شماره روزنامه ۴۵۵۱
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۰۷

 • روز «محشر» ترامپ

  دنیای اقتصاد: سناریوی سه‌شنبه سیاه برای ترامپ با دو دادگاه نوشته شد. ابتدا دادگاه پال مانافورت، رئیس سابق کمپین انتخاباتی ترامپ و در ادامه معامله وکیل و محرم رازهای ترامپ با پلیس علیه ترامپ برای فرار از زندان
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  چین به‌عنوان کشوری که به‌طور روزافزونی درحال قدرتمند شدن است، میل خود را برای به چالش کشیدن و بازنگری در جنبه‌هایی از نظم موجود پنهان نکرده است. در برخی موارد این کشور موسساتی مانند بانک سرمایه‌‌گذاری زیرساختی آسیا (AIIB) را تاسیس کرده که بیشتر پاسخگوی منافع چین است. در موضوعات و مسائل دیگری مانند حقوق‌بشر، پکن حمایت خود را مشروط به بازتعریف عبارات کلیدی برای انعکاس اولویت‌های چین کرده است. در موارد دیگر، مانند تجارت و منع اشاعه، چین از هنجارهای کلیدی حمایت کرده، اما رفتارش بسیار دور از وفاداری کامل است. برنامه‌های مطروحه در کنگره نوزدهم حزب کمونیست نشان می‌دهد که چین قصد دارد رویکردی جسورانه‌تر در مورد مسائل مربوط به نظام رهبری اتخاذ کند. در عین حال، ممکن است هنجارهای مطلوب ارزش‌های دموکراتیک لیبرال را که مدت‌ها با آن به مخالفت برمی‌خاست، به چالش بکشد.
 • سیگنال جادوگر به طالبان

  دنیای اقتصاد: مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا، قرار است زلمای خلیل‌زاد را به‌عنوان نماینده ویژه در امور افغانستان منصوب کند تا استراتژی آمریکا در افغانستان و بحث مذاکره با طالبان سروسامان تازه‌ای بگیرد. یک مقام ارشد آمریکایی به شرط فاش نشدن نام گفت که خلیل‌زاد به این دلیل که پیش‌تر سفیر آمریکا در افغانستان بود هم این کشور و تحولاتش را خوب می‌شناسد و هم افغان‌ها شناخت مطلوبی از او دارند.
 • ترامپ بالاتر از قانون؟!

  دنیای اقتصاد: هفته‌نامه اکونومیست سرمقاله و طرح روی جلد این هفته خود را به حاشیه‌های مربوط به شخص ترامپ اختصاص داده و این موضوع را مورد واکاوی قرار داده که به‌رغم بالا گرفتن اتهامات و رسوایی‌ها، ترامپ تاکنون موفق شده است اذهان عمومی را از پرونده‌های تحقیق و بازجویی در رابطه با خودش منحرف سازد.

بیشتر