آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۶۱

 • جهان بدون «ماما مرکل»

  دنیای اقتصاد: مرکل سپر انداخت و گفت دیگر نامزد صدراعظمی برای انتخابات سال ۲۰۲۱ آلمان نمی‌شود. این اظهارنظر پس از آن اعلام شد که خواهرخوانده‌های دولت ائتلافی در دو هفته در دو ایالت مهم آلمان یعنی باواریا و هسن شکست سختی در انتخابات پارلمانی ایالتی خوردند. مطابق نتایج اولیه انتخابات ایالتی هسن آلمان، دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات هر کدام به نسبت انتخابات قبلی حدود ۱۱ درصد کمتر رای کسب کرده‌اند. پیروز واقعی این انتخابات نیز حزب سبزها بود. به گزارش خبرگزاری آلمان، در این انتخابات همچنین برای اولین بار حزب آلترناتیو برای آلمان با پشت‌سر گذاردن حد نصاب ۵ درصدی وارد پارلمان شد. به این‌گونه پارلمان ایالت هسن شش حزبی شده است.
 • برزیل در تسخیر ترامپیسم

  دنیای اقتصاد: ژائر بولسونارو، نامزد «حزب سوسیال لیبرال» برزیل با به‌دست آوردن بیش از ۵۵ درصد آرا در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری، یکشنبه ٢٨ اکتبر ۲۰۱۸ برابر با ۶ آبان ۹۷، به پیروزی رسید. وی در نخستین اظهارات خود گفت که او با اتکا به انجیل و قانون اساسی برزیل حکومت را به دست می‌گیرد. این سخنان بولسونارو پاسخی به حمایت جامعه اوانجلیست‌های برزیل از او و نیز بازتاب اعتقاد عمیق او به اوانجلیسم است. یکی از دلایل پیروزی بولسونارو بی‌اعتبار شدن رهبران احزابی است که بر این کشور حکومت کرده‌اند.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  استراتژی به اشتراک گذاشتن فعالانه نظم چندجانبه با چین تلاش‌های دیپلماتیک برای پیشرفت نسبی و حتی نمادین را در -لااقل- سه حوزه مهم دارای اختلاف بالقوه که به نظم مربوط است، تسریع می‌بخشد. اینها شامل: اول، حوزه تجارت است. ایالات‌متحده باید به چین برای مجموعه‌ای از اصلاحات در جریان در حوزه‌هایی مانند حمایت از مالکیت معنوی، درخواست برای انتقال تکنولوژی و سرقت سایبری اطلاعات صنعتی و نیز حوزه‌های سنتی حمایت‌های غیرتعرفه‌ای فشار آورد. نباید مشکل یک‌شبه حل شود بلکه مسیر به‌ویژه در حوزه‌های سرقت مالکیت معنوی، نفوذ سایبری برای نفع صنعتی و انتقال تکنولوژی باید مثبت باشد.
 • سند اختصاصی رویترز از لاکهید

  دنیای اقتصاد: هر زمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده از قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری تسلیحاتی با عربستان سعودی سخن می‌گوید، بلافاصله یادآور می‌شود که این اقدام به ایجاد ۵۰۰ هزار شغل منجر می‌شود. به گزارش رویترز، اما اگر منظور او شغل‌های جدید مربوط به سازمان‌های دفاعی و نظامی است، یک سند داخلی رویت شده توسط رویترز از لاکهید مارتین نشان می‌دهد که هزار موقعیت شغلی کمتر از آنچه پیش‌بینی شده، قرار است در بخش قراردادهای دفاعی ایجاد شود، که به‌طور بالقوه می‌تواند حدود ۲۸ میلیارد دلار کالا ناشی از این قرارداد تحویل دهد.
 • ترامپ به‌دنبال معامله بزرگ با چین

  رویترز: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در مصاحبه ای با ابراز خوش‌بینی نسبت به دستیابی به معامله بزرگ با چین هشدار داد که در غیر این صورت بر صدها میلیارد دلار دیگر تعرفه وضع خواهد کرد.
 • استقرار نیروهای نظامی آمریکا در مرز مکزیک

  بی‌بی‌سی: وزارت دفاع آمریکا ۵۲۰۰ نظامی را برای مقابله با ورود کاروان مهاجران آمریکای لاتین به مرزهای جنوب غربی این کشور با مکزیک عازم می‌کند. کاروانی متشکل از هزاران مهاجر از کشورهای آمریکای لاتین به سوی آمریکا در حرکت است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر