آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۱۸

 • کودتای اداری علیه ترامپ

  دنیای اقتصاد: روزنامه نیویورک تایمز با چاپ مقاله‌ای بی‌نام و نشان از مقامی بلندپایه در درون کاخ سفید، فضای سیاسی واشنگتن را با شوکی بزرگ مواجه کرد. تیتر مقاله «من بخشی از گروه مقاومت درون دولت ترامپ هستم» بود. نویسنده ادعا کرده بسیاری از مقام‌های ارشد دولت سرسختانه در حال خنثی کردن تمایلات فاجعه‌بار رئیس‌جمهور هستند. واکنش ترامپ به این یادداشت فقط یک کلمه بود: «خائن». پس از انتشار این مطلب حدس و گمان‌ها در مورد نویسنده مقاله به اوج رسید. اولین فردی که در مظان اتهام بود، مایک پنس، معاون ترامپ بود. اما دفتر او بلافاصله تکذیبیه داد. نام افراد دیگری نیز در میان حدس و گمان‌های ژورنالیستی برده شد. از وزیر خزانه‌داری تا وزیر کشاورزی؛ اما همه انکار کردند. همزمان با انتشار این یادداشت نیز باب وودوارد، روزنامه‌نگار برجسته آمریکایی در کتاب خود از نوعی کودتای اداری در کاخ سفید برای حفاظت از مردم در برابر رئیس‌جمهور آمریکا خبر داد. به دنبال این اخبار برخی کارشناسان حقوقی توسل به بند۴ متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا را ضروری دانستند. مطابق این بند اگر معاون رئیس‌جمهور و اکثریت کابینه تشخیص دهند که رئیس‌جمهور فاقد توانایی لازم برای اداره کشور است، می‌توانند با ارجاع نامه به کنگره خواستار کنار گذاشتن پرزیدنت شوند. کنگره نیز موظف است ظرف ۲۱ روز فرآیند برکناری را به جریان بیندازد.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  منافع ملی چین مبنایی برای دیدگاهش در مورد نظم بین‌المللی پساجنگ به‌دست می‌دهد. در اسناد و استراتژی‌های رسمی، اظهارات رهبران ارشد و تحلیل اندیشمندان و موسسات غیررسمی اما مرتبط با دولت چین مجموعه‌ای از دیدگاه‌ها در مورد نظم پساجنگ را خلاصه کرده است.
 • بصره در هرج‌ومرج کامل

  دنیای اقتصاد: بصره همچنان کانون نا‌آرامی‌های عراق است. مردم معترض به کمبودها و فساد دولتی هستند. همزمان بغداد نیز شاهد حمله خمپاره‌ای بوده است. به گزارش الجزیره هزاران نفر از مردم بصره که از خدمات دولت ناراضی هستند به خیابان‌ها آمدند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.
 • خطر بزرگ پوپولیسم در اقتصاد جهانی

  دنیای اقتصاد: هفته‌نامه انگلیسی اکونومیست در شماره این هفته خود طرح روی جلد و سرمقاله‌اش را به بحران مالی جهان اختصاص داده و با یادآوری اینکه ۱۰ سال از فروپاشی موسسه «لمان برادرز» گذشته است این پرسش را مطرح کرد که آیا جهان از بحران مالی درس گرفته است یا خیر.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر