آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۲۶

 • تکـرار رفرانـدوم

  دنیای اقتصاد: پس از آنکه طرح ترزا می‌برای خروج از اتحادیه‌اروپا با رای اکثریت قاطع نمایندگان پارلمان بریتانیا رد شد، وی متعهد شده است تا به تلاش خود برای محقق شدن برگزیت ادامه دهد. در این زمان از سویی به‌نظر می‌رسد که اتحادیه ‌اروپا کمترین تمایل را به مذاکره مجدد در این زمینه دارد و اگر طرف‌ها نتوانند تا ضرب‌الاجل ۲۹ مارس به یک توافق دست یابند، بریتانیا به‌طور فاجعه‌باری از اتحادیه اروپا کنار گذاشته می‌شود. اکنون بیش از پیش نمایان شده است که اولویت نخست باید تمدید این فرصت برای مذاکره مجدد درمورد برگزیت باشد و همچنین ناتوانی پارلمان در تعریف و توافق در مورد اینکه جامعه چه خواستی دارد بیش از پیش بیانگر آن است که تنها راه‌حل خروج از این نابسامانی بازگشت به نظر مردم است.
 • فرستاده «اون» در واشنگتن

  دنیای اقتصاد: فرستاده کره‌شمالی درحالی وارد آمریکا شده است که قصد دارد گفت‌وگوهایی را با وزیرخارجه آمریکا و احتمالا رئیس‌جمهوری این کشور با هدف آماده‌سازی برای نشست دوم میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن برگزار کند.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  تغییر اجتماعی با آهنگ سریع‌تر و غیرقابل مقایسه‌تری نسبت به ۴۰۰،۳۰۰ سال پیش درحال حرکت است. هیچ‌کس انتظار ندارد که کره‌شمالی ۶ قرن دوام بیاورد. درخصوص این نگرش که تغییر اجتماعی در کره‌شمالی به ناگزیر موجب سقوط رژیم در کوتاه یا میان‌مدت می‌شود باید بدبین باشیم. فروپاشی یکی از چند احتمال است؛ آنچه محتمل‌تر به‌نظر می‌رسد بازگشایی تدریجی و اصلاح از درون است. در زمینه به حداقل رساندن آلام انسانی، این حتی ممکن است مطلوب‌ترین پیامد باشد. ترکیب اجتماعی پیونگ‌یانگ اشتیاق دولت به پر کردن پایتخت با وفاداران خود را نشان می‌دهد. با این حال، فقر فراوان و حتی سوءتغذیه در پیونگ‌یانگ عیان است و این روزها رشوه راه‌حل خوبی برای گریز از فلاکت‌ها هم است؛ با رشوه می‌توانید به خیلی از خواسته‌های خود برسید اما بی‌تردید امتیاز بالای زندگی در پایتخت نصیب طبقات بالا و وفاداران به رهبر این کشور می‌شود.
 • لغو سفر پلوسی به افغانستان به دستور ترامپ

  سی‌ان‌ان: رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که نمی‌گذارد رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با هواپیمای نظامی به افغانستان برود چون دولت تعطیل است. این تقابل به تلافی اختلاف‌نظر میان رهبران دموکرات و جمهوری‌خواه صورت گرفته که باعث شده است تا مساله تعطیلی دولت لاینحل باقی بماند. این تعطیلی در آستانه یک ماهه شدن قرار دارد.
 • چشم‌انداز «باثبات» اقتصاد حوزه خلیج‌فارس

  دنیای اقتصاد: موسسه رتبه‌سنجی مودیز، یکی از سه موسسه معتبر رتبه‌سنجی جهان، روز چهارشنبه اعلام کرد که چشم‌انداز اقتصادهای حوزه خلیج‌فارس برای سال ۲۰۱۹ به‌طور کلی «باثبات» پیش‌بینی می‌شود. مودیز در این رابطه گفته است که قیمت‌های بالای نفت در اغلب ماه‌های سال ۲۰۱۸، موجب کاهش فشارهای مالی داخلی و خارجی برای اقتصادهای این حوزه در کوتاه‌مدت شد. مودیز ادامه داد: «دوره‌های قیمت‌های بالای نفت اما انگیزه این دولت‌ها برای تنوع‌بخشی به منابع مالی‌شان را از بین می‌برد و هزینه‌ها را افزایش می‌دهد. این موجب می‌شود که وضعیت اعتباری این اقتصادها در برابر فاز بعدی کاهش قیمت‌های نفت آسیب‌پذیر شود.» مودیز همچنین اعلام کرد که تنش‌های ژئوپلیتیک یک منبع کلیدی ریسک‌ها برای این منطقه و تسریع‌کننده هزینه‌های مرتبط با تسلیحات نظامی خواهد بود. طبق پیش‌بینی این موسسه، رشد تولید ناخالص داخلی در اقتصادهای حوزه خلیج‌فارس در سال‌جاری میلادی تا حدود زیادی بدون تغییر خواهد ماند چون توافق کاهش تولید نفت توسط کشورهای عضو گروه اوپک‌پلاس موجب ثابت ماندن یا کند شدن رشد تولید ناخالص داخلی نفتی خواهد شد و همزمان، رشد تولید ناخالص داخلی غیرنفتی رشدی ملایم را تجربه خواهد کرد.
 • درخواست آلمان از بریتانیا برای ماندن در اتحادیه اروپا

  رویترز: رهبر جدید حزب دموکرات مسیحی آلمان روز جمعه از انگلیس درخواست کرد که در اتحادیه اروپا بماند و یادآور شد: هموطنانش استقبال انگلیس از شکل‌گیری دوباره آلمان پس از جنگ جهانی دوم را از یاد نبرده‌اند. درحالی‌که شمارش معکوس برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا آغاز شده است، آنگرت کرامپ کارن باوئر، رهبر جدید حزب دموکرات مسیحی آلمان در درخواستی دقیقه نودی به سیاستمداران، صاحبان صنایع و هنرمندان آلمانی پیوست و از انگلیس خواست که در اتحادیه اروپا باقی بماند. آنان در نامه‌ای که در روزنامه تایمز منتشر شد، نوشتند: این قاره بدون ملت بزرگ شما چیزی که امروز هست، نخواهد بود. آنان در این نامه آورده‌اند: پس از وحشت‌های ناشی از جنگ جهانی، انگلیس از ما دست نکشید. انگلیس در بازگشت آلمان از این کشور به‌عنوان یک قدرت اروپایی و یک کشور مستقل استقبال کرد. آنان در کنار روایاتی از جنگ و صلح، بر برخی مسائل دیگر تاکید کرده و اظهار کردند، در صورت خروج انگلیس از این اتحادیه که در سال ۱۹۷۳ به آن پیوست، دلتنگ آن خواهند شد.
 • کاهش صادرات تسلیحات ژرمن‌ها به عربستان

  دنیای اقتصاد: دولت آلمان اعلام کرده است صادرات تسلیحات آلمان به عربستان سعودی تا ۷/ ۲۲ درصد در سال ۲۰۱۸ کاهش یافت و از ۲۴/ ۶ میلیارد یورو (معادل ۱۰/ ۷ میلیارد دلار) در سال ۲۰۱۷ به ۸۲/ ۴میلیارد یورو (معادل ۴۹/ ۵ میلیارد دلار) در سال گذشته میلادی رسید.
 • قطع سراسری اینترنت در زیمبابوه

  رویترز: همزمان با گسترش ممانعت مخابراتی در زیمبابوه به‌دنبال اعتراضات مرگبار بر سر افزایش قیمت سوخت، روز جمعه اینترنت در این کشور قطع شد. دولت زیمبابوه اعلام کرده است که سه نفر در تظاهرات صورت گرفته در اعتراض به افزایش ۱۵۰ درصدی قیمت سوخت در این کشور کشته شده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر