آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۵۳

 • تراژدی فیس‌بوک

  نویسنده: راجر مک نامی ترجمه: حسین موسوی
  من واقعا در مورد فیس‌بوک ناراحت هستم. افزون بر ۱۰ سال بود که با این کمپانی کار می‌کردم و غرور و افتخارهای زیادی از طریق موفقیت‌های آن به‌دست آوردم... تا اینکه به چند ماه گذشته رسیدیم. حالا به‌شدت مایوسم، خجالت زده و شرمگین. فیس‌بوک با یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر عضو، از مهم‌ترین شرکت‌های تجاری دنیا به‌حساب می‌آید. چه آن را دوست داشته باشیم یا از آن خوش‌مان نیاید، چه آن را کمپانی فناوری تلقی کنیم، چه آن را شبکه اجتماعی بخوانیم، این کمپانی تاثیر عظیمی روی رفاه اجتماعی و سیاست دارد.
 • ارتش مادورو در حالت آماده‌باش

  دنیای اقتصاد: با افزایش تنش‌ها در داخل ونزوئلا بر سر دریافت یا عدم دریافت کمک‌های خارجی، نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، روز پنج‌شنبه دستور داد که مرز این کشور با برزیل بسته شود تا امکان ورود کمک‌های انسان‌دوستانه به کشور وجود نداشته باشد. «کایتلین هو» و «رادینا ژیگووا»، گزارشگران سی‌ان‌ان در گزارش ۲۲ فوریه، نوشتند که مادورو فرمان خود را از طریق تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد؛ درحالی‌که اطراف او را شماری از فرماندهان ارتش ونزوئلا احاطه کرده بودند.
 • مذاکره برای ترسیم نقشه راه

  دنیای اقتصاد: این هفته قرار است رئیس‌جمهوری آمریکا با رهبر کره‌شمالی در ویتنام دیدار کند. مشاوران ترامپ امیدوارند که در این دیدار بتوانند نقشه راهی را پیش روی طرف کره‌ای قرار دهند تا به آن وسیله از خطر تسلیحات هسته‌ای کره‌شمالی بکاهند. قرار است نشست آتی رهبران آمریکا و کره‌شمالی ۲۷ و ۲۸ فوریه برابر با ۸ و ۹ اسفند در شهر‌هانوی، پایتخت ویتنام، برگزار شود. ترامپ مشتاق است همان کسی باشد که خاتمه ۷ دهه جنگ در شبه‌جزیره کره را اعلام می‌کند.
 • بازداشت ۳۰۰ نفر در ترکیه

  بی‌بی‌سی: دادستانی ترکیه دستور بازداشت نزدیک به ۳۰۰نفر از نیروهای نظامی این کشور را به ظن ارتباط با فتح‌الله گولن صادر کرد. دادستانی ترکیه اعلام کرد که ۲۹۵ نفر از نظامیان ترکیه متهم به ارتباط با گولن هستند که به گفته دولت ترکیه مسوول کودتای نافرجام ۲۰۱۶ است. گولن که در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می‌برد، ارتباط خود با این کودتا را رد کرده است. در میان بازداشت‌شدگان، سه سرهنگ، هشت سرگرد و ۱۰ ستوان دیده می‌شوند. از آن زمان (کودتای ۲۰۱۶) ده‌ها هزار نفر بازداشت شده‌اند که هنوز جلسه دادگاه آنها برگزار نشده است. ۱۵۰ هزار نفر از کارمندان دولت و کادر ارتش هم از کار برکنار یا تعلیق شده‌اند. نیمی از بازداشت‌شدگان دیروز جمعه ۳ اسفندماه از نیروی زمینی هستند و نیمی دیگر از نیروهای هوایی و دریایی این کشور.
 • پانداها می‌توانند پرواز کنند؟

  شادی آذری
  دنیای اقتصاد: نشریه انگلیسی اکونومیست سرمقاله و طرح روی جلد شماره این هفته خود را به لزوم شکل‌گیری اصلاحات اقتصادی در چین اختصاص داده و به این نکته اشاره کرده است که این اصلاحات برای آرام‌سازی جو جنگ تجاری با آمریکا و ثروتمندتر شدن چین ضروری است.

بیشتر