آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۶۳

 • اعمال فشار به جای تغییر بن‌سلمان

  دنیای اقتصاد: یک ماه از مرگ جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی ساکن آمریکا در کنسولگری عربستان در آنکارا می‌گذرد. با وجود فشارهای روزافزون بین‌المللی بر محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی که گفته می‌شود در پس قتل او قرار داشته، او همچنان با قدرت بر تخت ولیعهدی تکیه زده و قدرت را در قبضه خود دارد. ولیعهد عربستان قدرت خود را مدیون سه مولفه است: یکی، ماهیت قدرت در عربستان سعودی و یک پادشاهی مطلقه در این کشور؛ دوم، بی‌رحمی و قساوت تمام‌عیار شخص ولیعهد؛ سوم و مهم‌تر از همه، دولت ترامپ. سه منبع نزدیک به تصمیمات کاخ سفید می‌گویند: «ترامپ تصمیم گرفت در کنار ولیعهد بماند.»
 • راهبرد جمهوری‌خواهان برای فتح سنا

  دنیای اقتصاد: انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا به جنگی میان طرفداران و مخالفان مهاجرت‌پذیری تبدیل شده است. ترامپ در ماه گذشته با شدت بر «مهاجرهراسی»، قصد دارد تا به این طریق کنگره را به جمهوری‌خواهان هبه کند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، هرقدر به انتخابات میان‌دوره نزدیک می‌شویم، ترامپ در پی القای مداوم پیام مورد علاقه خود به رای‌دهندگان است: «مهاجرهراسی.»
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  آیا می‌دانستید که مردمان متوسط‌الحال کره‌شمالی وابسته به روندهای سرمایه‌داری هستند؟ یا می‌دانستید که لااقل نیمی از مردم کره‌شمالی فیلم‌ها و تئاترهای تلویزیونی کره‌جنوبی را می‌بینند و به موسیقی پاپ کره‌جنوبی گوش فرا می‌دهند؟ و آیا می‌دانستید که سربازان کره‌شمالی زمان بیشتری را صرف کار روی پروژه‌های خصوصی ساخت‌وساز می‌کنند تا توطئه برای تخریب سئول؟ این روزها «پیونگ‌یانگ‌شناسی» [Pyongyangology] به صنعتی نوپا تبدیل شده که الهام‌بخش نوشتن کتاب‌ها، یادداشت‌ها و مطالب روزنامه‌ای و اسناد است. شوربختانه، گزارش‌های معدودی در مورد این مساله وجود دارد که شرایط روزمره در کره‌شمالی با توجه به نخبگان پیونگ‌یانگ و شهروندان متوسط چگونه است. طبیعی است که وقتی از کره‌شمالی سخن به میان می‌آوریم، روی سخن به‌طور کامل بر «کیم‌جونگ‌اون»، ژئوپلیتیک و برنامه تسلیحات هسته‌ای رژیم متمرکز شود. اما انجام این کار یعنی از دست دادن و نادیده گرفتن حجم زیادی از تغییر داخلی که در بالا و پایین جامعه کره‌شمالی درحال وقوع است.
 • آمریکای دوپاره در آستانه انتخابات

  دنیای اقتصاد: نشریه انگلیسی اکونومیست طرح روی جلد و موضوع سرمقاله این هفته خود را به وضعیت آمریکا در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای ماه نوامبر اختصاص داده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، اکونومیست در این سرمقاله با اشاره به اینکه این کشور بیش از هر زمان دیگری طی دهه‌های اخیر چندپاره و عصبانی جلوه می‌کند، این نکته نیز بیان شده که در آمریکا عادی شده است که سیاستمداران با یکدیگر مانند افرادی رند، احمق یا خائن رفتار کنند و حالا هم که در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای شاهد ارسال بمب به ۱۴تن از مخالفان ترامپ و تیراندازی و کشته شدن ۱۱ نفر در یک کنیسه بودیم، رویدادی که بدترین اقدام ضدسامی در تاریخ آمریکا محسوب می‌شود.
 • سخنرانی بولتون علیه کوبا و ونزوئلا

  اسپوتنیک: جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا در جریان یک سخنرانی در میامی آمریکا با اعلام تحریم‌های جدیدی علیه ونزوئلا و کوبا گفت: کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه «سه‌گانه استبداد» هستند.
 • حمله تروریستی به مسیحیان قبطی

  ایندیپندنت: خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد که در حمله به اتوبوس حامل مسیحیان قبطی در مصر هفت نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی شده‌اند. این اتوبوس درحال عزیمت به سوی یک صومعه مسیحیان بود. تا زمان تنظیم این خبر هیچ گروهی مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. با این حال این نخستین‌بار نیست که مسیحیان مصری مورد حمله تروریستی قرار می‌گیرند. در سال ۲۰۱۷ نیز در جریان یک حمله مسلحانه به این گروه ۲۸ نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند. در آن زمان افرادی با چهره‌های پوشانده و البته ملبس به لباس نظامیان به اتوبوس مسیحیان قبطی حمله کردند. داعش بعدا مسوولیت حمله را بر عهده گرفت.

بیشتر