آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۵۶

 • انزوای بولتون

  دنیای اقتصاد: از نظر مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا، آن روز یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین نمایش‌های دیپلماسی وی بود. ماه‌ها برنامه‌ریزی سرانجام به نشستی میان رهبران بی‌میل اروپایی، رهبران عربی و نخست‌وزیر اسرائیل برای شکل‌گیری یک استراتژی هماهنگ در برابر ایران ختم شد. سپس، در یک سخنرانی هنگام ناهار، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور، وحدت شکننده در این نشست را ویران کرد.
 • مارکس‌خوانی در لندن

  دنیای اقتصاد: روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داد که افزایش نرخ اجاره‌بهای مسکن و هزینه‌های سنگین تحصیلات، بسیاری از جوانان ۱۹ تا۳۰ ساله بریتانیایی را از بازار آزاد کاپیتالیستی ناامید کرده است. به همین دلیل بسیاری از آنها گرایش‌های مارکسیستی پیدا کرده‌اند. رابرت فورد، استاد علوم سیاسی در همین رابطه می‌گوید: شما با نسلی روبه‌رو هستید که از تحرک اجتماعی و امنیت اقتصادی کمتری برخوردارند و این مساله باعث شده است که آنها متقاعد شوند اقتصاد بازار برای آنها دستاوردی نخواهد داشت. اکنون شاهد بازگشت اقبال به آثار مارکس در میان جوانان بریتانیایی هستیم.
 • اعتراض به سفر پادشاه اسپانیا به کاتالونیا

  رویترز: صدها تن از معترضان در بارسلون در اعتراض به سفر فیلیپه ششم به منطقه کاتالونیا که تلاش برای جدایی آن در سال ۲۰۱۷ ناکام ماند، به خیابان‌ها آمدند. فیلیپه ششم، پادشاه اسپانیا چهره‌ای نامحبوب در کاتالونیا شده است. او در اوج بحران جدایی‌طلبی کاتالونیا در امور سیاسی مداخله کرد و رهبران حامی استقلال را «بی‌مسوولیت و غیردموکراتیک» خواند. فیلیپه ششم یکشنبه به بارسلون، مرکز کاتالونیا رفت تا میزبان ضیافت شام جلسه مرتبط با صنعت تلفن همراه باشد. جدایی‌طلبان کاتالونیا تصاویر پادشاه را به آتش کشیدند و جاده‌ها را بستند. معترضان بنرهایی با شعار «سرکوب بس است» و «خاندان فاسد بوربن» که اشاره‌ای به نام خاندان سلطنتی اسپانیا بود، در دست داشتند. برخی از معترضان در نزدیکی محل برگزاری ضیافت به سمت نیروهای پلیس تخم‌مرغ پرتاب کردند.‌ حضور پادشاه اسپانیا در بارسلون با محاکمه ۱۲ تن از رهبران جدایی‌طلب کاتالونیا در مادرید همزمان شد. در همین حال پدرو سانچز، نخست‌وزیر سوسیالیست اسپانیا پس از جدایی احزاب حامی استقلال و پیوستن آنها به احزاب اپوزیسیون که لایحه بودجه ۲۰۱۹ را به شکست کشاند، مجبور شد انتخابات پارلمانی زودهنگام برای ۲۸ آوریل اعلام کند.
 • ترامپ الگوی ویتنام را به اون نشان می‌دهد

  دنیای اقتصاد: وزارت‌خارجه ویتنام اعلام کرد، دونالد ترامپ عصر امروز (سه‌شنبه) پیش از دومین نشست با رهبر کره‌شمالی وارد ‌هانوی می‌شود. قرار است دومین نشست مشترک آمریکا و کره‌شمالی با حضور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی، در روزهای ۲۷ و ۲۸ فوریه (۸ و ۹ اسفند) در ‌هانوی، پایتخت ویتنام، برگزار ‌شود. به همین منظور، رهبر کره‌شمالی به همراه خواهرش کیم یو جونگ سوار بر قطار شخصی‌اش به ویتنام رفته است.
 • می در انتخابات بعدی شرکت نمی کند

  رویترز/ گاردین: نخست‌وزیر انگلیس اظهار کرد، می‌خواهد تلاش خود را به‌عنوان نخست‌وزیر ادامه دهد و هنوز کارهای زیادی وجود دارند که باید در راستای تعهداتش انجام دهد. ترزا می دسامبر سال گذشته به محافظه‌کاران کشورش گفت: در انتخابات بعدی در کنار حزبش نخواهد بود. او این بیانات را پیش از برگزاری رای‌گیری عدم اعتمادی که با شکست مواجه شد بیان کرد تا نگرانی قانون‌گذاران حزب خود را کاهش دهد.
 • بنن: ترامپ رئیس‌جمهور می‌ماند

  سی‌بی‌اس: مشاور سابق کاخ سفید پیش‌بینی‌کرد که در سال جاری میلادی، به دلیل تحقیقاتی که درباره دونالد ترامپ درحال انجام است، «سیاست آمریکا با بیشترین انتقادات از زمان جنگ داخلی» در این کشور روبه‌رو خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر