آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۵۵

 • یکشنبه خونین کاراکاس

  دنیای اقتصاد: ونزوئلا روابط دیپلماتیک خود را با کلمبیا قطع کرد. این امر زمانی رخ داد که تنش‌ها در مرز دو کشور به دلیل انتقال کمک‌های بین‌المللی به داخل ونزوئلا بالا گرفته است. به گزارش سی‌ان‌ان، به‌دلیل اینکه کمک‌های بین‌المللی انباشته در کلمبیا به مردم ونزوئلا در نقطه صفر مرزی آماده ورود به این کشور است، نیکلاس مادورو رابطه کشورش را با کلمبیا قطع کرد.
 • دختر بندر بن‌سلطان در واشنگتن

  دنیای اقتصاد: محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی، طی حکم‌هایی، شاهزاده ریما دختر بندر بن‌سلطان را به‌عنوان سفیر جدید عربستان در واشنگتن به‌جای خالد بن‌سلمان تعیین و خالد بن‌سلمان را نیز به‌عنوان معاون وزیر دفاع منصوب کرد. الجزیره در گزارش دیروز یکشنبه(۵ اسفند) نوشت این برای اولین بار در تاریخ عربستان است که یک شاهزاده زن به سمت سفیر این کشور در واشنگتن منصوب می‌شود.
 • اردوغان علیه سیسی

  دنیای اقتصاد: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفت: «سیسی از زمانی که قدرت را در مصر به دست گرفته، ۴۲ تن را اعدام کرده است که آخرین آنها ۹ جوانی بودند که در پرونده ترور هشام برکات، دادستان سابق این کشور در سال ۲۰۱۵، محکوم شده بودند و این قابل‌قبول نیست.» او تاکید کرد: «پاسخ من به کسانی که می‌پرسند چرا با سیسی گفت‌وگو نمی‌کنی و اینکه میانجی‌ها هر از گاهی سروکله‌شان اینجا پیدا می‌شود این است: من هرگز با چنین شخصی گفت‌وگو نمی‌کنم.»
 • مانافورت مستحق تخفیف نیست

  رویترز: دفتر رابرت مولر، بازرس پرونده «دخالت» روسیه در انتخابات آمریکا به دادگاه گفته پل مانافورت، رئیس پیشین ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، بارها و بی‌پروا قانون‌شکنی کرده و مستحق تخفیف در مجازات نیست. نامه دفتر بازرس مولر به قاضی دادگاه در تاریخ ۲۲ فوریه و در حاشیه پرونده دادستانی برای محکومیت مانافورت به دادگاه ارسال شده و جزئیات آن روز ۲۳ فوریه در اختیار همگان قرار گرفته‌ است. در نامه ارسالی از سوی مولر به دادگاه گفته شده است: برای بیش از یک دهه، مانافورت مکررا و بی‌پروا قانون را زیر پا گذاشته ‌است. در این نامه آمده‌ است: اقدامات مجرمانه او کاملا مشخص بودند و برخی از آنها در زمانی که مدیریت کارزار انتخاباتی را برعهده داشته و نیز پس از آنکه به قید وثیقه آزاد شده، صورت گرفته‌اند.
 • فرود جنبش جلیقه‌زردها

  آسوشیتدپرس: هزاران تن از معترضان جلیقه‌زرد شنبه در پانزدهمین هفته متوالی از اعتراضات به خیابان‌های سراسر فرانسه آمدند. این معترضان همزمان با تزریق انرژی به حامیانشان، خشونت و احساسات یهودستیزانه را محکوم کردند. در میان راهپیمایی‌های متعدد در اطراف پاریس و سایر مناطق فرانسه، صدها تن در نزدیکی بنای طاق نصرت در پاریس تجمع کردند و به سیاست‌های دولت که از نظر آنها در راستای تامین منافع قشر مرفه است، اعتراض کردند. محل تجمع اصلی در نزدیکی برج ایفل بود که در نهایت پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.
 • ۵۰ تن طلای سوریه در آمریکا

  باس‌نیوز: منابع آگاه اعلام کردند که نیروهای آمریکا در سوریه حدود ۵۰ تن طلای سرقت شده توسط داعش را به کشور خود منتقل کرده‌اند.
 • چرایی تعلیق عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  اواخر هفته گذشته پیش‌نویس گزارش کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا در مورد ترکیه به بحث گذاشته شد و بار دیگر موضوع بررسی درخواست عضویت ترکیه به حالت تعلیق درآمد و اعضای پارلمان با ۴۷ رای موافق در برابر ۷ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع نسبت به تعلیق خواسته دولت ترکیه تصمیم‌گیری کردند. پارلمان اروپا به‌طور رسمی پیشنهاد تعلیق مذاکرات مربوط به عضویت ترکیه را پذیرفت و دلیل آن را نقض حقوق‌بشر در ترکیه و یکسری دلایل دیگر عنوان کرد.

بیشتر