آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۶۲

 • بازگشت رقیب بن‌سلمان به عربستان

  دنیای اقتصاد: یک عضو برجسته خاندان سعودی که از بازگشت به کشورش می‌ترسید سرانجام روز سه‌شنبه ۸ آبان (۳۰ اکتبر) از محل اقامتش در لندن به ریاض بازگشت. این بازگشت را مهم‌ترین اقدام در درون خاندان آل‌سعود پس از قتل جمال خاشقجی دانسته‌اند. «دیوید دی. کرک پاتریک» و «بن هوبارد»، گزارشگران نیویورک‌تایمز، در گزارش ۳۰ اکتبر نوشتند که بازگشت شاهزاده «احمد بن‌عبدالعزیز» در زمانی صورت می‌گیرد که واکنش‌های بین‌المللی به قتل خاشقجی فشار زیادی را به خاندان آل‌سعود وارد کرده است. بازگشت این شاهزاده کهنسال سعودی به تایید سه فرد نزدیک به او رسیده است.
 • ۱۲ نشانه تغییر جهان

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ از روز نخست ورود به دفتر بیضی کاخ‌سفید سیاست «نخست آمریکا» را دنبال کرده است؛ اکنون او یک گام دیگر نیز به جلو برداشته است و با انتقاد از روسای‌جمهور پیشین آمریکا که حامی تفکر «جهانی‌ شدن» بودند از مردم می‌خواهد او را ناسیونالیست بدانند. این موضوع برخی را به وحشت انداخته است چراکه ناسیونالیستی که ترامپ به دنبال آن است همان عنوانی است که در گذشته رژیم‌های خودکامه و اقتدارطلب از آن برای توصیف خود استفاده کرده‌اند.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  هدف اساسی ژئوپلیتیک آمریکایی نه تنها جلوگیری از رشد قدرت چین یا حتی برتری منطقه‌ای نسبی این کشور است -تحولاتی که تا حد زیادی اجتناب‌ناپذیر هستند- بلکه جلوگیری از درجاتی از خصومت و اجباری است که پتانسیل یک منطقه باثبات، مسالمت‌جو و موفق را که مشخصه‌اش خودتعیین‌گری و حاکمیت قانون است تضعیف می‌کند. تمام دولت‌های منطقه‌ای در این هدف با آمریکا مشترک هستند حتی اگر همواره همان ابزار را برای دنبال کردنش انتخاب نکنند.
 • کره‌شمالی برای بازرسی آماده می‌شود

  رویترز: خبرگزاری یونهاپ کره‌جنوبی روز چهارشنبه به نقل از یک قانون‌گذار کره‌جنوبی گزارش داد، آژانس جاسوسی کره‌جنوبی تدارکات کره‌شمالی برای حضور بازرسان بین‌المللی را در چند سایت آزمایش هسته‌ای و موشکی خودش رصد کرده است.
 • چالش‌های اقتصادی دولت عادل عبدالمهدی

  علی موسوی خلخالی سردبیر سایت دیپلماسی ایرانی
  روز چهارشنبه بانک مرکزی عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد ذخایر ارزی کشور حدود ۶۰ میلیارد دلار است و با این پشتوانه برای بازسازی و حل مشکلات اقتصادی کشور آمادگی دارد. به این ترتیب همزمان با آغاز به‌کار دولت عادل عبدالمهدی، بانک مرکزی نیز آمادگی خود را برای همکاری با او اعلام کرده است. از زاویه‌ای دیگر می‌توان گفت که عبدالمهدی برای اداره کشور ۶۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد. این را به درآمدهای ناشی از فروش نفت که بیفزاییم شاید گمان کنیم درآمد قابل‌توجهی در اختیار دولت است.

بیشتر