شماره روزنامه ۴۵۸۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۱۲

 • مانور قدرت پوتین در دریای مدیترانه

  دنیای اقتصاد: بزرگ‌ترین رزمایش دریایی روسیه در دریای مدیترانه با عنوان «مانور مدیترانه» از یکم تا ۸ سپتامبر (۱۰ تا ۱۷شهریورماه ۹۷) برگزار می‌شود. این بزرگ‌ترین رزمایش دریایی روسیه از زمان فروپاشی شوروی به این‌سو است و حتی برخی پا را فراتر گذاشته و این مانور را در ۴۰سال اخیر بی‌سابقه ارزیابی می‌کنند.
 • تغییر موازنه در منطقه پاسیفیک

  دنیای اقتصاد: در ماه آوریل، همزمان با شصت و نهمین سالگرد تاسیس نیروی دریایی چین، این کشور از نخستین ناوهواپیمابر که ساخت خودش است، رونمایی کرد و از شهر بندری دالیان، عازم دریای بوهای شد، تا قابلیت این کشتی جنگی را به بوته آزمایش بگذارد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، یک سایت خبری با ارجاع به دیدگاه‌های رقبای چین در منطقه پاسیفیک گزارش داد: «این ناوهواپیمابر چینی هنوز کامل به مقصد نرسیده بود که آمریکا و رقبای منطقه‌ای چین، یعنی هند و ژاپن ناراحتی خود را ابراز کردند.» مدت زمان نه‌چندان دوری، چین به‌عنوان نیروی دوم دریایی دنیا مطرح بود اما حالا دیگر نه. مدرن‌سازی برنامه‌های چین در حوزه نظامی که متمرکز بر دریا و سیستم‌های موشکی است، تعادل را در منطقه پاسیفیک، جایی که آمریکا و متحدانش حرف اول را می‌زدند، به‌هم زده است.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  ما بحث‌های مربوط به مسیر آینده سیاست‌ها و نقش بین‌المللی چین و چهار آلترناتیو برای نظم بین‌المللی – که در بخش‌های قبل توصیف شد- را بررسی کردیم. از این منابع، طیفی از رویکردهای احتمالی چین به نظم را استخراج و احتمالات‌شان را بررسی کرده و آنها را به چهار سناریوی محتمل آینده و جایگزین فروکاستیم. همچنین تبعات هر یک را برای سیاست آمریکا ارزیابی و مراحلی را شناسایی کردیم که برای محافظت در برابر طیفی از احتمالات مفید هستند. ما این یافته‌های موقت را در میزگردی که در دفتر RAND در ارلینگتون ویرجینیا، برگزار شد با متخصصان امر به بحث گذاشتیم. اظهارنظرهایی دریافت و در فرآیند کار و تحلیل نهایی، پرسش‌های مهم در مورد اقدامات چین را شفاف‌سازی کردیم و این بازخوردها را در این تحلیل‌ها بازتاب دادیم.
 • فرار استارت‌آپ‌ها از سیلیکون‌ولی

  دنیای اقتصاد: نشریه اکونومیست سرمقاله و طرح روی جلد این هفته خود را به «سیلیکون‌ولی»، منطقه‌ای در آمریکا که به مهد شرکت‌های تکنولوژیک و استارت‌آپ‌ها مشهور است، اختصاص داده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، اکونومیست در تحلیل خود با موضوع علت فرار استارت‌آپ‌ها از این منطقه، نوشته است که سیلیکون ولی قربانی موفقیت‌های خود شده است. هیچ رقیب جدی برای موقعیت سیلیکون‌ولی به‌عنوان مهد بی‌چون و چرای ابداعات در جهان، وجود ندارد. حالا اما نشانه‌هایی مشاهده می‌شود دال بر اینکه اثرگذاری سیلیکون‌ولی اوج خود را پشت‌سر گذارده است.
 • سشنز تا نوامبر اخراج نمی‌شود

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده در یک مصاحبه با بلومبرگ اعلام کرده است که تا پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، جف سشنز، دادستان کل آمریکا را اخراج نخواهد کرد. به گزارش سی‌ان‌ان و به نقل از بلومبرگ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است دست‌کم جف سشنز دادستان کل آمریکا را تا انتخابات ماه نوامبر در سمت خود حفظ خواهد کرد. ترامپ در عین حال از جف سشنز به‌خاطر کوتاهی در مقابله با آنچه وی تحقیقات غیرقانونی رابرت مولر بازرس ویژه درباره همدستی و تبانی تیم تبلیغات انتخاباتی وی با روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ خواند به‌شدت انتقاد کرد. ترامپ در این مصاحبه اختصاصی که روز پنج‌شنبه در محل کاخ سفید انجام شد، از پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا وی سشنز را پس از ماه نوامبر در سمت خود حفظ خواهد کرد، طفره رفت و با اشاره به درخواست‌های مکرر خود از وزارت دادگستری آمریکا برای تحقیق درباره هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات و منشا اصلی تحقیقات روسیه گفت: من دوست داشتم سشنز به طرف مقابل هم توجه داشته باشد.
 • رئیس حشد الشعبی برکنار شد

  روسیا الیوم: نخست‌وزیر عراق در حکمی فالح الفیاض، رئیس حشدالشعبی، این کشور را از تمامی مناصب دولتی‌اش و از ریاست حشد الشعبی برکنار کرد. دفتر العبادی در بیانیه‌ای اعلام کرد که «فیاض به دلیل ورود به فعالیت‌های سیاسی و حزبی و همچنین تمایل به انجام مسائل سیاسی که با پست‌های امنیتی و اطلاعاتی سازگاری ندارد، از کلیه مقام‌های دولتی خود برکنار می‌شود.» در این بیانیه همچنین آمده است: «با استناد به مفاد قانون اساسی عراق، اختیارات خود و براساس مقررات و دستورالعمل‌های موجود در این رابطه و همچنین دستورات قبلی خود در مورد منع استفاده از پست‌های امنیتی حساس برای فعالیت‌های حزبی، تصمیم به برکناری فالح الفیاض از تمامی مناصبش گرفتیم.» در دستور نخست‌وزیر عراق تاکید شده که این حکم از همان لحظه صدور لازم الاجرا است. فیاض یکی از رهبران ائتلاف «النصر» به ریاست حیدرالعبادی بوده و سمت ریاست حشد الشعبی و مشاور امنیت ملی عراق را نیز برعهده داشت. این درحالی است که پیشتر یک منبع سیاسی عراقی اعلام کرده بود که ۲۸ عضو ائتلاف النصر از این ائتلاف خارج شده‌اند که فالح فیاض در راس این افراد قرار دارد. در مقابل، ائتلاف الفتح عراق اعلام کرد که تصمیم حیدر العبادی برای برکنار کردن فالح‌الفیاض از تمامی پست‌های دولتی‌اش و از ریاست حشد الشعبی یک «تصمیم شخصی و غیرقانونی» است.

بیشتر