آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۱۰

 • طرح آخر‌الزمانی رئیس پنتاگون

  دنیای اقتصاد: جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا از دونالد ترامپ خواسته است تا هرچه زودتر یک راهبرد ملی برای هوش مصنوعی تدوین شود. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، جیمز متیس استدلال کرده است که آمریکا نباید در این زمینه نظاره‌گر پیشرفت چین و سایر کشورها باشد. او در نهایت به مقاله اخیر هنری کیسینجر، وزیر خارجه اسبق آمریکا در مجله آتلانتیک اشاره می‌کند و چهار پاراگراف از آن مطلب را عینا ضمیمه درخواست خود کرده است. کیسینجر در آخرین مطلب خود به پیامدهای ویران‌گر و آخر الزمانی استفاده از هوش مصنوعی به‌خصوص در حوزه مسائل نظامی و استراتژیک هشدار داده بود.
 • بحران هزینه‌های عمومی در فرانسه

  دنیای اقتصاد: دولت امانوئل مکرون قصد دارد در موج بعدی اصلاحات به هزینه‌های اجتماعی بپردازد زیرا رشد اندک فشار زیادی بر کسری بودجه وارد کرده است.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  پیچیدگی نظم بین‌المللی و تنوع اجزایش چالشی اجتناب‌ناپذیر را متوجه هرگونه تحلیل از رویکرد چین می‌سازد. همچون بسیاری از دولت‌های پیشرو، چین در بسیاری از موسسات و فرآیندهای نظم مشارکت داشته و بسیاری از هنجارها و قواعدش را درنظر می‌گیرد. با این حال، چین هم با مجموعه‌ای از هنجارها و موسسات برجسته مانند ارزش حقوق بشر، لیبرال دموکراسی و امنیت مبتنی بر ائتلاف‌های نظامی مخالف است. همچون دیگر قدرت‌های بزرگ، انطباق قواعد چین در مسائلی که به منافع ملی‌اش مربوط است دشوار بوده است. یک دلیل عمده برای دشواری در انجام چنین ارزشیابی‌ای در پیچیدگی نظم بین‌المللی نهفته است که چین درحال واکنش نشان دادن به آن است. برای مثال، پشتیبانی عمومی چین از نظم اقتصادی جهانی با بدبینی‌اش نسبت به جنبه‌هایی از نظم سیاسی جهانی مانند کنوانسیون‌های حقوق بشری قابل مقایسه است.
 • بازگشت ترکیه به آغوش اروپا

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  بعد از بروز تنش میان آمریکا و ترکیه، موضع‌گیری کشورهای اروپایی در قبال ترکیه نقطه عطفی در بازگشت آنکارا به سمت اتحادیه اروپاست. گرچه به‌نظر می‌رسد اروپا سعی دارد به منظور احیای قدرت موازنه‌ خود در سیاست چندجانبه‌گرایی بین‌المللی از شرایط کنونی بهره زیادی ببرد و بتواند یکی از تعیین‌کنندگان شرایط مناسبات سیاسی در منطقه اروپا و فراتر از آن باشد؛ لیکن احساس نزدیکی مجدد به ترکیه و نشان دادن چراغ سبز رفع ناملایمات سیاسی بین آنکارا و اتحادیه اروپا، حاکی از درک واقعیات لزوم همکاری نزدیک میان آن دو است.

بیشتر