شماره روزنامه ۴۵۸۹
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۱۳

 • بازگشت به عصر کودتا؟

  دنیای اقتصاد: کنث پولاک، کارشناس اندیشکده بروکینگز، در سفری به عراق مشاهدات خود را قلمی کرده و معتقد است انتخابات در عراق راه به جایی نبرده است. او می‌نویسد انتخابات ۱۲ می ‌در عراق موجب تشکیل دولتی با مشروعیت اندک خواهد شد. بنابراین از چنین دولتی نمی‌توان انتظار زیادی داشت. او معتقد است باور به کارآیی عراق بسیار اندک است، زیرا کمبود برق و آب در ترکیب با بیکاری گسترده تصویری از یک دولت ناکام ارائه می‌دهد. او معتقد است دولت آمریکا باید دست به‌کار شده و با همکاری و ترغیب دولت عراق پروژه‌هایی را عملیاتی کند که لااقل در کوتاه‌مدت بتواند پیامدی ملموس داشته باشد به‌گونه‌ای که برای عراقی‌ها کاملا قابل لمس و درک باشد.
 • دردسر بزرگ برای آقای دادستان

  دنیای اقتصاد: جورج پاپادولوس، مشاور سابق کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ برای انتخابات سال ۲۰۱۶، می‌گوید که جف سشنز، دادستان کل آمریکا آشکارا در جلسه استماع به کنگره دروغ گفته و تصریح می‌کند که سشنز حامی این ایده بوده است که ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش با پوتین دیدار کند. به گزارش سی‌ان‌ان، پاپادولوس گفته است که سشنز از این ایده که ترامپ با پوتین در دوران انتخابات دیدار کند، حمایت کرده و گفته بود که وی موافق است تا هرچه سریع‌تر این دیدار میسر شود.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  از اوایل دهه ۲۰۰۰، رهبران چین بر سه نفع ملی مهم یا آنچه مقام‌ها آن را منافع «اساسی» می‌نامند متمرکز بوده‌اند: منافع امنیتی، حاکمیتی و توسعه‌ای. اولویت اصلی رهبران چین حفظ کنترل حزب کمونیست چین است.
 • چشم‌انداز منفی برای اقتصاد ایتالیا

  دنیای اقتصاد: فیچ که یکی از سه موسسه معتبر رتبه‌سنجی به‌شمار می‌آید، در آخرین گزارش خود درباره وضعیت اقتصادی ایتالیا چشم‌انداز رتبه‌اعتباری این کشور را از حالت باثبات به منفی تغییر داد. در این گزارش رتبه اعتباری خارجی بلند‌مدت ایتالیا همچنان در سطح BBB حفظ شده ‌است.به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، فیچ اعلام کرد که خطر پیامد‌های اصلاحات اقتصادی بر بنیان‌های اعتباری ایتالیا افزایش یافته‌است. تهدیدات مالی و سیاست‌گذاری در این کشور با سطح بالایی از نااطمینانی سیاسی همراه شده‌است.با روی کار آمدن یک دولت پوپولیست در ایتالیا و سر دادن شعار‌های اقتصادی پرهزینه، طی ماه‌های گذشته موضوع تامین بودجه در این کشور به مرکز نگرانی‌ها بدل شده‌است. برخی از این وعده‌های پوپولیستی شامل افزایش دستمزد دهک‌های پایین به سطح‌جهانی و کاهش قابل‌توجه اخذ مالیات است که می‌تواند تاثیرات مهلکی را بر پیکره اقتصاد ایتالیا در عرصه بدهی‌های خارجی و کمبود بودجه وارد کند. ایتالیا اکنون با ۳/ ۲ تریلیون یورو سومین کشور با بیشترین میزان بدهی‌های خارجی است.
 • نفتا بدون کانادا؟

  دنیای اقتصاد: در پی شکست مذاکرات آمریکا و کانادا برای تغییر پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی، واشنگتن اعلام کرد که توافق جدید را با مکزیک پیش می‌برد و مذاکرات با اوتاوا را از چهارشنبه آینده از سر می‌گیرد. به گزارش رویترز، پس از آنکه «رابرت لایتهایزر» نماینده تجاری واشنگتن دست خالی از کانادا بازگشت، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا کنگره این کشور را از قصد خود برای امضای توافقی جدید با مکزیک مطلع کرد. با این حال، لایتهازر گفت که دور بعدی مذاکرات با کانادا چهارشنبه هفته آینده از سر گرفته می‌شود تا توافقی میان واشنگتن و اوتاوا که بتواند هر سه کشور آمریکای شمالی را راضی کند، به‌دست آید.
 • جاسوسی چین در لینکدین

  دنیای اقتصاد: مقام ارشد ضدجاسوسی آمریکا، چین را متهم کرد به اینکه با ایجاد حساب‌های جعلی در شبکه اجتماعی لینکدین تلاش می‌کند آمریکایی‌هایی که به اسرار دولتی و بازرگانی کشورشان دسترسی دارند، به استخدام خود درآورد.

بیشتر