• رایزنی مقتدی صدر برای تشکیل دولت ائتلافی

  دنیای‌اقتصاد: کمیسیون انتخاباتی عراق نتایج انتخابات پارلمانی هفته گذشته را به‌طور کامل و نهایی اعلام کرد. بر همین اساس، ائتلاف «سائرون» متعلق به مقتدی صدر بیشترین آرای به صندوق ریخته‌شده را به‌دست آورد. خبرگزاری آناتولی در گزارش ۱۸ اکتبر نوشت، بنا بر اعلام کمیسیون مذکور، حزب صدر ۷۳ کرسی از ۳۲۹ کرسی را به‌دست آورد و اول شد و به دنبال او ائتلاف «تقدم» یا «پیشرفت» که جناح محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان، است ۳۷ کرسی به‌دست آورد. دولت قانون به رهبری نوری مالکی با ۳۴ کرسی سوم شد و پس از او حزب دموکرات کردستان با ۳۲ کرسی جای گرفت.
 • درگذشت اولین وزیر خارجه سیاه‌پوست آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: کالین پاول، اولین وزیر خارجه سیاه‌پوست آمریکا به‌دلیل ابتلا به کرونا درگذشت. به او که لقب «کبوتری در میان بازها» داده بودند، روز دوشنبه به‌دلیل عوارض ناشی از کرونا درگذشت. به گزارش سی‌ان‌ان، خانواده کالین پاول، روز دوشنبه اعلام کردند که ژنرال کالین ال.پاول، وزیر خارجه دولت بوش پسر و رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش آمریکا به‌دلیل عوارض ناشی از کرونا درگذشته است. به گفته خانواده‌اش، وی دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده بود. پاول سابقه جنگ در ویتنام را داشت و به‌عنوان اولین مشاور امنیت ملی سیاه‌پوست در دولت رونالد ریگان خدمت کرد و جوان‌ترین رئیس سیاه‌پوست ستاد مشترک ارتش آمریکا در دولت جورج بوش پدر بود. کالین پاول در دوران جنگ اول خلیج‌فارس به محبوبیت رسید و از او به‌عنوان اولین سیاه‌پوست گزینه ریاست‌جمهوری آمریکا در دهه ۱۹۹۰ نام برده می‌شد؛ اما شهرت وی به‌دلیل اطلاعات نادرست به‌عنوان وزیر امور خارجه دولت بوش پسر به سازمان ملل برای آغاز جنگ عراق با مشکل جدی مواجه شد. خود وی بعدها از این سخنرانی به‌عنوان لکه ننگی که برای همیشه در کارنامه او می‌ماند، یاد کرد و در سال ۲۰۱۰ به سی‌ان‌ان گفته بود: من امروز متاسفم؛ چون اطلاعات (درباره سلاح‌های کشتارجمعی صدام) غلط بود. با این حال من به‌عنوان فردی دیده می‌شوم که این موضوع را در جامعه بین‌المللی مطرح کرد و تردیدی در این باره وجود ندارد که من افکار عمومی را گمراه کردم. با این حال همواره از کالین پاول به‌عنوان یک جمهوری‌خواه میانه‌رو و عمل‌گرا یاد می‌شد.
 • کشتی‌های جنگی آمریکا در دره تایوان

  دنیای‌اقتصاد: ارتش چین با انتقاد از ایالات متحده و کانادا بابت اینکه کشتی‌های جنگی خودشان را از تنگه تایوان عبور دادند، گفت که آنها صلح و ثبات در این منطقه را تهدید می‌کنند. به گزارش الجزیره، پکن نسبت به عبور این کشتی‌ها از تنگه‌ای که تایوان را از چین جدا می‌کند، واکنش منفی نشان داد و آن را مغایر با سیاست چین یکپارچه خواند. چین ادعا دارد تایوان، تحت حاکمیت دموکراتیک، جزو اراضی‌اش است و در طول سال گذشته بارها ماموریت‌های هوایی در منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان اجرا کرده که خشم تایپه را برانگیخته است. چین در یک بازه زمانی چهار روزه از اول اکتبر، حدود ۱۵۰ جنگنده به منطقه تایوان اعزام کرد که بیش از پیش به تشدید تنش‌ها میان پکن – تایپه دامن زد و نگرانی جامعه بین‌المللی را در پی داشت. در همین حال فرماندهی جبهه شرقی ارتش آزادی‌بخش خلق چین از رصد تحرکات کشتی‌ها و آمادگی و حفاظت از آنها حین عبور این کشتی‌ها خبر داد.
 • فصل جدید از نبرد اسرائیل در سوریه

  دنیای‌اقتصاد: کشته شدن یک قانون‌گذار سابق سوری که «دروزی» هم بود و گفته می‌شود از سوی یک تک‌تیرانداز اسرائیلی کشته شد، می‌تواند مرحله جدیدی از نبرد در سوریه را رقم بزند. اسرائیل حملات خود علیه پایگاه‌های کشورهای رقیب در همسایگی خود را افزایش داده است و از وقوع نبرد در جبهه‌ای جدید باکی ندارد. الجزیره در گزارش ۱۷ اکتبر نوشت «مدحت صالح» روز شنبه هنگام بازگشت به خانه‌اش در منطقه «عین التینه» در قنیطره توسط نیروهای اسرائیل هدف تیراندازی قرار گرفت. او ۱۲ سال در اسارت اسرائیل بود و در سال ۱۹۹۷ از زندان آزاد شد. خبرگزاری دولتی سوریه «سانا» نوشت، منطقه عین طینه در مقابل شهرک مجدل شمس در بلندی‌های اشغالی جولان واقع شده است. مدحت صالح در سال ۱۹۸۵ به اتهام مقاومت در برابر نیروهای اسرائیل در جولان بازداشت و در سال ۱۹۹۷ آزاد شد.
 • جاده جدید امپراتور

  جاناتان ای. هیلمان محقق ارشد مرکز CSIS ترجمه: محمدحسین باقی
  بی‌تردید، تامین مالی چین در سریلانکا طی دو دوره حکمرانی راجاپاکسا کاملا هم اسراف‌کننده و هدر‌دهنده نبود. تا حدی به‌دلیل جاده‌های ساخت چین، من توانستم طی سه روز در مجموعه‌ای از جزایر کوچک خلاف عقربه ساعت رانندگی کنم و سواحل جنوبی و شرقی را پیش از بازگشت به کلمبو ببینم. وقتی بزرگراه‌ها جایگزین جاده‌های روستایی شدند -اغلب زمانی که از سواحل به جزیره سفر می‌کردیم- چنین احساس می‌کردیم که در دو کشور متفاوت هستیم. به سمت مرکز کشور، در جاده‌های روستایی، کاهش سرعت، لرزش و هرج‌ومرج وجود داشت؛ چراکه کامیون‌ها و خودروهای سه‌چرخه، موتورهای سه‌چرخه، دست‌اندازهای خیابانی و غیره در سراسر مسیر دیده می‌شد.
 • شهادت ۱۶۰ عضو انصارالله

  الجزیره: ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که از دولت یمن حمایت می‌کند، می‌گوید که در درگیری با نیروهای حوثی ۱۶۰ تن از آنها را در حملات هوایی به جنوب شهر استراتژیک ماریب به شهادت رسانده است. این شهر جایی است که نیروهای وفادار به عربستان سعودی می‌گویند حوثی‌ها پیشرفت‌های بسیار قابل توجهی داشته‌اند. روز شنبه خبرگزاری دولتی عربستان سعودی مدعی شد که نیروهای ائتلاف در ۲۴ساعت گذشته ۳۲ حمله به عبدیه انجام داده و ۱۱ خودروی نظامی متعلق به حوثی‌ها هم منهدم شده است. در پی این درگیری‌ها نیز ۱۶۰ نیروی حوثی به شهادت رسیده‌اند. البته در این زمینه اطلاعات دقیق نیست و حوثی‌ها نیز کمتر حاضر به تایید ارقام ادعاشده از سوی عربستان سعودی هستند و الجزیره نیز به‌طور مستقل نمی‌تواند آن را تایید کند. ائتلاف حتی مدعی شده است که از روز دوشنبه، بیش از ۷۰۰ شورشی در حملات هوایی در نبرد برای ماریب شهید شده‌اند.
 • مذاکرات ترکیه و آمریکا درباره اف-۱۶

  الجزیره: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه می‌گوید کشورش به ایالات متحده پیشنهاد فروش جنگنده‌های اف-۱۶ را در ازای سرمایه‌گذاری در برنامه اف-۳۵ داده است. برنامه سرمایه‌گذاری ترکیه در جنگنده اف-۳۵ پس از خرید سیستم‌های دفاع موشکی از روسیه توسط آمریکا لغو شد. اردوغان روز یکشنبه قبل از عزیمت به آفریقا در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: ترکیه خواهان بازگشت سرمایه‌گذاری خود در برنامه اف-۳۵ است و مذاکرات در این زمینه ادامه دارد. اردوغان تصریح کرد: «ما مبلغ ۴/ ۱میلیارد دلار برای اف-۳۵ پرداخت کرده‌ایم و ایالات متحده در قبال بازگشت این پرداخت‌ها چندین پیشنهاد داشته است.» وی گفت: «در این‌باره (به آنها) گفتیم بیایید هر اقدامی که برای برآوردن نیازهای دفاعی کشورمان لازم است، انجام دهیم.» آنکارا بیش از ۱۰۰ فروند جنگنده اف-۳۵ ساخت شرکت لاکهید مارتین سفارش داده بود؛ اما ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ پس از خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس -۴۰۰ روسی، ترکیه را از برنامه حذف کرد.
 • یونان و مهاجرت‌های غیرقانونی

  مجید گل‌بابایی پژوهشگر اقتصادی
  در سال‌های اخیر موضوع ورود هزاران مهاجر غیرقانونی از کشورهای مختلف جهان از خاک ترکیه به یونان به یکی از بحران‌های اجتماعی اروپا و از جمله یونان تبدیل شده است. سیاست‌های سرکوبگرانه مهاجرتی در اروپا، به جای اینکه حقوق پناهندگان و مهاجران را بر اساس قوانین بین المللی حفظ کند، پناهندگان و افراد در حال حرکت را جرم‌انگاری، تحقیر و مجازات می‌کند. در فوریه ۲۰۲۰، پس از اعلام اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه برای پذیرش مهاجران برای عبور از این کشور، هزاران مهاجر غیرقانونی که قصد مهاجرت به اتحادیه اروپا را داشتند، به یونان هجوم آوردند.
 • مکرون آوانگارد

  دنیای‌اقتصاد: امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، روز شنبه به اولین رئیس دولتی تبدیل شد که در مراسم کشتار جمعی معترضان استقلال‌طلب الجزایری به دست پلیس پاریس در ۶۰ سال پیش حضور یافت؛ دوره‌ای دهشتناک که بسیاری از مورخان آن را «خشن‌ترین سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز» در اروپای غربی معاصر می‌نگرند.
 • تغییر چهره مقتدی

  دنیای‌اقتصاد: مقتدی صدر درحالی‌که در برابر تریبونی ایستاده و پرچم عراق در کنارش بود، هنگام انجام یک سخنرانی در نقش یک دولتمرد ظاهر شد. در ۱۸ سالی که او «ارتش مهدی» را تاسیس کرد تا با نیروهای اشغالگر آمریکایی وارد نزاع شود، این چهره مناقشه‌برانگیز تغییر چهره داده است. زبان عربی رسمی او فصیح‌تر و صدایش رساتر است.
 • رکورد بی سابقه ۱۲۸میلیون دلاری

  دنیای‌اقتصاد: مجموع صندوق‌های رقابتی مجلس نمایندگان برای هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه ۱۲۸میلیون دلار در بانک است که این رقم بیش از دو برابر سال ۲۰۲۰ است. بیش از یک سال قبل از انتخابات ۲۰۲۲، مبلغ هنگفتی برای نبرد در مجلس نمایندگان و سنا اندوخته شده است. درحالی‌که جمهوری‌خواهان قصد دارند شانس خود را برای تصاحب سنا و مجلس نمایندگان در دوره ریاست‌جمهوری بایدن بالا ببرند، دموکرات‌ها نیز در پی حفظ همین برتری نصفه و نیمه خود در هر دو نهاد این کشور هستند.
 • جاده جدید امپراتور

  جاناتان ای. هیلمان محقق ارشد مرکز CSIS ترجمه: محمدحسین باقی
  طی یک گشت در بندر کلمبو، متوجه علائم ظریفی از نفوذ چینی‌ها هم شدم. تجهیزات بندر حکایتی از رشد چین در تولید و تجارت دریایی را نشان می‌دهد. قدیمی‌ترین جرثقیل‌ها اروپایی بودند. برخی تجهیزات ژاپنی و کره جنوبی هم وجود داشت. اما جدیدترین ماشین‌آلات کاملا چینی بودند و کانتینرهای حمل‌ونقل هم زیر سلطه شرکت‌های چینی بودند. تقریبا دوسوم از ۵۰ بندر برتر جهان سرمایه‌گذاری‌های چینی را به خود جذب کرده‌اند. در مجاورت بندر، سریلانکا درحال‌توسعه «شهر بندری» بود؛ یک مرکز مالی در زمین‌های باز پس گرفته‌شده که در نهایت به وسعت مرکز لندن خواهند بود، تقریبا دوبرابر اندازه کلمبو. پیشنهادهای مربوط به توسعه به سال ۲۰۰۴ بازمی‌گردد؛ اما طرح بزرگی که رخ نمود، رد چین را در همه جای خود دارد.
 • رکورد مرگ‌ومیر روزانه در روسیه

  دنیای‌اقتصاد: یک آمار رسمی از روسیه نشان می‌دهد میزان ابتلا به کرونا در این کشور به ۳۳هزار و ۲۰۸مورد جدید رسیده و بالاترین میزان مرگ‌ومیر نیز در سومین روز متوالی در این کشور به ثبت رسیده است. به گزارش الجزیره، روسیه برای اولین‌بار از زمان شروع پاندمی، بیش از هزار مورد مرگ روزانه ناشی از بیماری کرونا را گزارش کرده است؛ درحالی‌که واکسیناسیون در این متوقف شده است (روس‌ها تمایلی به واکسن زدن ندارند)، دولت هم هیچ محدودیت یا قرنطینه‌ای را لحاظ نمی‌کند. یک گزارش رسمی دولت در روز شنبه از هزار و دو مرگ و ۳۳ هزار و ۲۰۸مورد جدید ابتلا خبر داد که با این اوصاف بیشترین ابتلا و مرگ‌ومیر برای سومین روز متوالی ثبت شده است.
 • تظاهرات علیه فاشیسم در رم

  الجزیره: یک هفته پس از آنکه تندروهای راست‌گرا وارد مقر اصلی قدیمی‌ترین کنفدراسیون کارگری ایتالیا شدند، ده‌ها هزار معترض در رم برای تظاهرات علیه فاشیسم تجمع کردند. ماریزیو لاندینی، رئیس اتحادیه کارگری ایتالیا روز شنبه این تظاهرات را با شعار «دوباره نه به فاشیسم» ترتیب داد. لاندینی گفت: «لازم است یک شبکه ضدفاشیستی و دموکراتیک برای کل قاره ایجاد شود. دموکراسی را نمی‌توان از طریق جنگ صادر کرد، بلکه می‌توان با کار بیشتر و رعایت حق و حقوق آن را در دسترس قرار داد.» بر اساس گزارش رسانه‌ها، بیش از ۵۰هزار نفر در این تجمع در میدان سان جیووانی شرکت کردند. لوئیجی دی مایو، وزیر امور خارجه و جوزپه کونته، نخست‌وزیر سابق این کشور هم در میان شرکت‌کنندگان حضور داشتند.
 • دفاع مرکل از روابط مستحکم با ترکیه

  الجزیره: آنگلا مرکل، صدراعظم در حال وداع آلمان می‌گوید که با قدرت کشورش به روابط خود با ترکیه ادامه خواهد داد و در این زمینه بر همکاری بین دو کشور در زمینه مهاجرت و سایر مسائل تاکید کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر