• رکورد انتخاباتی

  دنیای‌اقتصاد: تا تاریخ ۲۷ اکتبر، یعنی روز گذشته نزدیک به ۷۰ میلیون یا رقم دقیق‌تر، ۵/ ۶۹ میلیون نفر در ایالات متحده در رای‌گیری زودهنگام شرکت کردند که در نوع خود بی‌سابقه است. این موضوع می‌تواند دو دلیل داشته باشد؛ ترس از کرونا به‌دلیل ازدحام در روز سوم نوامبر و دیگری اشتیاق مردم برای بیرون راندن ترامپ از کاخ سفید. اما هرکدام از این دو عامل نیز در نظر گرفته شود، در آمریکا یک رکورد بی‌سابقه ثبت شده است. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، در حالی که تنها کمتر از یک هفته دیگر به انتخابات آمریکا مانده است، موج حضور رای دهندگان در رای‌گیری زودهنگام قابل مشاهده است. این دقیقا نزدیک به نیمی از افرادی است که در کل انتخابات سال ۲۰۱۶ شرکت کرده بودند. بنابر آمارها تاکنون میزان رای زودهنگام برابر با ۵۴ درصد از رای کل واریزشده در انتخابات ۲۰۱۶ است.
 • «حلال مشکلات» آمریکای لاتین می‌آید؟

  دنیای اقتصاد: طی سال‌های آخر دولت اوباما، یعنی زمانی که دولت وی در محاصره برخی بحران‌ها مانند زرادخانه هسته‌ای کره شمالی، خصومت آشکار روسیه در اوکراین و جنگ در خاورمیانه گرفتار بود، بایدن به نفع حوزه‌ای استدلال می‌کرد که از قضا به این کشور نزدیک بود: خشونت و فقری که موجب شده بود تعداد زیادی از مهاجران که بسیاری از آنها کودک بودند از آمریکای مرکزی گریخته و به این کشور بیایند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  هنری ۲۲ ساله بود که جنگ جهانی دوم به پایان رسید و آن‌قدر بزرگ بود که اگر می‌خواست، می‌توانست در آلمان بماند اما با وجود حضور خانواده‌اش در آمریکا، ماندن هرگز گزینه‌ای برای او نبود حتی پس از تمدید خدمت نظامی‌اش؛ خانواده‌اش گزینه‌ای برای او باقی نگذاشتند. در هر حال، ارتش او را به یک آمریکایی و به یک شهروند آمریکایی تبدیل کرد و «خانه» جایی نبود جز ایالات‌متحده. همچنان، احساسات پیچیده آوارگان و پناهندگان یهودی-آلمانی در مورد آمریکا - حس قدردانی همراه با بیگانگی‌ای که هم‌مرز با ترس و وحشت بود - هنوز با او بود آن هم در زمانی که از نوجوانی در واشنگتن علیا به جوانی تبدیل می‌شد که بالاترین آرزویش تبدیل شدن به حسابدار در دانشگاه نخبه‌پرور هاروارد بود که پایان‌نامه کارشناسی ارشدش در زمان خودش به یک اسطوره تبدیل شد، به استادی که با سختکوشی از تشکیلات سیاسی آمریکا بالا رفت، به محرک و انگیزه‌بخشی قدرتمند که تاثیراتش بر سیاست خارجی پایدار و به شکل پایداری مناقشه‌انگیز بود.
 • پاسخ روسیه به بحران قره باغ در سوریه

  دنیای‌اقتصاد: روسیه و ترکیه دو روی یک سکه هستند. آنها به مقدار زیادی خود را درگیر جنگ‌های در اقصی نقاط دنیا مانند لیبی، قفقاز یا سوریه کرده‌اند. آنها همچنان با هم اختلاف دارند و از طرف‌های مخالف حمایت می‌کنند و امیدوارند بتوانند حضور نظامی و دامنه سیاسی خود را در خاورمیانه و مدیترانه گسترش دهند. به گزارش الجزیره، اگرچه هر دو کشور در حال نبردهای نیابتی نیز هستند، اما به ندرت دیده می‌شود که آنها رو در روی هم قرار بگیرند.
 • سرایت دوپارگی آمریکا به حاکمیت

  دنیای‌اقتصاد: قاضی ایمی برت، روز دوشنبه به‌عنوان قاضی تازه‌وارد دیوان‌عالی کشور ایالات‌متحده سوگند خورد. به‌رغم اینکه تمامی دموکرات‌های حاضر در سنا به انتصاب این قاضی محافظه‌کار و سوپرکاتولیک رای منفی دادند اما اتحاد دوباره جمهوری‌خواهان و رای ۵۲ نفر از اعضای این حزب، دیوان‌عالی این کشور را با قاطعیت به دست محافظه‌کاران سپرد.
 • مخالفان به‌دنبال «اعتصاب سراسری»

  دنیای‌اقتصاد: برای نزدیک به سه ماه، تظاهرات‌کنندگان در بلاروس مورد ضرب و شتم قرار گرفته، زندانی شده، با اسپری فلفل به آنها حمله شده و در نهایت جریمه و تبعید شده‌اند. اما «اوکسانا کولتوویچ»، که دارای سالن زیبایی در مینسک، پایتخت بلاروس است، دلسرد نشده است. «آنتون ترویانوفسکی» در گزارش ۲۶ اکتبر برای نیویورک تایمز نوشت: کولتوویچ روز دوشنبه از پشت تلفن و در مسیر رفتن به تظاهرات ضد لوکاشنکو به نیویورک تایمزگفت:«احساس می‌کنم که وارد تونل شده‌ایم. هیچ راه برگشتی وجود ندارد. همچنان به رفتن ادامه می‌دهیم».
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  آن ۱۳۲ هزار یهودی آلمانی که در ایالات‌متحده اسکان یافتند، آن‌قدر که آلمانی‌ها در فلسطین به آرمان‌های صهیونیسم متعهد بودند، آنها در آمریکا به آرمان‌های آمریکایی متعهد نبودند. در واقع، آنها میل داشتند که در باورهایشان به آمریکا هیچ تفاوتی با پناهندگان غیریهودی نداشته باشند و آن باور یک باور مثبت نبود. از سوی دیگر، یک پناهنده برجسته آلمانی-یهودی، به نام «فرانز نومان» می‌گفت که یهودستیزی در آمریکا بیشتر از آلمان بود. در راستای بدتر کردن اوضاع برای تبعیدی‌ها و تقویت انزوای‌شان، هیچ کس در آمریکا نمی‌خواست چیزی در مورد تهدیدی بشنود که هیتلر به جهان تحمیل می‌کرد. آنها به مکانی خودمحور و خودشیفته پا گذاشته بودند که به هیچ چیز خارج از خود و غیر از خود اهمیت نمی‌داد.
 • اتحاد دو جانبه علیه چین

  دنیای‌اقتصاد: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه همراه با مارک اسپر، وزیر دفاع کشورش وارد دهلی نو شد تا در گفت‌وگوی راهبردی سالانه‌ای در این کشور همزمان با بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه و در پی تقابل‌های پیش آمده میان نظامیان هند و چین در مرزشان در هیمالیا شرکت کنند. پمپئو قبل از مذاکراتش با سوبراهمانیام جایشانکار، وزیر امور خارجه و راجنات سینگ، وزیر دفاع هند، گفت: «امروز یک فرصت جدید است تا دو دموکراسی بزرگ مثل ما به هم نزدیک تر شوند». وی تصریح کرد: «مطمئنا خیلی کارهای بیشتری برای انجام دادن هست. ما امروز مسائل زیادی را برای بحث کردن داریم. همکاری ما در حوزه همه‌گیری بیماری که از شهر ووهان نشات گرفت و تقابل با تهدیدات حزب کمونیست چین در قبال امنیت و آزادی و حمایت از صلح و ثبات در سراسر منطقه جزو این مسائل هستند.»
 • آژیر جنگ داخلی در آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: انتخابات آمریکا، قلب این کشور را مورد آزمون قرار خواهد داد. این بخشی از سخنان چارلز بلو، ستون‌نویس نیویورک تایمز است. او در یادداشت ۲۵ اکتبر می‌نویسد: اینکه ما چه کسی هستیم؟ چگونه به این نقطه رسیدیم؟ چگونه این کشور دونالد ترامپ را انتخاب کرد و آیا قانون اساسی ما ظرفیت پذیرش خطا و معکوس کردن آن را دارد، سوالاتی است که مطرح شده است.
 • بایکوت مکرون در جهان اسلام

  دنیای‌اقتصاد: چندین کشور عربی به اتفاق خواستار تحریم محصولات فرانسوی در واکنش به اظهارات اخیر مکرون در مورد اسلام شدند. بر همین اساس، به دنبال فراخوان کشورهای عربی برای تحریم کالاهای تولید فرانسه به خاطر اظهارات موهن رئیس‌جمهور این کشور و انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز علیه پیامبر اسلام (ص)، پاریس از کشورهای خاورمیانه خواست کالاهای فرانسوی را تحریم نکنند. الجزیره در گزارش ۲۵ اکتبر نوشت، اوایل ماه جاری مکرون وعده مبارزه با «جدایی‌طلبی اسلامی» را داد.
 • کاردینال آمریکایی- آفریقایی تبار در واتیکان

  دنیای‌اقتصاد: پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه ۴ آبان ماه یک سیاه‌پوست آمریکایی را به‌عنوان کاردینال منصوب کرد. در بین ۱۳ کاردینال جدید منصوب‌شده توسط پاپ فرانسیس، برای نخستین‌بار در تاریخ یک آمریکایی- آفریقایی‌تبار حضور دارد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  حتی زمانی که هیتلر در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ به استخدام شورای روابط خارجی در آمد و با برخی از بهترین اندیشمندان در تشکیلات سیاست خارجی همکاری کرد، کیسینجر حس برتری «اروپایی» نسبت به آمریکایی‌های خوش‌بین را داشت که مایل به این اعتقاد بودند که صلح، وضعی طبیعی در جهان است که ایالات متحده نمایاننده یک کهن‌الگوی جهانی است که هر مشکلی راه‌حلی دارد، که راه‌حل همواره یکی است: دموکراسی و سپس، باز هم دموکراسی. کیسینجر یک خارجی بدبین اما خونگرم بود که میل به سوءظن و پارانویا داشت. دوستانش او را به مثابه فردی به خاطر می‌آوردند که «غمگین» و «مالیخولیایی» و مملو از حس سرنوشت یا مجازات قریب‌الوقوع بود.
 • شرط‌بندی انتخاباتی فرید زکریا

  فرید زکریا، نویسنده و مفسر معروف شبکه سی‌ان‌ان در برنامه یکشنبه شب خود گفت: «شرط می‌بندم که این اتفاق (پیروزی دوباره ترامپ) رخ نخواهد داد. او هرگز محبوب نبوده و اکثریت کشور او را تایید نمی‌کند.
 • مرگ معاون صدام در اردن

  سی‌ان‌ان: حزب بعث عراق دیروز دوشنبه ۵ آبان ماه از مرگ عزت الدوری، از رهبران برجسته این حزب که معاون صدام بود، خبر داد. سایت‌های وابسته به حزب، مرگ الدوری را اعلام کردند. الدوری تحت تعقیب مقامات عراق بود و بارها خبر کشته شدن و بازداشتش منتشر شده بود. عزت الدوری در سن ۸۰ سالگی در اردن درگذشت. جنازه او یکشنبه شب ۴ آبان ماه با حضور برخی از اعضای خانواده‌اش در مکانی غیراعلام شده در «صلاح‌الدین» دفن شد. «عزت ابراهیم الدوری» در ۱ جولای ۱۹۴۲ به دنیا آمد و در ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ درگذشت. او از فرماندهان نظامی عراقی بود. الدوری همچنین معاون اول سابق صدام حسین رئیس‌جمهور عراق و نایب رئیس شورای رهبری انقلاب عراق تا سال ۲۰۰۳ و اشغال عراق توسط آمریکا بود. وی مهم‌ترین مقام ارشد حزب منحله بعث عراق است که تاکنون توسط نیروهای ائتلاف و دولت عراق دستگیر نشده‌ بود. در ورق‌های بازی که آمریکایی‌ها با چهره مقام‌های ارشد بعثی تحت تعقیب منتشر کردند، عزت ابراهیم «شاه خاج» بود و جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای دستگیری وی تعیین شده بود. عزت ابراهیم چند روز پس از اعدام صدام حسین از سوی طرفداران حزب بعث عراق به‌عنوان رهبر جدید حزب بعث معرفی شد. ابراهیم از پیروان طریقت صوفیه نقشبندیه بود و رهبر معنوی «ارتش مردان نقشبندیه» محسوب می‌شد که از گروه‌های شورشی فعال برای مقاومت علیه نیروهای خارجی مستقر در عراق و دولت بغداد است. در جریان حمله نیروهای دولت اسلامی عراق و شام در سال ۲۰۱۴ بسیاری از عزت ابراهیم به‌عنوان یکی از فرماندهان پشت پرده شورشیان در شمال عراق یاد می‌کنند.
 • دوشنبه جنگی در قره‌باغ

  دنیای‌اقتصاد: وزارت امور خارجه ایالات‌متحده از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش‌بس بشردوستانه خبر داده است. به گزارش الجزیره، وزارت خارجه آمریکا یکشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در پی دیدار «زهراب مناتسکانیان» و «جیحون بایرام‌اف»، وزیران امورخارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در واشنگتن، دو طرف با برقراری مجدد آتش‌بس از ساعت هشت صبح روز دوشنبه ۲۶ اکتبر، ۵ آبان توافق کردند. این توافق در پی دیدار وزرای امورخارجه دو کشور با میانجیگری استیون بیگون، قائم مقام وزارت خارجه آمریکا و هیات‌های نمایندگی فرانسه و روسیه در ۲۴ اکتبر حاصل شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر