آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۱۱

 • هشدار شدیداللحن پنتاگون به عربستان

  دنیای اقتصاد: کشتار غیرنظامیان یمنی از سوی عربستان حتی صدای دولت ترامپ را هم در آورده است. با افزایش کشتار غیرنظامیان، به‌ویژه کودکان و زنان آمریکا به عربستان هشدار داد.
 • اروپا دیگر نباید به واشنگتن تکیه کند

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری فرانسه روز دوشنبه ۶ شهریورماه در سخنرانی در جمع سفرای این کشور، با انتقاد از سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که اروپا برای تامین امنیت خود دیگر نباید روی واشنگتن حساب باز کند.
 • احتمال آشتی‌کنان واشنگتن و اتاوا

  دنیای اقتصاد: از روزهایی که ترامپ مدام فریاد می‌زد همه توافقات تجاری علیه کشورش است، دیر زمانی نگذشته است. او با شعار «اول آمریکا» توانست رای مردم آمریکا را به‌دست آورد و سپس از دو توافق مهم خارج شد: ابتدا توافق پاسیفیک و سپس توافق آب و هوایی پاریس.
 • کودتا علیه پاپ فرانسیس

  دنیای اقتصاد: حتی پیش از اینکه اسقف «کارلو ماریا ویگانو» از پاپ بخواهد استعفا دهد، این دو نفر دارای یک سابقه‌ای بودند که البته خوب نبود. ویگانو، سفیر سابق واتیکان در ایالات‌متحده، در سال ۲۰۱۵ برخی از مقام‌های کلیسا را رنجاند. چرا؟ او ترتیب ملاقاتی در سفارت واتیکان در آمریکا را میان پاپ و «کیم دیویس»، اسقف کنتاکی، داده بود که در این دیدار اسقف مزبور حاضر به امضای حکم ازدواج همجنس‌گرایان نشده بود.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  نظم نهادین شامل عناصری مانند سازمان‌های مهم بین‌المللی - ازجمله سازمان ملل، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و سازمان تجارت جهانی- می‌شود که انجمن‌هایی (forums) برای گفت‌وگو و اقدام جمعی و مدیریت مسائل کلیدی فراهم می‌آورد مانند: ثبات مالی؛ مجموعه بزرگی از معاهدات، توافق‌ها و کنوانسیون‌های چندجانبه که قواعدی بر مسائلی وضع می‌کنند که طیفی از تجارت تا حقوق بشر را شامل می‌شود؛ و شبکه‌هایی از سازمان‌های غیررسمی.
 • تاثیر محدود تحریم‌های ضدروسی آمریکا

  دنیای اقتصاد: موسسه رتبه‌سنجی مودیز، یکی از سه موسسه معتبر رتبه‌سنجی جهان در گزارشی اعلام کرده است که دور نخست تحریم‌های آمریکا علیه روسیه اثرگذاری محدودی بر اقتصاد این کشور دارد.
 • پادشاه، دست ولیعهد را برای خصوصی‌سازی آرامکو بست

  القدس‌العربی: پادشاه عربستان رویای ولیعهد این کشور در مورد شرکت نفت آرامکو را برهم زد؛ به‌طوری‌که سه منبع مرتبط و آگاه به مسائل عربستان سعودی فاش کردند، ملک‌سلمان بن‌عبدالعزیز پادشاه عربستان و پدر ولیعهد جوان این کشور این رویا را برهم زده است. درحالی‌که عربستان از دو سال پیش موضوع عرضه عمومی سهام شرکت ملی نفت خود (آرامکو) را در بورس مطرح کرده است. در این دو سال مسوولان سعودی با بازارهای جهانی و بانک‌های بین‌المللی حتی خود شخص دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با هدف تبلیغ این پروژه وارد مذاکره شدند.
 • استعفای وزیر محیط‌زیست فرانسه

  رویترز: نیکولا اولو، وزیر محیط‌زیست فرانسه روز سه‌شنبه از سمت خود استعفا کرد. نیکولو اولو علت استعفای خود را ناامیدی از عدم پیشرفت در اهداف محیط‌زیستی و آب‌وهوایی اعلام کرده است. وی گفته این تصمیم که دوشنبه شب گرفته شده است نتیجه انباشتگی ناامیدی از فقدان گام‌های موثر برای مقابله با تغییرات اقلیمی، توجه نکردن به تنوع زیستی و بی‌توجهی به سایر تهدیدات محیطی است. اولو که یک مجری سابق تلویزیونی و از فعالان محیط‌زیست بوده گفته که از قبل امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه را در جریان استعفایش نگذاشته بود. اگرچه نه دولت و نه رسانه‌های فرانسه، پیش از اعلام ناگهانی این تصمیم در جریان آن نبودند؛ اما اختلاف میان رویکردهای دولت و نگرش‌های نیکولو اولو، از مدت‌ها پیش آشکار بود. اولو پیش از رسیدن به مقام وزارت، یکی از شناخته‌شده‌ترین و رسانه‌ای‌ترین فعالان محیط‌زیست فرانسه به‌شمار می‌رفت.
 • نامه انتقادآمیز کره‌شمالی به ترامپ

  واشنگتن‌پست: رئیس‌جمهوری آمریکا پس از آنکه سفر وزیر امور خارجه‌اش به کره‌شمالی را لغو کرد، نامه‌ای شدیداللحن از یکی از مقام‌های این کشور دریافت کرد. این نامه روز جمعه از جانب کیم‌یونگ‌چول، معاون رئیس کمیته مرکزی حزب کارگر کره‌شمالی به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ارسال شد و همین امر باعث شد تا وی سفر مایک پمپئو، وزیر امورخارجه خود را به کره‌شمالی لغو کند. این مقام ارشد کره‌شمالی ریاست چند دور مذاکرات قبلی با وزیر امور خارجه آمریکا را برعهده داشت. محتوای دقیق پیام ارسال شده مشخص نیست؛ اما آن‌قدر شدیداللحن بوده که باعث شده است سفر پمپئو لغو شود. این سفر یک روز پیش از دریافت نامه اعلام شده بود و پمپئو همچنین استیون بایگان را به‌عنوان فرستاده ویژه در امور کره‌شمالی منصوب کرده بود تا همراه خودش ببرد.
 • اعلام جرم علیه ژنرال‌های میانمار

  رویترز: هیات تحقیق سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد ارتش میانمار «با هدف نسل‌کشی» مسلمانان روهینگیا، روش‌هایی نظیر کشتار جمعی و تجاوز گروهی را به‌کار برده و فرمانده ارتش آن کشور و پنج ژنرال به‌خاطر ارتکاب شدیدترین جرایم باید طبق قوانین بین‌المللی محاکمه شوند.

بیشتر