آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۲۷

 • دوراهی دموکرات‌ها برای ترامپ؛ استعفا یا استیضاح

  دنیای اقتصاد: پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا وارد روزهای حساس خود شده است. رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده هر چقدر به روزهای آخر تحقیقاتش نزدیک می‌شود، سند جدیدی رو می‌کند. از مهم‌ترین سند‌هایی که این روزها رو شده، این است که مایکل کوهن، وکیل شخصی دونالد ترامپ به دستور وی به کنگره شهادت دروغ داده است.
 • چین به‌دنبال شبه‌جزیره پساکیم

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال دیدار یک مقام ارشد کره‌شمالی با رئیس‌جمهوری آمریکا در واشنگتن، کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ و کیم‌جونگ‌اون، برای بار دوم در آخر فوریه دیدار خواهند کرد. کاخ سفید می‌گوید، مکان این دیدار بعدا اعلام خواهد شد. کاخ سفید می‌گوید، دیدار دونالد ترامپ و کیم‌یونگ‌چول، مذاکره‌‌کننده ارشد کره‌شمالی روز جمعه ۲۸ دی ماه به‌مدت یک ساعت و نیم ادامه داشت و درخصوص خلع‌سلاح هسته‌ای و نشست سران دو کشور گفت‌وگو شد.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  کره‌شمالی مدعی است که به لحاظ قومی منسجم‌ترین کشور دنیاست. اگرچه ممکن است تا حدی درست باشد اما این سخن، این حقیقت را نادیده می‌گیرد که کره‌شمالی به راستی دارای یک اقلیت کوچک چینی با عنوان «هواگیو» است که در این کشور زندگی می‌کنند. طی سال‌ها، دولت کره‌شمالی کوشیده تا از شر آنها خلاص شود البته به شیوه‌ای که موجب خشم پکن نشود. ۸ تا ۱۰ هزار هواگیو همچنان باقی مانده‌اند و میان پیونگ‌یانگ و شهرهای شمالی مانند سینویجو و چونگجین پراکنده هستند. این چینی‌ها که از تبار مهاجران قرن ۱۹ هستند و پاسپورت کره‌شمالی را هم دارند در قیاس با شمار عددی خود و با وجود جایگاهی که به‌عنوان خارجی دارند، نفوذ فوق‌العاده‌ای بر جامعه و تجارت کره‌شمالی پیدا کرده‌اند.
 • هشدار روسیه به احیای جنگ ستارگان

  راشا تودی: امتناع آمریکا از محدود کردن برنامه‌های دفاع موشکی و آمادگی‌اش برای مسلح کردن فضا باعث واکنش صریح مسکو شد، به‌طوری که وزارت امور خارجه روسیه به واشنگتن هشدار داد تا مسابقه تسلیحاتی دوران جنگ سرد را مجددا آغاز نکند.
 • طالبان دیدار با نماینده آمریکا را نپذیرفتند

  رویترز: گروه طالبان افغانستان روز شنبه گزارش‌ها در مورد از سرگیری گفت‌وگوها با زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا را بر سر پایان دادن به جنگ ۱۷ ساله افغانستان رد کرد.
 • اقتدارگراها موفق‌تر از لیبرال دموکرات‌ها

  خبرگزاری آلمان: به گفته رئیس سرویس اطلاعاتی آلمان، منازعه میان نظام‌های دموکراتیک غربی از یکسو و نظام‌های اقتدارگرای از نظر اقتصادی موفق از دیگرسو می‌رود که به بزرگ‌ترین چالش استراتژیک کنونی در جهان تبدیل شود. امروزه حکومت‌های آزاد و دموکراتیک نسبت به ۲۰ سال پیش به‌صورت‌های دیگری تهدید می‌شوند. اما تاکنون کمتر سابقه داشته که رئیس سرویس اطلاعاتی آلمان (BND) به‌طور علنی در این باره سخن بگوید. با این همه برونو کال اخیرا در پایان یک سلسله مباحث در برلین این کار را کرد و درباره‌ ارزش‌ها سخن گفت.

بیشتر