آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۱۶

 • پایان خواب زمستانی نازی‌ها

  دنیای اقتصاد: درگیری بین راست‌افراطی‌ها و مخالفان آنها در آلمان بالا گرفته است. بیراه نیست که گفته می‌شود مشکل پناهجویان در اروپا موجب شد تا دست‌راستی‌ها از خواب طولانی خود برخیزند و دوباره قدرت‌نمایی کنند. خبرگزاری آلمان در گزارشی نوشت که راست‌افراطی‌ها با قدرت‌نمایی خود موجب نگرانی‌هایی در آلمان شده‌اند اما مخالفان آنها با برگزاری یک کنسرت و حضور ده‌ها هزار نفری علیه فاشیست‌ها دست به اعتراض زدند. این در حالی است که هفته گذشته بار دیگر سایه تعصب و گرایش به خشونت به‌عنوان راه حل معضلات اجتماعی در بخشی از آلمان بیش از پیش نمایان شد. یک پدیده ترسناک برای آلمان که تاریخ وقایع وحشتناک صد ساله اخیر همواره ذهن‌ها را به خود مشغول داشته است.
 • ادلب در ساعت حمله

  دنیای‌اقتصاد: ادلب سوریه به ساعت حمله رسید. همه چیز مهیای بازپس‌گیری سوریه از دست تروریست‌های خارجی است که ادلب را تصرف کرده‌اند. بنا بر اخبار منتشره حدود ۷۰هزار تروریست خارجی در این منطقه حضور دارند که حدود ۱۰ هزار نفر آنها متعلق به النصره و سایر گروه‌های منتسب به القاعده هستند.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  گزارش کنگره نوزدهم بیان کرد که چین «به تلاش‌های خود برای محافظت از صلح جهانی، کمک به توسعه جهانی و پشتیبانی از نظم بین‌المللی ادامه خواهد داد.»
 • ترامپ مانع از انتشار گزارش مولر می‌شود

  هیل: رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ هشدار داد تیم حقوقی رئیس‌جمهور آمریکا ممکن است از امتیاز قدرت اجرایی برای جلوگیری از انتشار گزارش نهایی رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده تحقیقات ارتباط کمپین انتخاباتی ترامپ با روسیه استفاده کند. رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ به نشریه نیویورکر گفت: احتمالا دولت ترامپ نسبت به علنی شدن این گزارش اعتراض خواهد کرد. او گفت: من مطمئن هستم که ما این کار را خواهیم کرد و ترامپ کسی است که تصمیم نهایی را درباره آن می‌گیرد. جولیانی این اظهارنظرها را در اشاره به گزارش رابرت مولر، بازرس ویژه این پرونده که در خاتمه تحقیقاتش درمورد مداخله انتخاباتی روسیه تسلیم راد روزنستاین،‌ معاون دادستان کل آمریکا خواهد شد، مطرح کرد. نیویورکر نوشت که روزنستاین پس از آن قادر خواهد بود که این گزارش را برای کنگره و برای عموم منتشر کند.
 • موگرینی از اروپا می‌رود

  خبرگزاری فرانسه: رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد پس از پایان دوره تصدی‌اش در سال آینده دیگر برای انتصاب مجدد در این سمت نامزد نخواهد شد. فدریکا موگرینی، وزیر امور خارجه سابق ایتالیا و رئیس کنونی سیاست خارجی اتحادیه اروپا که نقش بسیار مهمی را در حفظ توافق اتمی ایران ایفا کرده در جمع سفرای اتحادیه اروپا گفت: نهایت تلاشم را در مدت زمان باقی مانده می‌کنم تا این سمت را به‌طور آماده در اختیار جانشینم بگذارم. دوره تصدی موگرینی در اکتبر سال آتی میلادی به پایان می‌رسد. وی گفت: ما کارهای بسیاری داریم که باید امسال انجام دهیم. اول از همه باید آن چیزهایی را که تاکنون به دست آورده‌ایم حفظ کنیم. ما کارهای بسیاری برای تکمیل اقدامات باقی‌مانده باید انجام دهیم تا خانه را به‌صورت آماده در اختیار نفر بعد که این افتخار را دارد تا در این سمت فعالیت کند قرار دهیم. موگرینی در سال ۲۰۱۴ میلادی و در سن ۴۱ سالگی به‌عنوان نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی انتخاب شد. وی در آن زمان با مقاومت کشورهای شرق اروپا مواجه شد که وی را فردی بدون تجربه و بسیار نزدیک و صمیمی با مسکو می‌دانستند، اما موگرینی در توسعه چشمگیر ساختار امنیتی اتحادیه اروپا نقش بسزایی ایفا کرد و به شدت تلاش داشت تا کشورهای عضو همکاری‌های نزدیک‌تری داشته باشند و بودجه‌های بیشتری را هزینه کنند.
 • واکنش ترامپ به کاندیداتوری کری

  سی‌ان‌بی‌سی: رئیس‌جمهوری آمریکا شایعه نامزد شدن جان کری، وزیر سابق امور خارجه آمریکا برای ریاست‌جمهوری را به استهزا گرفت. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در یک پیام توییتری از قصد جان کری برای نامزدی در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور خبر داد. ترامپ ضمن استقبال کنایه‌آمیز از تصمیم ورود جان کری به عرصه رقابت‌های انتخاباتی در صفحه توییتر خود نوشت: «می‌بینم که جان کری، پدر توافق هسته‌ای پایان‌یافته با ایران، در فکر ریاست‌جمهوری است. من باید خوش‌شانس باشم، هرچند در حال حاضر اوضاع خوب به نظر می‌رسد. البته برای من!» جان کری، وزیر خارجه آمریکا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، یکی از چهره‌های شاخص حزب دموکرات است. او در سال ۲۰۰۴ رقیب جورج بوش پسر در انتخابات ریاست جمهوری بود؛ ولی شکست خورد. در روزهای اخیر از کری به‌عنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا نام برده می‌شود. خود او روز یکشنبه گذشته در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حضورش در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری، این احتمال را رد نکرد.
 • مرگ رهبر شبکه حقانی

  خبرگزاری فرانسه، سی‌ان‌ان: جنبش طالبان افغانستان روز سه‌شنبه، مرگ رهبر شبکه حقانی را اعلام کرد. متحدان جلال‌الدین حقانی در طالبان افغانستان اعلام کردند، جلال‌الدین حقانی موسس و رهبر شبکه حقانی،‌ یکی از موثرترین و ترسناک‌ترین گروه‌های شبه‌نظامی افغانستان پس از یک دوره طولانی بیماری درگذشت. پسر جلال‌الدین حقانی، سراج‌الدین حقانی، اکنون رهبری این شبکه را برعهده دارد و معاون رهبر طالبان است. طالبان در نسخه انگلیسی توییتر خود آورده است‌،‌ جلال‌الدین حقانی یکی از رهبران شناخته شده و از شخصیت‌های برجسته این منطقه محسوب می‌شد. شبکه حقانی به‌طور رسمی در سال ۲۰۱۲ از سوی آمریکا در لیست گروه‌های تروریستی قرار گرفت. پایگاه این گروه وزیرستان پاکستان است. القاعده و طالبان در وزیرستان حضوری فعال دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر