپ پنج‌شنبه ۹ اسفندماه در ناهارخوری هتلی در مستعمره سابق فرانسه در هانوی ویتنام، با کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی (که ترامپ با او روابطی دوستانه رقم زده است) دیدار کرد، فضای دیدار به سمت تنش می‌رفت. روز قبل‌تر هم در ناهاری در هتل متروپل چند متر آن‌سوتر از جایی که ویتنامی‌ها در جنگ ویتنام در آن پناه می‌گرفتند رهبر کره‌شمالی در برابر آنچه ترامپ آن را «چانه‌زنی بزرگ» نامیده بود مقاومت کرده بود.
 • بازگشت گوایدو به ونزوئلا

  دنیای اقتصاد: خوآن گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا گفت که پس از دیدار از اکوادور به کشورش بازمی‌گردد. ادوارد رودریگز، سخنگوی او «احتمال بازگشت او در روز دوشنبه (۱۳ اسفند) را بالا دانست.» البته الجزیره احتمال داد گوایدو پس از بازگشت دستگیر شود. اگر چنین شود، احتمال رویارویی زیاد خواهد بود و حتی ممکن است پای کشورهای خارجی هم به این کشور باز شود. مادورو نیز می‌گوید: «او می‌تواند بیاید و برود؛ اما با دستگاه قضایی مواجه خواهد شد؛ زیرا همین دستگاه او را از خروج از کشور منع کرده بود.»
 • افول محبوبیت ماهاتیر در مالزی

  دنیای اقتصاد: حزب حاکم مالزی روز شنبه ۱۱ اسفند در انتخابات میان دوره‌ای یک کرسی خود را از دست داد. این نشان می‌دهد که محبوبیت ائتلاف حزبی ماهاتیر محمد در مسیر نزولی قرار گرفته است. به گزارش رویترز، «ائتلاف امید» ماهاتیر در حوزه انتخابیه Semenyih در ایالت سلانگور با ۱۹۱۴ رأی یک کرسی را از دست داد. در می‌۲۰۱۸ این ائتلاف، همین کرسی را به‌دست آورده بود اما انتخابات میان دوره‌ای به‌دنبال درگذشت یک نماینده مجلس باید برگزار می‌شد. رویترز معتقد است این شکست، ضربه‌ای است به ائتلاف ماهاتیر که بر سر عمل به وعده هایش برای اصلاحات سریع، حمایت از اسلام و حقوق اکثریت قومی مالایایی با انتقاد مواجه شده است. در انتخابات ملی سال گذشته، ماهاتیر حمایت قاطع اقلیت‌های چینی و هندی را به‌دست آورده بود اما فقط موفق به کسب ۳۰درصد از آرای مالزیایی‌ها شده بود. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ائتلاف ماهاتیر درحال از دست دادن حمایت و محبوبیت خود در میان مالایایی‌هاست.
 • تحریم انتخابات الجزایر

  القدس العربی: حزب «جنبش انجمن صلح» الجزایر، بزرگ‌ترین حزب اسلامی در این کشور با اعلام عقب‌نشینی از دور رقابت‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد، در این انتخابات شرکت نمی‌کند. یک منبع موثق در حزب «جنبش انجمن صلح» الجزایر تاکید کرد: شورای «اخوان الجزایر» همسو با خواست مردم که تظاهرات میلیونی را در اعتراض به کاندیداتوری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری این کشور به راه انداختند، به انصراف از شرکت در رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری رای داد.
 • آغاز«نبرد آخر» علیه داعش

  اسکای نیوز: با آغاز عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه برای تسخیر آخرین پایگاه داعش در شهرک الباغوز در استان دیرالزور سوریه، نفس‌های این گروه تروریستی پس از چند سال وحشت‌آفرینی به شمارش افتاده است. درگیری‌ها میان نیروهای دموکراتیک سوریه و عناصر داعش در منطقه الباغوز در استان دیرالزور سوریه شدت گرفته است و خطوط تماس میان نیروهای کرد و عناصر داعش شاهد درگیری‌های شدید با انواع مختلف سلاح است.
 • نمی‌توانیم با چراغ‌های روشن وارد خاورمیانه شویم

  هیل: رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی دو ساعته خود در «کنفرانس اقدام سیاسی محافظه‌کاران ۲۰۱۹» به مسائل مختلفی پرداخت و بدون آنکه از متنی مکتوب استفاده کند، صحبت کرد. دونالد ترامپ، در بزرگ‌ترین نشست سالانه محافظه‌کارها برای حضار سخنرانی کرد و این سخنرانی پر از طعنه علیه دشمنان سیاسی او، با تشویق حاضران همراه بود.
 • رقابت بزرگان در مدیترانه شرقی

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  کنسرسیوم اکسون موبیل آمریکا با قطر پترولیوم که از چند ماه پیش در بلوک‌های مختلف حوزه هیدروکربن دریای مدیترانه شرقی دست به اکتشاف گاز طبیعی و منابع نفتی زده‌اند، سرانجام اواخر هفته گذشته گزارش نهایی خود را در رابطه با فعالیت‌های اکتشافی و حفاری خود اعلام کرده و معلوم شد در حوزه منبع گازی گلافکو از بلوک دهم منطقه انحصاری، ذخایری در حدود ۵ تا ۸ تریلیون مترمکعب گاز وجود دارد.

بیشتر