آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۲۸

 • پوپولیست‌ها متحد شوید!

  دنیای اقتصاد: مجله نیشن طی گزارشی تفصیلی به بررسی ظهور چپگرایان پوپولیست در قاره اروپا پرداخت. در این گزارش آمده است: در می ‌۲۰۱۶، کنفرانس «حزب چپ آلمان» (Die Linke party)، یک بار دیگر به تنش کشیده شد. زمانی که «سارا واگن کنخت» (Sahra Wagenknecht)، یکی از نمایندگان برجسته حزب چپ در حال عبور از سالن کنفرانس در بوندستاگ بود، یکی از اعضای یک سازمان ضدفاشیستی کیک شکلاتی را به‌صورت او پرتاب کرد. این یک ضربه مستقیم بود: صورت خانم «واگن کنخت» گوش تا گوش با کیک پوشیده شد.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  دولت کره‌شمالی اساسا ورشکسته است. سیستم توزیع عمومی برای اکثریت مردم این کشور مرده است. بازاری شدن تنها چیزی است که مانع تجربه فاجعه جدید برای مردم کره‌شمالی شده است و به این ترتیب، دولت باید آن را در سطوح حداقلی بپذیرد تا فروپاشی را به تعویق اندازد. اما اکنون توپ‌ها به حرکت درآمده‌اند و کسی نمی‌داند این توپ‌ها کجا متوقف خواهند شد.
 • رشد اقتصاد چین در پایین‌ترین سطح ۲۸ساله

  دنیای اقتصاد: دولت چین پیشاپیش اعلام کرده که قرار است امروز (دوشنبه)،‌ آمارهای رشد اقتصادی این کشور را منتشر کند، آماری که انتظار می‌رود از ضعیف‌ترین رشد اقتصادی این غول اقتصاد جهان طی بیش از دو دهه اخیر حکایت داشته باشد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، «رویترز» اعلام کرده است این آمار حاکی از آن است که رشد اقتصادی چین تحت‌تاثیر تضعیف تقاضای داخلی و تنش‌های تجاری با آمریکا به پایین‌ترین سطح ۲۸ سال گذشته خود رسیده است. این امر فشارها را بر دولت این کشور برای تشدید اقدامات حمایتی بیشتر کرده است.
 • روزنه‌های امید برای حل بحران قره‌باغ

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  مساله قره‌باغ از جمله مسائلی است که ضمن داشتن اهمیت سیاسی، دینی و منطقه‌ای و حتی بین‌المللی از نظر تعیین دیپلماسی موثر برای کشورهای همسایه دارای جنبه راهبردی است. قره‌باغ بیش از اینکه اهمیت ایدئولوژیک داشته باشد، از نظر ژئوپلیتیک در کانون توجه سه کشور پیرامون(ایران، ترکیه و روسیه) قرار گرفته است. زیرا این قضیه ضمن اینکه بر روابط مشترک این کشورها با یکدیگر اثر می‌گذارد، از نظر تعیین دیپلماسی کم تنش نیز حائز اهمیت است.

بیشتر