شماره روزنامه ۴۵۸۹
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۱۷

 • بازگشت سیاست به دانشگاه‌های چین

  دنیای اقتصاد: ساعت یک بامداد ۲۳ آوریل بود که «یو شین» در اتاق خوابش در دانشگاه پکن به شکلی خشن از خواب بیدار شد. مادر و مشاور دانشگاه کنارش بودند. «یو» که به‌واسطه جنبش جهانی «#MeToo» جسور شده بود، به خاطر درخواست برای افشای اطلاعات مربوط به تجاوز و خودکشی مربوط به یک دهه گذشته در دانشگاه در سراسر چین شهرتی به هم زده بود. مادر و مشاور دانشگاه به او گفتند که وی باید فعالیت‌های خود را متوقف کند. او هنوز خواب آلود بود و این شوک باعث شد خواب از سرش بپرد. «سو لین ونگ» و «کریستین شپرد» در گزارش ۵ سپتامبر در رویترز نوشتند: «اندکی پس از این حادثه، وی نامه‌ای سرگشاده در فضای مجازی منتشر کرد و در آن توضیح داد که چه اتفاقی افتاد.»
 • چرخش به سوی اروپا

  دنیای اقتصاد: نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد وزن طرفداران اتحادیه اروپا در بریتانیا افزایش قابل‌توجهی داشته است. بر اساس یک نظرسنجی که نتایج آن روز گذشته منتشر شد، همچنان انگلیسی‌ها نسبت به باقی‌ماندن در اتحادیه اروپا یا خارج شدن از این اتحادیه دچار دودستگی هستند؛ درحالی‌که به‌دلیل افزایش بدبینی در مورد نتیجه مذاکرات برای توافق برگزیت، حمایت از باقی‌ماندن در اتحادیه اروپا افزایش پیدا کرده است.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  رفتار بی‌محاباتر و تحکم‌آمیزتر چین منبع مهمی از واگرایی نسبت به ایالات‌متحده و متحدانش با عنایت به نظم بین‌المللی را نشان می‌دهد. با این حال، دو بحث هم‌اکنون در میان دو اردوگاه در جریان است: آنها که معتقدند قدرت و اعتمادبه‌نفس فرهنگی چین برانگیزاننده یک ستیزندگی خطرناک است که دشمن نظم «قانون‌محور» است و آنها که بیان می‌کنند چین مایل به محدود کردن اقداماتش جهت تضمین یک نظم قانون‌محور است، البته نظمی که در آن چین یک نقش بزرگ‌تر در تعیین این قواعد ایفا می‌کند.
 • دستور ترامپ برای ترور اسد

  اسپوتنیک: روزنامه‌نگار کهنه‌کار تحقیقی آمریکایی در کتابش تحت عنوان «ترس: ترامپ در کاخ سفید» فاش می‌سازد، دونالدترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دستور ترور رئیس‌جمهوری سوریه را در آوریل ۲۰۱۷ در پی حمله شیمیایی ادعایی صادر کرده بود.
 • کاهش چشم‌انداز رشد اقتصادی ترکیه

  دنیای اقتصاد: موسسه اعتبارسنجی فیچ، یکی از سه موسسه معتبر رتبه‌سنجی جهان، در جدیدترین ارزیابی خود چشم‌انداز رشد اقتصادی ترکیه را کاهش داد.
 • انتخاب رئیس‌جمهوری جدید پاکستان

  نیشن: آخرین نتایج شمارش آرای انتخابات مربوط به تعیین رئیس‌جمهوری پاکستان مشخص کرد که عارف‌الرحمان علوی، کاندیدای حزب تحریک انصاف پاکستان در مجموع ۳۵۳ رای نمایندگان مجلس سنا، مجلس شورای ملی و مجلس‌های استانی پاکستان را به خود اختصاص داده است. در این انتخابات سه کاندیدا یعنی عارف علوی، مولانا فضل‌الرحمان و اعتزاز احسان به رقابت پرداختند که نتایج شمارش آرا نشان داد که عارف علوی مجموعا ۳۵۳ رای نمایندگان پاکستانی را به‌دست آورد. بعد از وی مولانا فضل‌الرحمان از حزب جمعیت علمای اسلام که مورد حمایت حزب مسلم لیگ شاخه‌نواز بوده، ۱۸۵ رای و اعتزاز احسان از حزب مردم پاکستان ۱۲۴ رای به‌دست آوردند.

بیشتر