آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۲۵

 • زمستان در کمین بریتانیا

  دنیای اقتصاد: مسیر شکست تحقیرآمیز ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا را که ممکن است به سقوط دولتش هم منجر شود، این‌گونه مرور کنید: مرحله اول: پارلمان وی را برای خروج از اتحادیه اروپا تحت فشار قرار می‌دهد. مرحله دوم: ترزا می به اتحادیه اروپا التماس می‌کند تا یک قرارداد خوب تنظیم کنند که نظر هم‌حزبی‌هایش در پارلمان تامین شود و از این‌رو یک پیش‌نویس بین دو طرف منعقد می‌شود. مرحله سوم: با تنظیم پیش‌نویس، مخالفت‌ها در داخل حزب علیه او اوج می‌گیرد و او مجبور می‌شود رای‌گیری را در ماه دسامبر به تاخیر بیندازد. سرآخر در مرحله پایانی نیز بدون آنکه توفیق خاصی در تامین نظر هم‌حزبی‌هایش به‌دست آورد، روز سه‌شنبه ۱۵ ژانویه پیش‌نویس را مجددا به رای‌گیری می‌گذارد و شکست تحقیرآمیزی در داخل پارلمان پذیرا می‌شود. به گفته ناظران این شکست او را یک قدم دیگر به رای «عدم اعتماد» نزدیک می‌کند.
 • اپوزیسیون به‌دنبال تشکیل دولت انتقالی در کاراکاس

  دنیای اقتصاد: دستگیری رهبر اپوزیسیون ونزوئلا تنها به تنش چند ساعته محدود نشد و حالا مخالفان مادورو مسیر ساقط کردن وی را دنبال می‌کنند. به نوشته نیویورک‌تایمز، رهبران حزب اپوزیسیون روز سه‌شنبه دولت مادورو را نامشروع خواندند و گفتند که با تشکیل یک دولت انتقالی به‌دنبال برگزاری یک انتخابات جدید هستند. در این راستا مجلس ملی تحت کنترل اپوزیسیون ونزوئلا با غیرمشروع دانستن حکومت نیکولاس مادورو، یک گام به اجرای طرح به چالش‌ کشیدن این رهبر سوسیالیست از طریق اعلام تشکیل دولت انتقالی و اعلام انتخابات زودهنگام نزدیک‌تر ‌شد.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  سونگبون به‌عنوان نیرویی ضدشایسته‌سالاری عمل می‌کند و سود و زیان‌هایی غیرضروری به مردم بر مبنای تولد اختصاص می‌دهد. خوشبختانه، نفوذ سونگبون یک‌جورهایی در دوران پساقحطی دچار فرسایش شده است. اگر کسی در کسب‌وکار موفق باشد، نمی‌تواند خودش سونگبون بهتری خریداری کند. با این حال، می‌توان تاثیرات بهتر سونگبون را خریداری کرد مانند اماکن دانشگاهی، مشاغلی که آرزوی آن را دارید، آپارتمان‌های با کیفیت بالا، مراقبت‌های پزشکی، آزادی بیشتر تحرک و جابه‌جایی و در بیشتر موارد مصونیت از تعقیب یا مجازات شدید. ارتقای دولتی با سونگبون ضعیف غیرممکن است. ارتقا فقط با رشوه دادن به مقام‌های بالادستی میسر است. سونگبون یک امتیاز غول‌آسا است.
 • زمزمه‌‌های ترامپ برای خروج از ناتو

  یورونیوز: مقام‌های ارشد دولتی به نیویورک‌تایمز خبر داده‌اند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا چند بار اعلام کرده که بنا دارد از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) خارج شود. ترامپ سال گذشته نیز به احتمال خروج از ناتو اشاره کرده بود، اما خیلی‌ها این سخن او را تهدید و ترغیب کشورهای دیگر از سوی وی برای پرداخت بودجه دفاعی قلمداد کرده بودند. خروج از پیمان‌های بین‌المللی برای ترامپ تبدیل به یک رویه شده است. چنانچه او پیش از این از توافق هسته‌ای با ایران، موافقت‌نامه محیط‌زیستی پاریس، پیمان یونسکو و پیمان تجارت آسیا و اقیانوس آرام نیز خارج شده بود.
 • چین به‌دنبال تصرف نظامی تایوان

  رویترز: احتمال تصرف تایوان از سوی پکن بالا رفته اما هنوز موعد آن نرسیده است. این گفته‌های یک مقام ارشد آمریکایی است که اخیرا از قدت نظامی چین ابراز نگرانی کرده است.یک مقام آمریکایی روز سه‌شنبه گفت که روند تقویت نظامی چین این نگرانی را به‌‌وجود آورده است که مقام‌های چینی ممکن است برای ضمیمه کردن اجباری تایوان به چین برنامه داشته باشند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر