آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۱۵

 • همه ادعای اکثریت کردند

  دنیای اقتصاد: پس از خاتمه نزاع بر سر نتایج انتخابات، اولین روز کاری پارلمان جدید با رویارویی فراکسیون‌ها همراه شد. ائتلاف‌های انتخاباتی داعیه اکثریت بودن دارند و به دلیل شدت اختلاف‌نظر قرار شد تکلیف فراکسیون اکثریت را دادگاه فدرال مشخص کند.
 • طرح صلح ترامپ روی میز عباس

  دنیای اقتصاد: مساله تشکیل دو دولت فلسطینی – اسرائیلی از آن دست مباحث پیچیده در خاورمیانه است که قدمت آن به تاسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۸ باز می‌گردد. از آن سال تاکنون دولت‌های متوالی در آمریکا در کنار دولت‌های عربی کوشیده‌اند تا طرحی پیاده کنند که سرزمینی مستقل برای اسرائیل و فلسطین تاسیس شود. از آنجا که اسرائیل همواره مخالف بازگشت به مرزهای قبل از جنگ ژوئن ۱۹۶۷ است، تمام طرح‌های صلح با شکست مواجه شده است.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  یک مساله مهم در روابط چین با همسایگانش مساله مناقشات دریایی با کشورهای همسایه است. در ۱۰ سال پس از «اعلامیه سلوک طرفین» در سال ۲۰۰۲- که برای ملایم و متعادل کردن مناقشات بر سر ادعاها طراحی شده بود- پکن معتقد است که دیگر مدعیان از جمله ویتنام، مالزی و فیلیپین «روح سند را با پیچیده و بدتر کردن تنش‌ها نقض کرده‌اند.» جسارت اخیر، در نگرش مقام‌های چینی، تنها واکنشی تاخیر یافته به سال‌ها تحریکات همسایگان است.
 • نشست۲+۲ در دهلی نو

  اسپوتنیک: رسانه‌های محلی هند روز دوشنبه گزارش دادند، دولت این کشور قصد دارد در جریان دیدار چند روز آتی وزرای دفاع و امورخارجه خود با همتایان آمریکایی‌شان در دهلی نو، درباره خریدن سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ از روسیه رایزنی کنند.
 • نابودی ۲۰ میلیون اثر تاریخی در برزیل

  دیلی‌میل: بر اثر آتش‌سوزی گسترده در موزه ملی برزیل در ریودوژانیرو مجموعه‌ای ارزشمند از ۲۰ میلیون اثر تاریخی از تمدن‌های مصر و روم باستان تا فسیل‌های دایناسور در آتش سوختند. موزه ملی ۲۰۰ ساله برزیل که مهم‌ترین و قدیمی‌ترین موزه تاریخی و علمی در سراسر این کشور است از ساعت ۷:۳۰ بعدازظهر روز گذشته طعمه حریق بسیار گسترده‌ای شده است و آتش‌نشانان در تلاشند بتوانند بخش‌هایی از مجموعه ۲۰ میلیون اثر تاریخی نگهداری شده در این موزه را از میان شعله‌های آتش بیرون بکشند.
 • ۷سال حبس برای خبرنگاران رویترز

  آسوشتیدپرس: دادگاهی در میانمار روز دوشنبه دو خبرنگار بازداشتی رویترز را به هفت سال حبس محکوم کرد. این دو خبرنگار به اتهام در اختیار داشتن اسناد محرمانه رسمی درحالی بازداشت و محکوم به حبس شدند که انتقادهای بین‌المللی از این اقدام دولت میانمار و همچنین سرکوب مسلمانان روهینگایی توسط دولت این کشور به‌شدت افزایش یافته است. «وا لون» و «کی‌یاو سئو او» اتهام وارده درباره نقض قوانین مربوط به اسناد محرمانه و دولتی را نپذیرفتند؛ اتهامی که می‌توانست برای آنها ۱۴ سال حبس در پی داشته باشد.
 • دفاع سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی از اسد

  العهد: سناتور جمهوریخواه آمریکایی که به دمشق رفته، گفت این حق مسلم سوریه است که تمامی اراضی خود را پس بگیرد. او همچنین گفت رویکرد آمریکا باعث تخریب خاورمیانه شده است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر